Jak si stojí Evropa?

Dnes se v našem investičním rozhledu podíváme přímo domů, do Evropy. Budeme struční a necháme mluvit grafy. Obr. 1: Vývoj akciového indexu MSCI Euro v posledních deseti letech (zdroj: Morningstar) Evropský akciový trh se od roku 2009 nachází v rostoucím trendu a aktuálně dosahuje čtyřletého vrcholu. Hodnoty jsou však, na rozdíl od akcií ve Spojených státech, stále ještě daleko od...

Dnes se v našem investičním rozhledu podíváme přímo domů, do Evropy. Budeme struční a necháme mluvit grafy.

Evropa obr1Obr. 1: Vývoj akciového indexu MSCI Euro v posledních deseti letech (zdroj: Morningstar)

Evropský akciový trh se od roku 2009 nachází v rostoucím trendu a aktuálně dosahuje čtyřletého vrcholu. Hodnoty jsou však, na rozdíl od akcií ve Spojených státech, stále ještě daleko od svých historických maxim. I proto vidíme v evropských akciích vyšší potenciál než v USA.

Evropa obr2Obr. 2: Meziroční vývoj HDP eurozóny v posledních deseti letech (zdroj: www.tradingeconomics.com )

Za posledních deset let prodělala evropská ekonomika dvě období recese. Tedy období, kdy byl meziroční růst hrubého domácího produktu záporný po více jak dvě období. Současný optimismus ohledně evropských aktiv pramení z toho, že má tato statistika již nějakou dobu vzestupný trend a poslední ohlášené číslo už hovoří o meziročním růstu evropské ekonomiky o půl procenta.

Evropa obr3Obr. 3: Vývoj průmyslu eurozóny od roku 2007 po současnost (zdroj: www.tradingeconomics.com )

I situace v evropském průmyslu se postupně zlepšuje. Graf zobrazuje hodnoty indexu Manufacturing PMI. Ten je často považován také za předstihový indikátor budoucího vývoje ekonomiky. Hodnoty vyšší než padesát hovoří o růstu průmyslu v daném období. Pokud se ohlášené číslo nachází pod padesátkou, pak se jedná o kontrakci. I tady je patrná rostoucí tendence evropského průmyslu v posledním roce.

Evropa obr4Obr. 4: Využití výrobních kapacit v eurozóně v posledních deseti letech (zdroj: www.tradingeconomics.com )

Stejnou řečí hovoří také vývoj využití výrobních kapacit v eurozóně, mající ve zkoumaném období podobně rostoucí trajektorii. Znamená to, že stávající kapacity jsou využívány mnohem více, a to je pro zpracovatelský sektor dobrým znamením.

Evropa obr5Obr. 5: Vývoj sektoru služeb eurozóny od roku 2007 po současnost (zdroj: www.tradingeconomics.com )

Lepší se také situace v sektoru služeb, byť zde není zatím růst tak přesvědčivý jako v průmyslu. Graf zobrazuje hodnoty indexu Services PMI. Hodnoty vyšší než padesát hovoří o růstu průmyslu v daném období. Pokud se ohlášené číslo nachází pod padesátkou, pak se jedná o kontrakci.

Evropa obr6Obr. 6: Míra inflace v eurozóně v posledních deseti letech (zdroj: www.tradingeconomics.com )

Problémem eurozóny je nyní rychle se snižující míra inflace a s ní spojená deflační hrozba. Ta by s sebou mohla přinést opětovné zpomalení ekonomiky skrze nižší růst ziskovosti podniků a negativní dopad na trh práce. Evropská centrální banka považuje inflaci za hrozbu, nicméně prozatím se rozhodla vyčkat na další vývoj dat. Pokud se trend potvrdí, může jednat. Například snížit úrokové sazby na nulu nebo přijít s evropskou obdobou kvantitativního uvolňování.

Evropa obr7Obr. 7: Míra nezaměstnanosti v eurozóně v posledních deseti letech (zdroj: www.tradingeconomics.com )

Dalším problémem eurozóny je stále vysoká míra nezaměstnanosti, která je na rozdíl od Spojených států blízko rekordních hodnot. Ještě horší statistika je mezi mladými lidmi, a to je situace, kterou bude muset Unie řešit. S vysokou nezaměstnaností klesá také míra úspor domácností, a to by mohl být problém.

Související články

Výnosy

Zatím solidní výsledková sezóna (Týden 4)

Akciové trhy v uplynulém týdnu opět rostly a zapomněly tak na „blbou náladu“, která je ovládla v týdnu předminulém. Důvody růstu jsou stále stejné. Víra v sílu vakcíny, která ukončí…

26. 1. 2021 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přiživují trhy méně zkušení investoři? (Týden 3)

Akciové trhy v uplynulém týdnu klesaly, když celosvětový index MSCI World odepsal ze své hodnoty 1,14 procenta a ztráta hlavního amerického indexu se pohybovala dokonce blízko úrovně půl druhého procenta.…

19. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Máme se bát bubliny? (Týden 2)

Globální akciové trhy si i po úvodních dnech letošního obchodování zachovávají svoji růstovou trajektorii a navyšují dosavadní historická maxima. Příčinou růstu trhů je stejně jako v uplynulém roce příliv nových…

12. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje