Na trhy se vrací optimismus (Týden 4)

Akciové trhy za sebou mají další pozitivní týden. Prakticky všechny hlavní akciové indexy světa v uplynulých pěti obchodních dnech silně rostly. Důvodem k růstu je znovunabytý optimismus, který na trhy přinesly náznaky toho, že jednání mezi Čínou a Spojenými státy americkými úspěšně pokračují a pozvolna se rýsuje půdorys budoucího smíru. Podobných pokroků v jednání dvou velmocí jsme byli v uplynulých měsících...

Akciové trhy za sebou mají další pozitivní týden. Prakticky všechny hlavní akciové indexy světa v uplynulých pěti obchodních dnech silně rostly. Důvodem k růstu je znovunabytý optimismus, který na trhy přinesly náznaky toho, že jednání mezi Čínou a Spojenými státy americkými úspěšně pokračují a pozvolna se rýsuje půdorys budoucího smíru. Podobných pokroků v jednání dvou velmocí jsme byli v uplynulých měsících svědky poměrně často, aby se nakonec ukázalo, že to s tím pokrokem zase nebude tak jasné, jak se z oficiálních nebo neoficiálních zdrojů původně zdálo. Spíše se přikláním k tomu, že propad, kterého jsme byli na trzích svědky v závěrečném čtvrtletí loňského roku, byl jednoduše příliš hlubokým na to, aby nové ceny akcií nepřilákaly nové kupce.

Makro ukazatele zatím nesvědčí o tom, že by byla recese přinejmenším ve Spojených státech za dveřmi a důvod pro padesátiprocentní pokles cen akcií některých skutečně silných společností tu opravdu nebyl. Změnu nálady na trzích ukazuje také to, že dosavadní lídři amerického akciového trhu, kterými byli především defenzivní sektory utilit, spotřebního zboží a zdravotnictví, postupně opouští svoji dosavadní roli. Na pozici tržních lídrů se opět prosazují cyklická odvětví.

Dobře skončil týden také pro rizikověji orientované kategorie dluhopisů, když si solidní zisky od počátku roku připisují jak dluhopisy s vysokým výnosem, tak také dluhopisy konvertibilní. Zejména u první zmíněné kategorie, v níž jsou početně zastoupeny malé energetické společnosti, je hlavním pozitivním faktorem opětovný a silný růst cen ropy a tím také pravděpodobné zvýšení marží těchto společností.  Naopak se nedařilo státním dluhopisům, jejichž ceny v nastupující optimistické náladě společně se zlatem v uplynulém týdnu oslabily.

Mezi komoditami kralovaly v minulý týden energie. Důvodem pokračujícího růstu cen ropy byly oba tradiční reporty o stavu zásob ropy ve Spojených státech, které shodně vykázaly pokles zásob černého zlata. To při nezměněné úrovni těžby v USA a snížení těžby a exportů ropy ze Saudské Arábie tvoří pro ceny ropy nadále oporu. Za téměř desetiprocentním růstem ceny plynu hledejme tuhou zimu ve Spojených státech a nižší stav zásob, než tomu bylo v loňském roce. Aktuální stav zásob se také pohybuje výrazně pod svým pětiletým průměrem. Zima, zejména její první část, je u této komodity tradičně divokým a těžce předvídatelným obdobím, v němž hraje hlavní roli počasí. Je tedy pravděpodobné, že ceny plynu budou divoce oscilovat i nadále.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Další informace najdete v rozšířené verzi komentáře zde.

Související články

Výnosy

Jak se vyvíjí trhy a co čekat v blízké době? (Videokomentář: Týden 3)

Náš analytik Václav Pech prolétne stávající dění na jednotlivých segmentech trhu a poodhalí svá očekávání na další vývoj.

19. 1. 2022 0 minut čtení minut čtení

Poradenství, Rizika, Výnosy

Raději napočítat dvakrát do deseti. Jak si nenadělit investiční průšvih?

Člověk se už skoro bojí otevřít ledničku, aby na něj nevyskočilo slovo inflace. Informace o klesající hodnotě peněz se dnes valí v podstatě odevšad. Aby ne, inflace je nejvyšší za…

10. 12. 2021 11 minut čtení minut čtení

Nezařazené, Výnosy

Obavy z omikronu (Videokomentář: Týden 48)

Všemocný omikron se podepsal na vývoji většiny trhů v uplynulém týdnu. Detailně v aktuálním komentáři analytika Broker Trustu Václava Pecha.

30. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.