Optimismus vydrží zřejmě i v dubnu (Týden 15)

Akciové trhy vyspělých ekonomik v právě skončeném týdnu poměrně silně rostly a hned několik indexů, včetně toho nejsledovanějšího amerického indexu SP500, si sáhlo na nová historická maxima. Důvody tohoto růstu se ani s postupujícím časem nemění. Optimismus investorů ohledně rychlého překonání problémů spojených s pandemií nemoci COIVID-19 a silná podpůrná opatření, která přicházejí na světlo světa díky vládám a centrálním bankám drtivé většiny zemí.

A centrální banky a světové ekonomické instituce stály v popředí dění i minulý týden. Silně očekávanou událostí bylo zveřejnění zápisu z posledního jednání centrálních bankéřů ve Spojených státech. Trh čekal na zmínky o rostoucích výnosech dluhopisů a nebezpečích s tímto růstem spojených. Nicméně odhalený zápis nic takového nepřinesl a FED v něm pouze potvrdil svoji stávající hypotézu o tom, že k plnému rozběhnutí největší světové ekonomiky a nasycení trhu práce ještě zbývá hodně času, a tak ze strany centrální banky nelze čekat žádné postupné ukončování podpory, kterou ekonomice a finančním trhům poskytuje.

Další institucí, která investory v uplynulém týdnu potěšila, byl Mezinárodní měnový fond. (MMF), který opět zvýšil odhad tempa růstu globální ekonomiky, tentokrát na šest procent. Důvodem pro „upgrade“ byla dodatečná stimulační opatření v některých vyspělých ekonomikách a také rychle pokračující tempo vakcinace, kterého jsme, opět v některých ekonomikách, svědky.

Minulý týden nebyl, kromě výše uvedeného, sám o sobě zdrojem žádných mimořádně důležitých makroekonomických dat, a tak investory z jejich optimismu nemohl vykolejit ani vyšší než očekávaný nárůst nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech. Samo o sobě se jedná o poměrně kolísavý údaj a tak jedno špatné číslo prakticky nic neznamená.

Z pohledu technické analýzy je vše jasné. Na výkonnosti minulého týdne se podílelo zejména pondělní a páteční obchodování, které definitivně potvrdilo průraz trhu na historická high. Optimismus na trhu má velkou šanci vydržet i v měsíci dubnu. Ze dvou křivek pod cenovým grafem je zřejmé, že ani velcí obchodníci (křivka hned pod grafem), ani obchodníci menší (nejspodnější křivka) své otevřené pozice na indexu (případně indexovém ETF) nijak silně nezajišťují nákupem PUT opcí a věří trhu, že se i nadále bude pohybovat tím správným směrem. Duben bývá navíc také z hlediska sezónního vývoje mimořádně pozitivním měsícem a přidáme-li k tomu absenci negativních zpráv, je těžké si představit nějaký dlouhodobější dramatický vývoj. Akciové trhy jsou nepochybně drahé a z technického pohledu překoupené, ale to by za současného stavu mohlo zapříčinit nejspíše jen ozdravnou korekci divokého růstu z posledních dvou týdnů.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Martin Pleštil: Kdo zaváhá s DIPem, přijde o klienty. Teď je správný čas pustit se do penzí naplno

DIP. DIP. DIP. Tohle téma ovládlo nejen poradenský prostor. Nový dlouhodobý investiční produkt poutá pochopitelně velkou pozornost. „Zajištění na penzi se probírá intenzivně v médiích a klienti na toto téma…

16. 2. 2024 11 minut čtení minut čtení

Výnosy

Trhy preferují vyšší riziko (Videokomentář: Týden 7)

Makroekonomická data přinesla vesměs pozitivní výsledky, nicméně ne natolik překvapivé, aby měla sílu významně pohnout trhy. Pokračoval tak mírný růst a akciové trhy jsou nadále nad historickými maximy. Daří se…

14. 2. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Trh zatím zůstává silný (Videokomentář: Týden 6)

Jednání FEDu v uplynulém týdnu rozkolísalo americký S&P 500, ten však stihl v závěru týdne znovu nabrat sílu. Při pohledu pod pokličku indexu je patrné, že současné rekordní hodnoty jsou…

7. 2. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.