Krátkodobá korekce možná (Týden 18)

Akciové trhy v uplynulém týdnu stagnovaly a v některých případech mírně klesaly. Důvodem pro tento vývoj je s velkou pravděpodobností nedostatek nových jasných impulsů, a to jak k pokračování v dalším růstu hlavních akciových indexů, tak případně k ozdravné korekci, kterou by si většina z nich celkem zasloužila.

Vývoj posledních týdnu je patrný na grafu celosvětového akciového indexu MSCI World od počátku roku, na němž je vidět, že se za poslední týdny prakticky nikam neposunul. A to i přes poměrně příznivá makroekonomická data, kterých jsme téměř pravidelně svědky.

Minulý týden jsme se dozvěděli, že největší světová ekonomika rostla v prvním čtvrtletí letošního
roku tempem 6,4 procenta. To sice bylo pod odhady analytiků, ale i tak se jedná o druhý nejrychlejší růst od roku 2003. Nad očekávání v uplynulém týdnu rostly také ukazatele spotřebitelské důvěry a spotřebitelského sentimentu a pozitivní signály přicházejí nadále také z trhu práce, kde se počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti drží u svých po-pandemických minim.

I přes silný ekonomický růst neuvadá ani podpora ekonomiky ze strany centrálních bank a politických reprezentací. Pozornost investorů byla v minulém týdnu soustředěna zejména na výstup z jednání centrálních bankéřů ve Spojených státech, kteří ovšem trhy ničím nepřekvapili. Je patrné, že bankéři stále, i přes rostoucí známky inflace (viz. následující obrázek zobrazující vývoj v komoditním sektoru během prvních čtyřech měsíců letošního roku), nechtějí ani slyšet o tom, že by v dohledné době polevili ve svých opatřeních a začali (byť jen) uvažovat i o zvýšení úrokových sazeb.

Silná podpora nadprůměrně rostoucí ekonomiky přichází ve Spojených státech také ze strany prezidenta Joe Bidena. Ten představil další ze svých plánů na masivní podporu ekonomiky, který by měl mít tentokrát objem téměř dalších dvou bilionů dolarů.  Jedinou skvrnkou na kráse toho, jaké informace na trhy přicházejí, jsou poslední data ohledně globálního vývoje pandemie nemoci COVID-19 a zpomalující rychlosti vakcinace v USA. Osobně si ale nemyslím, že by na investory snažící se zoufale někam ukrýt své peníze a ochránit je tak před možnou inflací měla mít data odkudsi z Asie a Jižní Ameriky nějaký zásadní vliv.

Z technického pohledu jsou trhy skutečně zralé na korekci předchozích silných zisků, což naznačuje i následující graf opatřený dvěma široce užívanými indikátory technické analýzy.

Nad grafem umístěné RSI ukazuje evidentní bearish divergenci, když již nějakou dobu klesá, a to i navzdory růstu cen indexu, a pod cenovým grafem MACD vyslalo evidentní prodejní signál. Techničtí obchodníci tedy mají jasno a jasno mají prozatím také dlouhodobí investoři: „Korekce je možná, ale aktuální makro data a úrovně podpory ze strany vlád a centrálních bank nadále dávají velkou šanci na to, že dlouhodobější medvědí trh nejspíše stále není to, čeho by se měli obávat.“

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.