Na dohled lokálního dna? (Týden 2 – nová tabulka uvnitř!)

Ze všech možných scénářů pro právě startující rok se začíná plnit ten nejhorší. Máme za sebou nejhorší úvodní týden od roku 2008, tedy od roku, kdy naplno propukla finanční krize. Akciové indexy nijak nedbají na mínění analytiků. Ti po nijakém roce 2015 pro letošek ve většině předvídají solidní růst na hranici deseti procent. Inu, zatím zde...

Ze všech možných scénářů pro právě startující rok se začíná plnit ten nejhorší. Máme za sebou nejhorší úvodní týden od roku 2008, tedy od roku, kdy naplno propukla finanční krize. Akciové indexy nijak nedbají na mínění analytiků. Ti po nijakém roce 2015 pro letošek ve většině předvídají solidní růst na hranici deseti procent. Inu, zatím zde máme počáteční šestiprocentní pokles. Důvody? Opět straší Čína. Od počátku roku zde bylo na akciovém trhu hned dvakrát zastaveno obchodování po větším než sedmiprocentním propadu. Nepříjemný je také slabý juan. O tom, že je svět z dění v Číně nepatrně nervózní, svědčí závěrečná, pro letošek hodně rozšířená tabulka. Tam stojí za povšimnutí reakce jednotlivých akciových indexů. Pokud již nějakou dobu doporučujeme akciové fondy z oboru „low volatility“ a „high dividend“ víme, proč to děláme.

Hned se vyrojilo několik grafů srovnávajících vývoj akciového trhu v období 2007/2008 a 2015/16. Vypadají celkem impresivně.

Tydenni komentar 2 2016 obr 1Na druhé straně mě uklidnilo, že si v hlavní zpravodajské relaci propadu na akciových trzích všimli a věnovali mu nezvykle dlouhou reportáž. To je dobré znamení. Když už o tom mluví i v televizi, mohlo by být dno novoročního propadu blízko. Tomu nasvědčují i mé indikátory. Na dně zřejmě ještě nejsme, ale mohli bychom být na dohled. Podrobněji o tom zde.

V právě začínajícím týdnu budeme svědky zahájení výsledkové sezóny ve Spojených státech. Při zklidněném sentimentu by mohly mít dobré údaje z korporátní sféry sílu současné dění stabilizovat. Pokud se ovšem dočkáme dobrých údajů. Výborné číslo na konci minulého týdne vygenerovala americká ekonomika, která vytvořila v uplynulém období mnohem více pracovních míst, než bylo očekáváno. Počáteční reakce byla silná a trhy po ohlášení rostly téměř o dvě procenta. Na nadšení se ale rychle pozapomnělo, převládl negativní sentiment. Obchodování skončilo více než o procento v mínusu.

Kromě výsledkové sezóny v USA budou investoři zvědaví na úterní report přímých zahraničních investic v Číně a na o den později ohlašovanou obchodní bilanci ze stejného regionu.  V Evropě bude v hledáčku odborníků středeční jednání Evropské centrální banky, údaj o vývoji HDP v Německu a proslov Maria Draghiho. Spojené státy se také dočkají informací z tamní centrální banky a v pátek budou zvědaví na čísla ze spotřebitelského sektoru.

Tydenni komentar 2 2016 tab 1

Související články

Výnosy

Indexy tentokrát ztrácely (Týden 37)

Září bývá pro akciové investory z pohledu výkonnosti zpravidla nejhorším měsícem roku a minulý týden naznačil, že by ani letošní rok nemusel být výjimkou. Hlavní akciové indexy v minulém, o…

14. 9. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Vakcinace pomáhá ekonomikám (Týden 36)

Akciové trhy v uplynulém týdnu konsolidovaly svoje v minulých týdnech dosažené zisky a pohybovaly se těsně pod svými historickými maximy.

8. 9. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dobré zprávy z trhů (Týden 35)

Akciové trhy hnané neustálým přílivem likvidity opět prorazily na nová historická maxima. Obavy, kterých jsme byli svědky v předminulém týdnu, zcela vymizely a trhy ovládl opět optimismus. Ke krátkému přerušení…

31. 8. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.