Jak v novém roce? Recept z BNP Paribas

Právě započatý rok bude pro investory příznivý a optimismus je na místě. To je ve zkratce závěr z prezentace Williama De Vijldera, viceprezidenta investiční banky BNP Paribas, která proběhla v uplynulém týdnu v Praze. I v roce 2014 bude podle De Vijlderse pokračovat podpůrná politika centrálních bank, která díky jejich síle nepřipustí žádná negativní překvapení. „Pokud ještě nemáte zainvestováno, měli byste...

Právě započatý rok bude pro investory příznivý a optimismus je na místě. To je ve zkratce závěr z prezentace Williama De Vijldera, viceprezidenta investiční banky BNP Paribas, která proběhla v uplynulém týdnu v Praze.
I v roce 2014 bude podle De Vijlderse pokračovat podpůrná politika centrálních bank, která díky jejich síle nepřipustí žádná negativní překvapení. „Pokud ještě nemáte zainvestováno, měli byste tak učinit teď,“ řekl hned v úvodu hlavní řečník.

Svůj výhled pak rozdělil na šest hlavních kapitol, v nichž postupně zkoumal perspektivy ekonomického růstu, vývoje inflace, pravděpodobnou ekonomickou politiku centrálních bank, současné ohodnocení akciových trhů, vývoj korporátních zisků a na závěr také shrnul možné rizikové faktory, které by mohly jeho optimistický výhled ohrozit.

Data ze závěru roku svědčí o sílícím růstu zejména rozvinutých ekonomik a nízká úroveň inflace dává centrálním bankám prostor k případným dalším stimulačním zásahům v případě, že by nastolené tempo růstu opět upadalo. I proto mají analytické mozky BNP Paribas své preference upřeny zejména na evropské a americké akcie, zatímco ve výhledu směrem k rozvíjejícím se trhům jsou prozatím opatrnější.

Dvouciferné výnosy akciových trhů, jakých jsme byli svědky v loňském roce, ale de Vijlders neočekává. Odůvodňuje to tím, že především americké akcie již nejsou podle většiny hodnotových ukazatelů po silném růstu v roce 2013 levné. V rámci akciového zastoupení v portfoliích tak preferuje akcie evropské, jejichž valuace je podle jeho názoru stále příznivá.

Dluhopisoví investoři by se měli posunout dále do rizikovějších druhů dluhových aktiv s preferencí dluhopisů s vysokým výnosem, dolarových či eurových dluhopisů rozvíjejících se trhů a snad také dluhopisů konvertibilních. Korporátní dluhopisy jsou podle investičního stratéga již příliš drahé a dobrým nápadem by neměly být ani dlouhodobé státní dluhopisy vyspělých zemí. Stejně pesimistický výhled předestřel de Vijlders také pro komoditní trhy.

DOBRÝ NÁPAD 2014 BNP Paribas
– Akcie vyspělých zemí s preferencí Evropy
– Dluhopisy s vysokým výnosem
– Dluhopisy emerging markets v USD, či EUR
– Sázka na posílení USD

ŠPATNÝ NÁPAD 2014 BNP Paribas
– Dlouhodobé státní dluhopisy vyspělých zemí
– Korporátní dluhopisy
– Komodity

Související články

Výnosy

Zasloužená korekce (Týden 36)

Akciové indexy se v právě skončeném týdnu dočkaly zasloužené korekce. Nejsledovanější indexy zpoza oceánu si připsaly jedno až tříprocentní pokles, který se koncentroval do dvou jeho závěrečných dní – čtvrtka…

9. 9. 2020 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Divoký býčí trh a technologický gambling. Kterým sektorům se může dařit?

Americký akciový trh se propracoval na svá historická maxima a pohybuje se v oblasti, kterou jsme doposud nezmapovali. Před několika měsíci jsme přitom byli svědky prudkého propadu akciových trhů v…

3. 9. 2020 5 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciové trhy v uplynulém týdnu silně rostly (Týden 35)

Počátečním impulsem pro růst byly zprávy ohledně možného pozitivního vývoje léku na nemoci COVID-19.

2. 9. 2020 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje