Nový rekord (Týden 14)
Aby nebylo stimulům podle aktuálních makroekonomických dat
dobře fungující ekonomiky dostatek, přišel se svojí iniciativou také úřadující
prezident Spojených států Joe Biden. Ten připravil o něco rozměrnější balík,
jehož objem by měl být vyšší než dva biliony dolarů a měl by být
v následujících osmi letech směřován na infrastrukturní projekty.
Nové peníze mají akciové trhy a s nimi spojení investoři velice rádi a tak
není překvapením, že se hodnoty nejširšího indexu SP500 nacházejí nejvýše od
doby panování královny Kleopatry.

A optimistická nálada na trzích pravděpodobně ještě nějakou dobu vydrží. Svědčí o tom dvě křivky pod cenovým grafem indexu ukazující, jak moc velcí i menší investoři a obchodníci zajišťují svoje aktuální pozice na indexu PUT opcemi. Zda se tedy, že se aktuálně nikdo ničeho neobává.
To, že si největší světová ekonomika vede velice dobře, potvrdila v uplynulém týdnu také zveřejněná makrodata. Skvělých čísel jsme se dočkali zejména z trhu práce. Americká ekonomika vytvořila v uplynulém měsíci téměř milion nových pracovních míst, což je údaj, který s velikou rezervou překračuje analytický odhad. Na mimořádně rychlý rozvoj ve výrobní sféře ukázal ISM Manufacturing Index, jehož ohlášená hodnota je nejvyšší od roku 2004! Podobné je to s hodnotou ISM Services PMI indexu mapujícího vývoj v nevýrobní sféře. Opravdu si nejsem jistý, jestli je takovou ekonomiku nutné masivně podporovat a předhánět se v tom, kdo zabalí a předloží větší balíček.
Pokud je často omílaná investiční mantra, tedy to, že akciové trhy nereflektují současnou situaci, ale naopak vidí do budoucnosti pravdou, pak bych byl docela žádostiv vědět, jaké další dosud neznámé pozitivní zprávy svým prudkým pohybem vzhůru předvídá. Moje téměř dvacetiletá zkušenost spíše svědčí o tom, že trh je „forward looking“ snad pouze před koncem recesí (snad proto, že si to investiční průmysl přeje), zatímco na konci dlouhodobého růstového trendu o svojí prozíravost přichází a nevidí si ani na špičku nosu a propadem je vždy překvapen. V cenách dnes tedy máme silnou a rychle rostoucí ekonomiku a také balíčky „jaké svět neviděl“. Co je ale dál? Co trh vidí a my o tom nevíme?
Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Dluhopisy v roce 2025: Nudná klasika, nebo investiční hvězda s novým leskem?
Když jste někde v posledních deseti letech zmínili dluhopisy, většina lidí si představila něco krajně nezáživného – asi tak mezi spořicím účtem a přednáškou z makroekonomie. Nuda, šeď a úroky,…
Než vsadíte na zlato. Plusy a minusy investování do žlutého kovu
Zlata je zase všude plno. Není divu, za poslední rok přidalo na své hodnotě téměř 50 % a stále poutá pozornost investorů a spekulantů. Napětí ve světě, nevyzpytatelnost amerického prezidenta…
Co stojí za fenomenálním úspěchem Warrena Buffetta? Je to až překvapivě jednoduché
Největší letošní událost v investicích? Ne, určitě to není celkem běžná dvacetiprocentní korekce na akciových trzích, a dokonce ani zlatá horečka, kterou jsme si prošli v posledních měsících. Z mého…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.