Jak ovlivní prezidentská volba trhy ? (Týden 44)

Ani další týden na burzovních trzích nevybočil z mantinelů, které omezují akciové bojiště již od počátku července. Aktuálně se hodnoty celosvětového a amerického akciového indexu usadily na hranici silných supportů a obchodníci společně s investory se zájmem sledují, zda tato hranice setrvá. Americký akciový index SP500 (zdroj: Stockcharts.com) Celosvětový akciový index MSCI World (zdroj: Stockcharts.com) Podobná situace panuje také...

Ani další týden na burzovních trzích nevybočil z mantinelů, které omezují akciové bojiště již od počátku července. Aktuálně se hodnoty celosvětového a amerického akciového indexu usadily na hranici silných supportů a obchodníci společně s investory se zájmem sledují, zda tato hranice setrvá.

Tydenni komentar 44 2016 obr 1Americký akciový index SP500 (zdroj: Stockcharts.com)

Tydenni komentar 44 2016 obr 2Celosvětový akciový index MSCI World (zdroj: Stockcharts.com)

Podobná situace panuje také na dluhopisech, jak ukazuje další graf ceny US dlouholetých státních dluhopisů.

Tydenni komentar 44 2016 obr 3Trhy evidentně čekají, kterého „Godota“ si za týden Američané zvolí za svého prezidenta, aby se poté probudili a vydali se na tu správnou stranu. Favoritkou je podle dosud zveřejněných průzkumů demokratická kandidátka Hillary Clinton. Na svého soka Donalda Trumpa si prozatím udržuje solidní náskok, i když to vypadá, že se s blížícími volbami její vedení snižuje.

A trh má všechny důvody stranit v předvolebním boji právě jí. Hillary je na rozdíl od Trumpa „průhledná“ a představuje kontinuální pokračování politiky prezidenta Obamy. Riziko nejistoty by bylo po jejím zvolení minimální, a to mají investoři rádi. Navíc období, kdy se akciím v USA dařilo nejvíce, jsou přímo spojena s demokratickými prezidenty. Mimořádný býčí trh z let 1992-2000 se odehrál za vedení Billa Clintona a také skóre končícího aktuálního prezidenta Spojených států je úctyhodné. Od roku 2009 americké akcie svoji hodnotu bezmála ztrojnásobili. Není důvod k tomu, aby nebyli investoři nakloněni Hillary.

Vítězství Donalda Trumpa by byla ovšem jiná káva. Možná ani sami republikáni netuší, co může z Trumpova prezidentství vzejít. A to je kámen úrazu. „Nejistotu skutečně nechceme,“ říká jednohlasně Wall Street. Pokud by Trump přece jenom uspěl, čeká nás krátkodobě poměrně silná vlna kolísavosti, která se může nepříjemně promítnout do cen zejména rizikověji orientovaných aktiv.

Teď pozitivní zpráva. Dopady výsledků voleb byly v minulosti z velké většiny pouze dočasné. Krátkodobá volatilita, která volby hlavy státu provází, je pochopitelná a logická. Při pohledu do historie je ale realitou, že poté, co se prach usadil, zamířily americké akciové trhy ve většině případů vzhůru nezávisle na tom, zda ve volbách triumfoval republikán nebo demokrat.  Od roku 1960 do dnešního dne proběhlo ve Spojených státech čtrnáct prezidentských voleb, přičemž v období od listopadu, kdy byly oznámeny výsledky, do konce ledna nejbližšího roku US akciové trhy v jedenácti případech rostly a připsaly si za tři měsíce téměř čtyřprocentní zhodnocení. Z tohoto krátkodobého pohledu tedy nečekáme žádné překvapení a katastrofy. Spíše bych se obával toho, že jsou americké akcie nepříjemně drahé, než toho, že bude prezidentem USA Donald Trump. Za týden budeme moudřejší.

Podrobný komentář najdete zde.

Související články

Výnosy

Indexy tentokrát ztrácely (Týden 37)

Září bývá pro akciové investory z pohledu výkonnosti zpravidla nejhorším měsícem roku a minulý týden naznačil, že by ani letošní rok nemusel být výjimkou. Hlavní akciové indexy v minulém, o…

14. 9. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Vakcinace pomáhá ekonomikám (Týden 36)

Akciové trhy v uplynulém týdnu konsolidovaly svoje v minulých týdnech dosažené zisky a pohybovaly se těsně pod svými historickými maximy.

8. 9. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dobré zprávy z trhů (Týden 35)

Akciové trhy hnané neustálým přílivem likvidity opět prorazily na nová historická maxima. Obavy, kterých jsme byli svědky v předminulém týdnu, zcela vymizely a trhy ovládl opět optimismus. Ke krátkému přerušení…

31. 8. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.