Medvědí rojení (Týden 34)

Přestože napětí mezi Spojenými státy a Korejskou lidově demokratickou republikou v uplynulém týdnu povolilo a hlavní zprávy v médiích opět ovládla jiná témata, akciové trhy a rizikovější typy dluhopisů se stále nevrátily ke své dřívější jasně rostoucí trajektorii. Smíšené údaje z americké ekonomiky a obnovené obavy z deflace mají na trh stále negativní dopad. Ze zápisu z jednání amerického FEDu je patrné, že v tamním...

Přestože napětí mezi Spojenými státy a Korejskou lidově demokratickou republikou v uplynulém týdnu povolilo a hlavní zprávy v médiích opět ovládla jiná témata, akciové trhy a rizikovější typy dluhopisů se stále nevrátily ke své dřívější jasně rostoucí trajektorii.

Smíšené údaje z americké ekonomiky a obnovené obavy z deflace mají na trh stále negativní dopad. Ze zápisu z jednání amerického FEDu je patrné, že v tamním výboru centrálních bankéřů narůstají obavy ohledně dalšího plánovaného zvyšování úrokových sazeb v letošním roce. Trhy aktuálně počítají se zvýšením sazeb na zářijovém zasedání FEDu a uzavřena není ani možnost dalšího posunu nahoru v prosinci letošního roku. Pokud by FED ustoupil od tohoto „jízdního řádu“, bylo by to zřejmě další podporou pro tolik nenáviděné US dluhopisy. Jejich hodnoty i přes několikeré zvýšení úrokových sazeb rostou. To dělá trochu vrásky těm, kteří hlásají školní poučku o tom, že když rostou úrokové sazby, ceny dluhopisů klesají.

Příliš silného eura se pro změnu obává Evropská centrální banka. Přinejmenším to vyplynulo z jejího posledního jednání a je tak pravděpodobné, že i evropští centrální bankéři nebudou tolik pospíchat s utažením své dosavadní rozvolněné politiky. I to by bylo oporou pro zřejmě již nesmyslně drahé eurové dluhopisy. Situace, kdy jsou výnosy evropských high yield dluhopisů často nižší než výnosy US státních dluhopisů, je skutečně paradoxní.

Makrodata ohlášená v uplynulém týdnu však vesměs potěšila. Ve Spojených státech jsou spotřebitelé stále silnou oporou, což potvrdily silné maloobchodní tržby. I evropský hrubý domácí produkt předčil svojí silou odhady analytiků a také japonská ekonomika si ve druhém čtvrtletí letošního roku vedla mimořádně dobře. Mírné ochlazení se dočkala snad pouze čísla z Číny.Ohlášeným silným datům však vývoj na akciových trzích prozatím neodpovídá. Jak ukazuje graf, je nálada investorů aktuálně extrémně opatrná. V uplynulém týdnu jsme byli dokonce svědky jevu, které jeden z mých kolegů, úspěšný obchodník s opcemi Martin Kopáček, nazývá „medvědím rojením“. Z titulních stránek známých investičních webů na nás křičí články o dalším Hindenburgu, či různých „černých labutích“ a to je zpravidla přesně ta chvíle, kdy se pokles na akciových trzích blíží ke svému konci.

Netvrdím, že jsme po dvou špatných dnech v průběhu dvou týdnů na konci poklesu. Třetí kvartál roku je tradičně slabším obdobím a celá řada nejistot, které nás obklopují může kdykoli opět vyskočit na titulní stránky. Mám ovšem dojem, že makro ekonomická situace je nadále poměrně příznivá a pokud se dočkáme korekce, bude to nejspíše právě jenom korekce, nikoli nástup nového sestupného trendu. Přesto bychom se měli připravit na to, že výnosy z investic budou na středně až dlouhodobějším horizontu z historického pohledu mírně podprůměrné.

Podrobný komentář včetně porovnání akcií ze sektoru Asia ex Japan najdete zde.

Související články

Trhy korigovaly přes solidní makrodata (Týden 43)

Ostatní, Výnosy

Trhy korigovaly přes solidní makrodata (Týden 43)

Akciové indexy v uplynulém týdnu vesměs klesaly. Za poklesem stojí zřejmě blížící se nervozita ohledně výsledků prezidentských voleb ve Spojených státech a také celosvětově opět sílící pandemie nemoci COVID-19, když rychle…

27. 10. 2020 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Co stojí za poklesem z minulého týdne? (Týden 42)

Akciové indexy v uplynulém týdnu většinou mírně korigovaly svoje zisky dosažené v předchozích týdnech. Mírnou vyjímkou byly růstové akcie, kam se po korekci technologií začaly opět navracet kupci.

20. 10. 2020 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Trhy reagují podle slíbených stimulů (Týden 41)

Akciové trhy v uplynulém týdnu opět poměrně silně rostly a americké indexy se tak citelně přiblížily svým historickým maximům. Dobře se dařilo také ostatním indexům, které se zpravidla pohybují ve…

14. 10. 2020 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje