Index láme rekordy, těží však z defenzivních sektorů (Týden 22)

Právě skončený týden byl pro akciové trhy opět pozitivním obdobím. Zajímavého zhodnocení se dostalo většině vyspělých i rozvíjejících se trhů. Snad jen ten český mírně oslabil. Pro dluhopisové investory bylo uplynulých pět obchodních dnů spíše neutrálních. Americký index SP500 se po několika týdnech bojů prodral na historická maxima, což bylo investičními médii široce propagováno a oslavováno. Již méně...

Právě skončený týden byl pro akciové trhy opět pozitivním obdobím. Zajímavého zhodnocení se dostalo většině vyspělých i rozvíjejících se trhů. Snad jen ten český mírně oslabil. Pro dluhopisové investory bylo uplynulých pět obchodních dnů spíše neutrálních.

Americký index SP500 se po několika týdnech bojů prodral na historická maxima, což bylo investičními médii široce propagováno a oslavováno. Již méně pozitivní skutečností je to, že se na růstu indexu podílí stále nižší počet akciových titulů, a to navíc pocházejících zejména z defenzivních sektorů.

Graf ukazuje, že se na úspěšném útoku na dosavadní historická maxima angažovaly nejvíce defenzivní skupiny akcií patřící do škatulek „low volatility“ a „high dividend“, zatímco dravé růstové akcie „high beta“ byly spíše přítěží. Silně medializován je v USA také růst ziskovosti amerických firem, který se oproti loňskému roku zvýšil o 14,3 %. Nicméně „tržní roztleskávačky“ již nezmiňují to, že za poslední tři roky vzrostla ziskovost amerických společností jen o sedm procent, kdežto akciový index SP500 o plných 22 %, tedy více než trojnásobně oproti ziskům. A také nijak nekomentují skutečnost, že současná fantastická úroveň růstu je citelně nižší, než jaké byly jejich vlastní, jen rok staré, odhady.

Z makroekonomického pohledu bylo hlavní událostí uplynulého týdne zveřejnění zápisu z jednání FEDu. Členové výboru došli ve velké většině ke shodě na tom, že by měli pozdržet tempo růstu úrokových sazeb. Důvodem pro jejich rozhodnutí je jednak pomalejší tempo růstu US ekonomiky oproti původním předpokladům. Americká ekonomika totiž v prvním čtvrtletí letošního roku předvedla nejslabší výkon za poslední tři roky. Svoji úlohu v rozhodování může hrát také určitá nervozita ohledně pozice Donalda Trumpa a jeho aktivit spojených s nedávným odvoláním ředitele FBI Comeyho.

Evropská čísla jsou nadále velice optimistická. Index podnikatelské aktivity v Německu se vyhoupnul na svá nová historická maxima a dobré jsou také údaje o růstu evropského průmyslu a potažmo i nevýrobního sektoru. Průmyslový index roste nejrychleji za poslední šest let a i služby si drží velice solidní tempo.

V právě započatém týdnu se bude hlavní pozornost investorů soustředit na páteční čísla z amerického trhu práce, který zveřejní počet nových míst, který tamní ekonomika vytvořila mimo zemědělství, a také na míru zaměstnanosti a její strukturu. Zajímavá budou také konečná data o růstu průmyslového sektoru a sektoru služeb.

Podrobný komentář včetně porovnání eurových fondů zaměřených na korporátní dluhopisy najdete zde.

Související články

Výnosy

Nad očekávání analytiků (Týden 33)

Akciovým trhům se v právě skončeném týdnu opět dařilo.

11. 8. 2020 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Kdo hledá, najde (Týden 32)

Vývoj na akciových trzích v právě skončeném týdnu nebyl jednotný. Zatímco akcie ve Spojených státech nadále silně rostly, evropské trhy prožily nelehké časy. Jasným směrem se nevydaly ani akcie emerging…

4. 8. 2020 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Optický klam na burze. Vše není tak zelené, jak se zdá

Počet nemocných koronavirem celosvětově stoupá a je nejvyšší od počátku pandemie, ve vzduchu visí návrat opatření uzavírajících ekonomiky a z jednotlivých zemí nepřicházejí příliš pozitivní hospodářská data. Kdo slyšel poučky…

31. 7. 2020 6 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje