Oddechový čas na trzích (Týden 31)

Akciové trhy si v právě skončeném týdnu vybraly oddechový čas a s výjimkou emerging markets ztratily. A to i pře pozitivní sentiment úvodních třech dní, v nichž široký americký index S&P 500 překonal silnou rezistenci, která trh v jeho vývoji již nějakou dobu brzdila. Vzhůru vedly burzy zejména příznivé zprávy ze zdravotnického sektoru, které hovoří o pozitivním vývoji ohledně nalezení vakcíny na nemoc COVID-19.

Zlomem ve vývoji bylo čtvrteční obchodování. Právě v jeho průběhu probleskly zprávy ohledně nedohody o objemu dávek, které dostávají pandemií postižení Američané za to, že nemohou pracovat. Dosavadní výše šesti set dolarů týdně, která je u nejhůře placených profesí vyšší než plat, který by pobírali lidé v zaměstnání, je odsouhlasena do konce července. Republikáni navrhují novou výši příspěvku v hodně čtyř set dolarů měsíčně. Ministr financí Steven Mnuchin přišel s kompromisním návrhem snížení aktuálního příspěvku na sedmdesát procent toho, co by pracující vydělal, pokud by byl v zaměstnání. Je velice pravděpodobné, že se tento návrh nebude republikánům zamlouvat, a tak nás čekají politická jednání. I bez nich je ale pravděpodobné, že od začátku srpna budou dostávat doma sedící zaměstnanci nižší peníze než nyní, a to se může negativně projevit na jejich kupní síle a vůli utrácet, což by nebyla dobrá zpráva pro ekonomiku.

Pod tíhou dramatického „tisku peněz“ ze strany centrálních bank letí raketově vzhůru ceny drahých kovů. Zlato je po minulém týdnu silnější o pět procent, zatímco ceny stříbra explodovaly a přidaly více jak šestnáct procent. Opačným směrem než ceny drahých kovů se logicky vydává americký dolar.

Hlavní evropskou událostí bylo zakončení čtyřdenního jednání premiérů států Evropské unie, na němž byl vyřešen problém parametrů fondu obnovy ekonomik a budoucího sedmiletého rozpočtu. Dohodu oslavila společná evropská měna několikadenním silným růstem. Potěšila také evropská makroekonomická data – spotřebitelská důvěra a s ní také podnikatelský sentiment v Německu i ve Francii. Datová řada ukazuje rychlý růst obou ukazatelů. I tak je ale aktuální hodnota hluboko před stavem, který předcházel vypuknutí pandemie.

Za oceánem pokračuje relativně úspěšně výsledková sezóna. Celkový propad ohlášených zisků společností se prozatím pohybuje na 42,4 procenta, což zhruba odpovídá odhadům z konce června (-44,1 %). Z dvaceti šesti procent firem, které ohlásily výsledky svého hospodaření, překročilo očekávaní více než osmdesát procent na bázi EPS a na bázi tržeb pak o deset procent méně. Jen malé procento firem vydalo v rámci oznámení výsledků svoji „guidance“ pro nacházející kvartál, díky nepředvídatelným podmínkám, které v ekonomice aktuálně panují. Z velkých firem, které oznámily výsledky, neuchvátily investory ani čísla ohlášená Microsoftem, ani výsledky společnosti Tesla. Přestože předčily očekávání.

Právě započatý týden bude na výsledky mimořádně silný a důležitý. V jeho druhé polovině ohlásí čísla všichni zbývající technologičtí giganti: Facebook, Apple, Google a Amazon.  S kůží na trh přijdou také velikáni energetického sektoru Exxon a Chevron, velké farmaceutické společnosti Pfizer, Merck, Eli Lilly a Astra Zeneca a také spotřební titáni Procter and Gamble, Kraft Heinz a Starbucks.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Firmy překonávají očekávání (Týden 31)

Akciové trhy v uplynulém týdnu po pondělním průrazu na nová historická maxima konsolidovaly, a tak je výsledek obchodování v právě skončeném týdnu spíše neutrálním. Lépe se dařilo hodnotovým akciím. Ty…

3. 8. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Optimismus pokračuje (Týden 30)

Globální akciové trhy v uplynulém týdnu rostly a některé z nich, včetně hlavního amerického indexu SP500 si sáhly na svá historická maxima. Důvody pro tento vývoj jsou prakticky stále stejné.…

28. 7. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciové index po měsíci růstu klesly (Týden 29)

Hlavní světové akciové indexy v uplynulém týdnu přerušily svoje vítězné tažení a po měsíci růstu poklesly. Negativní vývoj byl živen zejména propadem sektoru energií (-5,81 %), kterému sekundoval finanční a…

20. 7. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje