Medvědí rojení (Týden 34)

Přestože napětí mezi Spojenými státy a Korejskou lidově demokratickou republikou v uplynulém týdnu povolilo a hlavní zprávy v médiích opět ovládla jiná témata, akciové trhy a rizikovější typy dluhopisů se stále nevrátily ke své dřívější jasně rostoucí trajektorii. Smíšené údaje z americké ekonomiky a obnovené obavy z deflace mají na trh stále negativní dopad. Ze zápisu z jednání amerického FEDu je patrné, že v tamním...

Přestože napětí mezi Spojenými státy a Korejskou lidově demokratickou republikou v uplynulém týdnu povolilo a hlavní zprávy v médiích opět ovládla jiná témata, akciové trhy a rizikovější typy dluhopisů se stále nevrátily ke své dřívější jasně rostoucí trajektorii.

Smíšené údaje z americké ekonomiky a obnovené obavy z deflace mají na trh stále negativní dopad. Ze zápisu z jednání amerického FEDu je patrné, že v tamním výboru centrálních bankéřů narůstají obavy ohledně dalšího plánovaného zvyšování úrokových sazeb v letošním roce. Trhy aktuálně počítají se zvýšením sazeb na zářijovém zasedání FEDu a uzavřena není ani možnost dalšího posunu nahoru v prosinci letošního roku. Pokud by FED ustoupil od tohoto „jízdního řádu“, bylo by to zřejmě další podporou pro tolik nenáviděné US dluhopisy. Jejich hodnoty i přes několikeré zvýšení úrokových sazeb rostou. To dělá trochu vrásky těm, kteří hlásají školní poučku o tom, že když rostou úrokové sazby, ceny dluhopisů klesají.

Příliš silného eura se pro změnu obává Evropská centrální banka. Přinejmenším to vyplynulo z jejího posledního jednání a je tak pravděpodobné, že i evropští centrální bankéři nebudou tolik pospíchat s utažením své dosavadní rozvolněné politiky. I to by bylo oporou pro zřejmě již nesmyslně drahé eurové dluhopisy. Situace, kdy jsou výnosy evropských high yield dluhopisů často nižší než výnosy US státních dluhopisů, je skutečně paradoxní.

Makrodata ohlášená v uplynulém týdnu však vesměs potěšila. Ve Spojených státech jsou spotřebitelé stále silnou oporou, což potvrdily silné maloobchodní tržby. I evropský hrubý domácí produkt předčil svojí silou odhady analytiků a také japonská ekonomika si ve druhém čtvrtletí letošního roku vedla mimořádně dobře. Mírné ochlazení se dočkala snad pouze čísla z Číny.Ohlášeným silným datům však vývoj na akciových trzích prozatím neodpovídá. Jak ukazuje graf, je nálada investorů aktuálně extrémně opatrná. V uplynulém týdnu jsme byli dokonce svědky jevu, které jeden z mých kolegů, úspěšný obchodník s opcemi Martin Kopáček, nazývá „medvědím rojením“. Z titulních stránek známých investičních webů na nás křičí články o dalším Hindenburgu, či různých „černých labutích“ a to je zpravidla přesně ta chvíle, kdy se pokles na akciových trzích blíží ke svému konci.

Netvrdím, že jsme po dvou špatných dnech v průběhu dvou týdnů na konci poklesu. Třetí kvartál roku je tradičně slabším obdobím a celá řada nejistot, které nás obklopují může kdykoli opět vyskočit na titulní stránky. Mám ovšem dojem, že makro ekonomická situace je nadále poměrně příznivá a pokud se dočkáme korekce, bude to nejspíše právě jenom korekce, nikoli nástup nového sestupného trendu. Přesto bychom se měli připravit na to, že výnosy z investic budou na středně až dlouhodobějším horizontu z historického pohledu mírně podprůměrné.

Podrobný komentář včetně porovnání akcií ze sektoru Asia ex Japan najdete zde.

Související články

Výnosy

Nepokoje v Číně znervóznily trhy (Videokomentář: Týden 46)

Akcie tak směřovaly spíše do strany a na proražení hranice rezistence to zatím nevypadá. A co na aktuální ceny říká náš investiční analytik Václav Pech?

29. 11. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Změna sentimentu (Videokomentář: Týden 45)

Oproti první polovině roku se tržní sentiment značně proměnil. Kam nyní směřují peníze investorů? A co na aktuální ceny říká náš investiční analytik Václav Pech?

22. 11. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

S&P 500 vylétl na 4000 bodů (Videokomentář: Týden 45)

Pozitivní údaje o spotřebitelské inflaci poslaly trh rychle nahoru. Co na aktuální ceny říká náš investiční analytik Václav Pech?

16. 11. 2022 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.