Optimismus pokračuje (Týden 30)

Globální akciové trhy v uplynulém týdnu rostly a některé z nich, včetně hlavního amerického indexu SP500 si sáhly na svá historická maxima. Důvody pro tento vývoj jsou prakticky stále stejné. Dobrá makroekonomická data a neutuchající podpora trhů a ekonomik ze strany centrálních bank dostávají investory do situace, v níž si jenom těžko dovedou představit něco, co by mohlo tento optimistický vývoj zvrátit.

Minulý týden sice začal prudkým propadem, za nímž lze podle moudrých hlav hledat rostoucí počet nákaz zapříčiněných mutací delta ve Spojených státech, nicméně zbylé čtyři obchodní seance se odehrály pod zcela odlišným scénářem a na pondělní paniku dal zapomenout nezkrotný optimismus s nímž trhy zcela zapomněly na nějakou deltu a prodraly se až k novým historickým maximům.

Z pohledu makroekonomických dat nebyl ve Spojených státech právě skončený týden nijak mimořádně zajímavý. Vyhlašována byla data, která stojí spíše na okraji zájmu investorů, a tak jediným číslem, které zaujal,o byl vyšší než očekávaný počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti související pravděpodobně právě se šířením delta mutace a zvýšenou opatrností v některých regionech. Zajímavější bylo z tohoto pohledu dění v Evropě, kde zasedala Evropská centrální banka. Ta ovšem nemá v poslední době investory čím překvapit. Úrokové sazby zůstaly nezměněny a setrvávají nadále na záporných úrovních. Také pandemický podpůrný program nedoznal žádné změny a EXB ji v dohledné době ani neočekává. Zdá se tedy, že banka je se současným stavem spokojena a svoji aktivitu cílí na zelenou agendu. Na rozdíl od centrálních bankéřů překvapila předběžná data o vývoji v evropském sektoru průmyslu a služeb. Ze zveřejněných údajů se zdá, že oživení na našem kontinentu nabírá na obrátkách, což je pro investory dobrá zpráva, kterou akciové trhy reflektují.

V plném proudu je za oceánem výsledková sezóna, v jejímž rámci ohlašují americké společnosti výsledky svého hospodaření za uplynulý kvartál. Ohlášená čísla jsou poté, co svoji povinnost splnila přibližně čtvrtina firem z indexu SP500, vesměs pozitivní, když odhady analytiků překročilo na bázi zisku přepočteného na akcii osmdesát osm procent firem z indexu a jen o něco nižší je procento překročení odhadů při pohledu na tržby. Aktuální price /earnings ratio se pohybuje na úrovni 21,3, což je vysoko nad pětiletým i desetiletým průměrem. 

Právě započatý týden by neměl být rozhodně nudnou záležitostí. Kromě toho, že budeme svědky zasedání centrálních bankéřů ve Spojených státech s následnou tiskovou konferencí, bude zajímavé sledovat jak hodnotu amerického hrubého domácího produktu, tak také páteční data o inflaci. A když k tomu přidáme výsledky technologických gigantů, které uzří světlo světa právě v tomto týdnu, máme se na co těšit.    

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Inflační data potěšila (Videokomentář: Týden 29)

Data o inflaci dopadla v Americe o něco lépe, než se čekalo. Pozitivní zpráva poslala trhy na nové rekordy. I pohled na dluhopisové trhy je optimistický, a tak snad jen…

16. 7. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

K novým rekordům (Videokomentář: Týden 28)

Technologické akcie se opět probudily a vytáhly index k novým historickým maximům. Absolutním rekordmanem minulých týdnů je ovšem Tesla, která za poslední měsíc zhodnotila o polovinu. Dařilo se i dluhopisovému…

9. 7. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Kdo vsadil v prvním půlroce na technologie, je v investicích vítězem. Které tituly potěšily na domácí burze?

První polovina roku 2024 byla pro akciové trhy příznivá, když se drtivá většina hlavních světových indexů pohybovala v jasně pozitivním teritoriu. Hlavní americký index S&P 500 vykázal dvojnásobné zhodnocení než…

4. 7. 2024 5 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.