Hlavně si na ten Bitcoin nepůjčujte (Týden 51)

Minulý týden všichni očekávali výsledky zasedání evropských a amerických centrálních bankéřů. Ty je ovšem nijak nenadchly. Překvapení se nekonalo a centrální banky dělaly to, co již slibovaly dříve. Americký FED zvýšil úrokové sazby do pásma 1,25 až 1,5 procenta a pro další dva roky zveřejnil predikci, v níž říká, že každý z těchto roků se chystá zvýšit sazby třikrát. Za...

Minulý týden všichni očekávali výsledky zasedání evropských a amerických centrálních bankéřů. Ty je ovšem nijak nenadchly. Překvapení se nekonalo a centrální banky dělaly to, co již slibovaly dříve. Americký FED zvýšil úrokové sazby do pásma 1,25 až 1,5 procenta a pro další dva roky zveřejnil predikci, v níž říká, že každý z těchto roků se chystá zvýšit sazby třikrát. Za velkou louží tedy nic nového pod sluncem.

Evropská centrální banka nadále ponechává své úrokové sazby na nule a potvrzuje, že počínaje lednem sníží objem měsíčně vykupovaných dluhopisů z trhu na polovinu, tedy na třicet miliard EUR. Jako nejbližší termín pro ukončení výkupu tak nadále označuje září, i když připouští, že by se mohl tento termín i oddálit.

Na akciových trzích se nadále nejlépe dařilo americkým akciím, které těží z očekávaného schválení nové daňové reformy prezidenta Trumpa. Naopak Evropě nepřidávají stálé nejasnosti ohledně vypořádání brexitu.

V nastalé nudě se tak hlavní událostí na burzovních parketech stal nástup bitcoinu. Obchodování s futures kontrakty na tuto nejznámější kryptoměnu již zahájily dvě americké burzy. Zejména spuštění obchodování na největší z nich, Chicago Mercantile Exchange (CME), bylo očekáváno s velkým nadšením. To všem pro běžné smrtelníky kazí fakt, že hodnota kontraktu je 5 bitcoinů a záloha, kterou musí obchodník na svém účtu mít, je přes 41 000 (slovy čtyřicet jeden tisíc) dolarů. To je ve světě komoditních futures naprosto šílené číslo! U běžných komodit postačí záloha ve výši maximálně 10 % hodnoty kontraktu a často mnohem méně. I velké kamenné burzy mají tedy velký respekt před volatilitou, jíž tato digitální měna trpí. Je překvapením (nebo možná ani není), že podobný respekt necítí mnozí drobní spekulanti, kterými se to teď v Česku jenom hemží.

Jak ukazuje následující graf, otázka o tom, zda je cena bitcoinu přemrštěná, je zcela zbytečná. Podíváme-li se na raketový vzestup této „měny“ a srovnáme-li jej s notoricky známými bublinami, které byly v průběhu historie na burzovních parketech k vidění, pak je zřejmé, že slovo bublina ještě plně nevyjadřuje to, co se na bitcoinu děje.Hlavně si na ten bitcoin nepůjčujte… Můj učitel Larry Williams říkal, že když si člověk nemůže dovolit velké peníze ztratit, pak si nemůže dovolit ani velké peníze vydělat. Takže pokud nemáte vlastní prostředky, o nichž jasně víte, že o ně můžete přijít a nijak to váš život neovlivní, pak nebude bitcoin to vaše tržiště.

Související články

Výnosy

Jaké tituly preferovat? (Týden 19)

Akciové trhy v uplynulém týdnu pokračovaly v růstu, když ztráty zpočátku týdne hravě vygumovalo čtvrteční a páteční obchodování, které posunulo americké indexy na nová historická maxima.

11. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Čistá energie vydělala investorům víc jak sto procent. Má smysl do ní vložit peníze i nyní?

Kdo v loňském roce investoval své peníze do akcií firem z odvětví čisté energetiky, může si gratulovat. Za posledních 12 měsíců si akcie zařazené do indexu SP Global Clean Energy…

7. 5. 2021 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Krátkodobá korekce možná (Týden 18)

Akciové trhy v uplynulém týdnu stagnovaly a v některých případech mírně klesaly. Důvodem pro tento vývoj je s velkou pravděpodobností nedostatek nových jasných impulsů, a to jak k pokračování v…

4. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje