Novinky ve zdanění výnosů z cenných papírů a dividend od roku 2014

Od 1. ledna roku 2014 vstoupí v účinnost zákonné opatření týkající se zdanění cenných papírů a dividend. Na jaké změny je tedy dobré se připravit již nyní, a které předpisy zůstávají nakonec zachovány? Vybrali jsme pro vás 3 nejdůležitější body. 1)    Prodloužení časového testu z 6 měsíců na 3 roky Význam časového testu je v tom, že pokud držíte daný cenný...

Od 1. ledna roku 2014 vstoupí v účinnost zákonné opatření týkající se zdanění cenných papírů a dividend.

Na jaké změny je tedy dobré se připravit již nyní, a které předpisy zůstávají nakonec zachovány? Vybrali jsme pro vás 3 nejdůležitější body.

1)    Prodloužení časového testu z 6 měsíců na 3 roky

Význam časového testu je v tom, že pokud držíte daný cenný papír déle, než je stanovená minimální lhůta, jsou výnosy osvobozeny od daně z příjmu. Posunutí tohoto testu tedy znevýhodňuje konzervativní investory s investičním horizontem pod 3 roky. Nový časový test se započne uplatňovat až na investice započaté v roce 2014 a je tedy na zvážení, zda investici nerealizovat do konce roku 2013, a tím se novému časovému testu vyhnout.

2)    Roční limit 100 000 Kč pro osvobození příjmů (brutto) z prodeje cenných papírů

Toto opatření se týká opravdu celkových realizovaných příjmů z cenných papírů v daném roce. Jinými slovy řečeno, pokud prodáte v daném roce cenné papíry (vč. podílových listů) za alespoň 100 000 Kč, budete muset uvést tyto příjmy v daňovém přiznání. Vůči těmto příjmům je pak možné uplatnit i výdaje, resp. nákupní ceny, za které jste prodávané cenných papíry pořídili. Daňový základ této položky je tak možné snížit na nulu v případě, že jste prodejem cenných papírů realizovali ztrátu. Ve výsledku to ale znamená, že daňové přiznání tak či onak podat musíte. Opět se toto zákonné opatření vztahuje až na cenné papíry nakoupené po roce 2013. Pokud tedy nakoupíte cenné papíry včas, budou na ně platit stávající pravidla a v případě splnění časového testu nemusíte příjmy, resp. výnosy z prodeje cenných papírů v daňovém přiznání vůbec uvádět.

3)     Zdanění dividend zachováno

Původní návrh počítal, že se změnou v oblasti zdaňování příjmů z prodeje cenných papírů, bude daň z dividend zrušena. Tento návrh podporovala řada analytiků, neboť samotná daň poukazuje na velký paradox, a to, že zisk společnosti je daněn de facto dvakrát. Dividenda se totiž platí výlučně ze zisku a ten podléhá řádnému zdanění příjmů. Od zrušení této daně si mnozí slibovali příliv zahraničního kapitálu, neboť solidní dividenda znamená pro investora výrazný motiv při jeho rozhodování. Tento krok však byl v připomínkovém řízení Senátu vypuštěn.

Nové zákonné opatření tedy bude znamenat pro běžné investory několik nepříjemných změn, pro dlouhodobého investora by však tento krok neměl znamenat výraznou překážku.

Související články

Výnosy

Obavy z inflace (Týden 42)

Akciové trhy mají za sebou velice volatilní týden, když americké akcie po počátečním propadu našly svoje kupce a vyrazily prudce vzhůru.

19. 10. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Zahajuje další výsledková sezóna (Týden 41)

Akciové trhy zakončily uplynulý týden v kladných hodnotách a vzbudily tak v investorech naději, že korekce započatá s příchodem září nachází pevnou půdu pod nohama a trh je připraven své…

12. 10. 2021 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Anketa: Kryptoměny jako součást portfolia. Ano, nebo ne?

Úvodní ze série anket mezi našimi partnery a kolegy jsme zahájili pěkně kontroverzním tématem. Patří kryptoměny do investičního portfolia klientů? Je to investice, nebo čistá spekulace? Jak asi tušíte, sešly…

8. 10. 2021 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.