Letošek zcela jistě není normální (Týden 26)

Výsledky uplynulého týdne na akciových, dluhopisových a komoditních trzích jsou smíšené. Na akciovém kolbišti se dařilo růstovým akciím, zatímco ty, které jsou považovány za hodnotové a měly by zajímat takto orientované investory, vesměs poklesly. Nezájem o hodnotové investování je na trzích patrný. Hlavní „viníci“? Minule jsme psali o tom, že investoři dnes dávají jasnou přednost indexům před vyhledáváním podhodnocených...

Výsledky uplynulého týdne na akciových, dluhopisových a komoditních trzích jsou smíšené. Na akciovém kolbišti se dařilo růstovým akciím, zatímco ty, které jsou považovány za hodnotové a měly by zajímat takto orientované investory, vesměs poklesly.

Nezájem o hodnotové investování je na trzích patrný. Hlavní „viníci“? Minule jsme psali o tom, že investoři dnes dávají jasnou přednost indexům před vyhledáváním podhodnocených titulů. Tím nafukují ceny velkých společností se silnou tržní kapitalizací. O druhém fenoménu dnešní doby píšeme v dnešním grafu týdne (viz podrobný komentář).

I na dluhopisovém trhu jsme byli svědky rozporuplných výsledků. Rekordmanem a skokanem týdne byly opět dlouhodobé americké státní dluhopisy. Na své hodnotě nabyly téměř procento a půl. Nadále tak jsou téměř nejúspěšnějším investičním artiklem, který je dostupný. Kde jsou ti, kteří i mě přesvědčovali, že jsem blázen a držím je ve svém investičním portfoliu? „Budou se přece zvyšovat sazby, a to je pro dlouhodobé dluhopisy jasně negativní. Ty by mohl držet jenom blázen! Při zvyšování sazeb jsou správnou volbou jenom a jenom akcie.“ Tak nějak zněla všechna ta „doporučení“.Skutečnost je taková, že od prvního z celkem tří zvýšení sazeb v prosinci minulého roku vzrostla cena US dlouhodobých dluhopisů o více jak 11 %, zatímco americký index SP500 je silnější jen o 9,5 %.  To jsou paradoxy…

Masakrem prošel v minulém týdnu komoditní trh.  Pohled na příslušnou tabulku je pro investory v tomto sektoru velice nepříjemný. Propadákem týdne je zcela jistě kakao (-7,5 %) a také kukuřice (-6,5 %), ale ani ostatní komodity nezůstávají stranou. Jedinou světlou výjimkou je měď.

Minulý týden jsem náhodou ve vlaku vyslechl rozhovor dvou finančních poradců. Navzájem se přebíjeli svými zisky a kolik akciové fondy, které prodávají, vynesly. Oba byli přesvědčeni, že je to tak normální a že současný trh je také zcela obyčejný. Akcie přece rostou, ne?

Ano, akcie po většinu času rostou, letošní trh s americkými akciemi ale normální zcela jistě není. Proč si to myslím? Končí nám první pololetí roku a za plných šest měsíců index SP500 zaznamenal jen dva dny, v nichž jeho hodnota klesla více jak o 0,7 %. Pokud takové tempo vydrží, pak se v roce 2017 dočkáme jenom čtyř takových dní. Už to je mimořádně řídký jev! Za 88 let historie indexu je průměrný počet takových dní v roce 43!.

Historicky normální poměr mezi dny s růstem o více jak 0,7 % a poklesem o 0,7 % je 1,1:1, tedy jen mírně ve prospěch dnů růstových.  Letošní rok je zaděláno na poměr 5,5:1. To je už opravdu úlet. Hovoříme o více jak sedmé směrodatné odchylce a statistika říká, že k takovému stavu dochází každých 1,1 miliady let. Nikoliv, tento trh není normální a k normálnosti má skutečně daleko.

Co z toho všeho vyplývá? Je více než pravděpodobné, že ve druhé polovině letošního roku budeme svědky citelně většího počtu obchodních dnů s poklesem vyšším než 0,7 %. Neměli bychom tím být nijak překvapeni a měli bychom tedy akceptovat zvýšenou volatilitu směrem dolů.

Podrobný komentář včetně porovnání fondů s konzervativní alokací najdete zde.

Související články

Výnosy

Indexy tentokrát ztrácely (Týden 37)

Září bývá pro akciové investory z pohledu výkonnosti zpravidla nejhorším měsícem roku a minulý týden naznačil, že by ani letošní rok nemusel být výjimkou. Hlavní akciové indexy v minulém, o…

14. 9. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Vakcinace pomáhá ekonomikám (Týden 36)

Akciové trhy v uplynulém týdnu konsolidovaly svoje v minulých týdnech dosažené zisky a pohybovaly se těsně pod svými historickými maximy.

8. 9. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dobré zprávy z trhů (Týden 35)

Akciové trhy hnané neustálým přílivem likvidity opět prorazily na nová historická maxima. Obavy, kterých jsme byli svědky v předminulém týdnu, zcela vymizely a trhy ovládl opět optimismus. Ke krátkému přerušení…

31. 8. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.