Optimismus vydrží zřejmě i v dubnu (Týden 15)

Akciové trhy vyspělých ekonomik v právě skončeném týdnu poměrně silně rostly a hned několik indexů, včetně toho nejsledovanějšího amerického indexu SP500, si sáhlo na nová historická maxima. Důvody tohoto růstu se ani s postupujícím časem nemění. Optimismus investorů ohledně rychlého překonání problémů spojených s pandemií nemoci COIVID-19 a silná podpůrná opatření, která přicházejí na světlo světa díky vládám a centrálním bankám drtivé většiny zemí.

A centrální banky a světové ekonomické instituce stály v popředí dění i minulý týden. Silně očekávanou událostí bylo zveřejnění zápisu z posledního jednání centrálních bankéřů ve Spojených státech. Trh čekal na zmínky o rostoucích výnosech dluhopisů a nebezpečích s tímto růstem spojených. Nicméně odhalený zápis nic takového nepřinesl a FED v něm pouze potvrdil svoji stávající hypotézu o tom, že k plnému rozběhnutí největší světové ekonomiky a nasycení trhu práce ještě zbývá hodně času, a tak ze strany centrální banky nelze čekat žádné postupné ukončování podpory, kterou ekonomice a finančním trhům poskytuje.

Další institucí, která investory v uplynulém týdnu potěšila, byl Mezinárodní měnový fond. (MMF), který opět zvýšil odhad tempa růstu globální ekonomiky, tentokrát na šest procent. Důvodem pro „upgrade“ byla dodatečná stimulační opatření v některých vyspělých ekonomikách a také rychle pokračující tempo vakcinace, kterého jsme, opět v některých ekonomikách, svědky.

Minulý týden nebyl, kromě výše uvedeného, sám o sobě zdrojem žádných mimořádně důležitých makroekonomických dat, a tak investory z jejich optimismu nemohl vykolejit ani vyšší než očekávaný nárůst nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech. Samo o sobě se jedná o poměrně kolísavý údaj a tak jedno špatné číslo prakticky nic neznamená.

Z pohledu technické analýzy je vše jasné. Na výkonnosti minulého týdne se podílelo zejména pondělní a páteční obchodování, které definitivně potvrdilo průraz trhu na historická high. Optimismus na trhu má velkou šanci vydržet i v měsíci dubnu. Ze dvou křivek pod cenovým grafem je zřejmé, že ani velcí obchodníci (křivka hned pod grafem), ani obchodníci menší (nejspodnější křivka) své otevřené pozice na indexu (případně indexovém ETF) nijak silně nezajišťují nákupem PUT opcí a věří trhu, že se i nadále bude pohybovat tím správným směrem. Duben bývá navíc také z hlediska sezónního vývoje mimořádně pozitivním měsícem a přidáme-li k tomu absenci negativních zpráv, je těžké si představit nějaký dlouhodobější dramatický vývoj. Akciové trhy jsou nepochybně drahé a z technického pohledu překoupené, ale to by za současného stavu mohlo zapříčinit nejspíše jen ozdravnou korekci divokého růstu z posledních dvou týdnů.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Páteční obchodování zachránilo trhy (Videokomentář: Týden 23)

V uplynulém týdnu to nejprve vypadalo na korekci, ale pátek vše zachránil a vrátil trhy zpět poblíž výchozím hodnotám z počátku týdne. Dluhopisům se v posledních dnech dařilo o něco…

7. 6. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Zlatá horečka? V investicích je potřeba se žlutým kovem zachovat chladnou hlavu

Sportovní hodnota zlaté medaile, kterou vyhráli čeští hokejisté, je jen těžko vyčíslitelná. Kdyby byla ale místo křišťálu skutečně celá ze zlata, tak by při svých úctyhodných 250 gramech a dnešních…

30. 5. 2024 5 minut čtení minut čtení

Výnosy

FED nepotěšil (Videokomentář: Týden 22)

Konzervativní výhled členů FEDu odebral investorům jistou dávku optimismu, což ovlivnilo obchodování na konci minulého týdne. Až na technologický sektor nám akcie zčervenaly, nedařilo se ani dluhopisům. Spokojeni s nedávným…

29. 5. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.