Optimismus je vysoký. Oprávněně? (Týden 17)

Akciové trhy v právě skončeném týdnu jako celek rostly. Říkám, že jako celek, nikoli však už napříč trhem. V poslední pěti obchodních dnech měly jasně navrch růstové akcie, které rychle umazávaly ztráty utrpěné v předchozích týdnech. Naopak, nedařilo se hodnotově orientovaným akciím, jejichž indexy víceméně klesaly.

Investoři nyní zkrátka daleko více věří technologiím, u nichž si uvědomují, že v dobách karantény utrpí zřejmě nižší ztráty než klasické akcie výrobních firem. Stačí se podívat na cenový graf streamovací společnosti Netflix. Akcie Netflixu aktuálně zdolaly maxima a pokračují v silném růstu.

Investoři věří, že centrální banky a vlády masivním tištěním peněz krizi kolem koronaviru vyřeší a v příštím roce se již opět dočkáme hospodářského i burzovního růstu. A toho druhého možná ještě dříve. Průzkumy nadále ukazují, že většina investorů předpokládá, že indexy budou za rok na vyšších úrovních, než se nacházejí dnes. Nemohu si pomoci, ale takto dno trhu nikdy nevypadalo. Optimismus vládnoucí kolem dalšího vývoje je stále vysoký.

Spíše mně to připomíná mezidobí uprostřed hypoteční krize, které jsme byli svědky v letech 2007-2009. I když krize… Ony to byly dvě krize za sebou. O tom, že nemovitosti jsou v USA drahé, nikdo nepochyboval, ale ani poté, co se akciový trh propadl, nevládlo žádné znepokojení. Nemovitosti jsou přece jenom malá část ekonomiky a s problémem, který tam je, se dokážeme vypořádat. Bude to potřebovat vládní zásahy, ale není to nic, čím bychom se měli znepokojovat. Tak nějak se v tom mezidobí psalo. Jenže potom padl Bear Sterns a po nich Lehman Borthers. A nastoupila krize finanční, která teprve poslala trhy definitivně do kolen.

Teď tu máme virus. Toho se už ale, rozumějte na burzách, bojí málokdo. Jsou tu vlády, centrální banky, spousty peněz… To není problém. Bude to něco stát, vezme to čas, ale s tím se vypořádáme. Pro investory se není čeho obávat. To jsem už opravdu zažil. A co když se opět objeví jako následek krize nová? Co když budou firmy poškozeny vypnutím ekonomik tak, že se z toho mnohé už v krátkém horizontu nevzpamatují?

Na počátku nového týdne se ceny květnového kontraktu ropy ocitly v záporném teritoriu. Pokud si dojedete pro nějakou ropu, pak vám jí naloží a za odvoz ještě zaplatí. Sklady jsou plné ropy, kterou reálně nikdo nechce. Není pro ni v aktuální ekonomice místo. Už se trochu bojíte?

Netvrdím, že přijde definitivní armageddon. To zcela jistě ne. Mám ale pocit, že akcie do roka na nových maximech nebudou a jejich dosažení zabere mnohem víc času, než si teď většina investorů může myslet. Možná přichází čas dlouhodobých investorů. Čas, v němž se prověřují charaktery a tvoří noví milionáři. Jen to zřejmě nebude do roku.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Investice? Vsaďte na mileniály (Týden 22)

Akciové trhy v uplynulém týdnu rostly. Hlavní americký index SP500 se svým růstem přiblížil na dohled kulaté hranice tří tisíc bodů a zároveň také ke svému dvousetdennímu klouzavému průměru, který…

26. 5. 2020 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Analytici jsou optimističtější než firmy (Týden 21)

Akciové trhy v uplynulém týdnu většinou ztrácely. Konkrétně celosvětový index MSCI World poklesl na své hodnotě více jak dvě procenta. Lépe na tom nebyl ani tradiční leader – americký index…

19. 5. 2020 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Jaké jsou zdroje tržního optimismu? (Týden 20)

Světové akciové trhy minulý týden opět přešly do růstového módu a přidaly na svých hodnotách téměř tři procenta. Hledat důvody tohoto nadšení není jednoduché a už vůbec ne, pokud se…

12. 5. 2020 4 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje