Co si odnést po burzovní zkoušce nervů

Akciové trhy procházejí v posledních týdnech nejdivočejším obdobím od finanční krize. Společný jmenovatel je jasný – koronavirus a s ním související nejistota. V únoru a v březnu ztratily hlavní akciové indexy po celém světě, měřeno americkým indexem SP500, téměř třicet procent. V přímém přenosu pozorujeme vývoj srovnatelný s nejhoršími investičními epizodami nedávné historie. Jaké poučení z toho vyplývá pro investory a pro ty, kteří klientům radí s financemi? O tom píše Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust.

Investoři, kteří se pohybují na trzích kratší dobu, jsou svědky adrenalinového výletu do minulosti a na vlastní kůži prožívají to, co za sebou mají ti zkušenější například z průběhu finanční krize nebo po prasknutí internetové bubliny na počátku tisíciletí. Jediným rozdílem mezi současností a historií je rychlost, se kterou vše probíhá. A ta je závratná! Máme za sebou několik dní, kdy se jednodenní pokles blížil, nebo překonal deset procent. Korekce směrem vzhůru se sice konají, ale růst nevydrží. Jsme svědky pouze krátkodobé stabilizace, kterou střídají další poklesy. Co v takové chvíli dělat, nebo nedělat?

Rozjeďte naplno váš investiční byznys s BT INVEST

Radíte klientům s investicemi? V Broker Trustu jsme vyvinuli platformu BT Invest. Do rukou dostanete chytrého pomocníka, se kterým sjednáte investice od akcií přes fondy až po komodity. Na schůzku si snadno připravíte přehledné podklady a prezentací zaujmete i náročné klienty. Budete mít také neustálý přehled o vývoji na trzích a k dispozici čerstvé analýzy našich odborníků. A navíc ušetříte čas s administrativou. Aby vše odpovídalo platné legislativě, pohlídá BT Invest za vás. To už stojí za zkoušku, ne?

Nenechte se ovlivňovat emocemi. Akcie se nalézají po celém desetiletí téměř nepřetržitého růstu v bodě, kdy zpravidla přicházejí i výraznější korekce jižním směrem. Současná situace se jim ale vymyká. Probíhá test toho, jak pevné mají investoři nervy. A to obzvlášť v době, kdy obchod uděláte přes aplikaci na pár dotyků obrazovky mobilního telefonu, což může svádět k impulsivnímu rozhodování. A tady se dostáváme k první, pro mnohé draze vykoupené, zkušenosti. Emoce a ukvapená rozhodnutí do investování nepatří. Tehdy investor s velkou pravděpodobností učiní obchod v tu v nejméně vhodnou chvíli. Vyprávět by mohly třeba ti, co takto ve špatnou chvíli nakoupili akcie automobilky Tesla, která během dvou měsíců předvedla ukázkový obrat – nejprve prudký růst z hodnot okolo 400 dolarů k 900 dolarů a pak strmý pád pod výchozí hodnotu. Ten, koho přemohla chamtivost a euforie a naskakoval už do rozjetého vlaku, svého unáhleného rozhodnutí těžce lituje. I to dovedou emocemi ovlivněná rozhodnutí, které vedou k tomu, že draze nakoupíte a levně prodáte.

Informace 24/7

Dost možná byli mezi takovými nešťastníky i ti, kteří neustále sledovali na monitorech a obrazovkách vývoj kurzů a při bezesných nocích počítali, kolik ten den prodělali. Kdo chce, může dnes konzumovat v podstatě nepřetržitý informační tok z celého světa. A víte co? Pokud nejste vyloženě trader, tedy obchodník, který chce vydělávat na krátkodobých výkyvech, ale spíše dlouhodobý investor, tak dost často uděláte nejlépe, když nebude dělat na základě instantních informací nic a budete se držet svého investičního horizontu.

Uklidnit vás může skutečnost, že v historii nejsou třicetiprocentní propady trhů ničím výjimečným. Od roku 1928 k nim došlo, včetně aktuálního případu, hned desetkrát a burzy se z nich po několika letech, po které nabízely obchodníkům podstatné slevy, vždy vymanily a ceny akcií následně pokračovaly směrem vzhůru.

Chovejte se jako v obchodě

Není důvod, abychom se na burze chovali jinak než při běžném nákupu v obchodě. Nakupovat cokoli poté, co v poslední době posílí (zdraží) o desítky procent, nedává příliš smysl. Naopak, když vám trh nabídne slevu, pak zvažujte nákup, pokud se tedy jedná o kvalitní zboží.

Nablýskaná značka ještě nemusí znamenat kvalitu, a pokud opravdu chcete osud části svých úspor spojit s akciemi dané firmy, měli byste si skutečně ověřit, že její hospodaření je alespoň na základě veřejně dostupných údajů životaschopné. Dnes přeci také v obchodě často studujeme složení výrobků, abychom si nekoupili něco nezdravého.

Připravte se na propady

Investoři si po tučném desetiletí musí opět zvykat na to, že hodnoty akcií silně kolísají. Chtějí-li svá portfolia před propady alespoň částečně chránit, musí diverzifikovat. Tedy rozložit své finance mezi více aktiv, která se v případě podobných otřesů nevydávají stejným směrem. Hodnota portfolií, která obsahují akcie, dluhopisy a případně zlato, poklesla za poslední kritický měsíc mnohem méně než pouze ta akciová.

Vsadit vše na jednu kartu se může pohádkově vyplatit, nebo také brutálním způsobem prodražit. Nejsem příliš příznivcem variant „buď, anebo“, a proto doporučuji investice rozložit mezi více titulů a typů aktiv. Alternativou je vložit část peněz do některého ze spravovaných podílových fondů. Ty mají své investice zpravidla rozloženy mezi desítky až stovky akcií či dluhopisů a dalších aktiv, a když některé z nich začnou klesat, portfolio fondu jako celek to tolik neohrozí.

Rozhodnou makroekonomická data

Chcete-li vyhlídku na další „investiční“ dny a možná měsíce, tak vývoj bude záležet na makroekonomických datech, která začnou přicházet z jednotlivých států a ukáží nám, jak moc pandemie koronaviru poškodila hlavní světové ekonomiky. Nemyslím si, že budou tato čísla úplně příznivá. Nepopiratelným faktem totiž je, že část světové produkce bude epidemií koronaviru ovlivněna. Mimo jiné proto, že onemocnění zastavilo provoz některých čínských manufaktur, což zadrhlo globální dodavatelský řetězec. Provoz zavřely také mnohé podniky v Evropě, v USA a jinde. Nepochybně dojde k poklesu ziskovosti globálních firem a také k následným problémům na trhu práce. Ekonomiky nutně výrazně zpomalí a podle mého názoru se nevyhnou recesi. Ta přinese silné ochlazení na trhu práce a v korporátní sféře bude problémem zadluženost firem, která se za poslední roky, díky super nízkým úrokovým sazbám, vyšplhala až k nebesům.

1)        Pravidelné investice: Tady se neděje vůbec nic. V mém portfoliu je osm fondů, z nichž čtyři (vesměs akciové) jsem v předtuše recese začal nakupovat prakticky přesně před dvanácti měsíci. Mým horizontem je rok 2028, kdy budu odcházet do penze a to, co se děje nyní, mě celkem nezajímá, jen se toho chystám využít. Nakonec, stejně bych ty peníze, které tam měsíčně posílám, utratil za…  Celkový pokles hodnoty portfolia od počátku roku je kolem patnácti procent, což je ve srovnání s indexy dobrá práce. Diverzifikace holt stále platí a pracuje dobře. Po odeznění případné recese buď zvýším částky dosud investované v akciových fondech, nebo do portfolia další akciové fondy přidám.

2)        Jednorázové investice: Tady jsem opatrný. Nemyslím si, že by současný propad byl již u svého dna. Věřím v příchod recese a tím pádem skutečně výrazného ekonomického zpomalení. Dna dvou předchozích medvědích trhů byla poblíže P/E 13. Nyní jsme stále poměrově vysoko a uvedená hodnota by se měla pro index SP500 pohybovat někde u mety 2000-2100 bodů. Prvním znakem zlepšení situace by mohla být stagnace počtu nakažených. Ta je ovšem zřejmě v nedohlednu, mimo Čínu počet nemocných zatím stále narůstá.

Existují ale jednotlivé tituly, které začínám již do svého portfolia opatrně nakupovat. A to třeba na naší burze, která za uplynulých deset let spíše stagnovala, zatímco zbytek světa raketově rostl často i o stovky procent. I v USA jsou společnosti, kam se dívám a opatrně nakupuji, na druhé straně: pro nezkušeného investora s nedostatkem cashe to prozatím nedoporučuji.

Související články

Výnosy

Mýty vs fakta. Září jako nepříznivý měsíc pro akcie?

Americké akciové trhy zažívají od začátku letošního roku růst. Významně posílil technologický index Nasdaq, nicméně i hlavní index S&P 500 vzrostl od ledna o více jak 16 %. V srpnu…

15. 9. 2023 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciový trh zavelel k odpočinku (Videokomentář: Týden 37)

Akcie ztratily růstový elán a směřují spíše do strany. U dluhopisů se nic nezměnilo, a ty tak setrvávaly na sestupné trajektorii. Zato komoditní index, pod vlivem prudkého růstu cen ropy,…

13. 9. 2023 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Další příznivý týden (Videokomentář: Týden 36)

Akcie i přes problémy v závěru minulého týdne poměrně výrazně rostly. Dařilo se i dluhopisům, ale ty nadále setrvávají v dlouhodobém downtrendu, navíc jim přitížily i oznámené ekonomické indikátory z…

6. 9. 2023 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.