Centrální banky v akci: akcie rostly a dolar zpevnil (Týden 43)

Máme za sebou další úspěšný týden. Pro majitele portfolií v cizích měnách o to úspěšnější, že růst trhů byl také doprovázen růstem amerického dolaru. Ten vůči české koruně zpevnil o více jak tři procenta. Hlavními aktéry uplynulých pěti obchodních dní byly centrální banky. Zatímco špičkování našich centrálních bankéřů na téma záporných úrokových sazeb prakticky nikoho z klidu nevyvedlo, rétorika...

Máme za sebou další úspěšný týden. Pro majitele portfolií v cizích měnách o to úspěšnější, že růst trhů byl také doprovázen růstem amerického dolaru. Ten vůči české koruně zpevnil o více jak tři procenta.

Hlavními aktéry uplynulých pěti obchodních dní byly centrální banky. Zatímco špičkování našich centrálních bankéřů na téma záporných úrokových sazeb prakticky nikoho z klidu nevyvedlo, rétorika Evropské centrální banky a činy People bank of China měly na dění mnohem silnější dopad. Zasedání Evropské centrální banky sice nepřineslo žádnou změnu, která by se týkala současnosti, velké pozornosti se ale dočkalo vystoupení guvernéra Draghiho. Mario Draghi zřetelně naznačil, že ECB může se závěrem roku přehodnotit svoji dosavadní měnovou politiku směrem ke zvýšení současného objemu kvantitativního uvolňování, tedy k navýšení objemu výkupu eurových dluhopisů z trhu. Pro akcie to byla živá voda, pro hodnotu společné evropské měny pak platí pravý opak.

Čínská centrální banka v uplynulém týdnu snížila úrokové sazby o 0,25 % ze 4,6 % na 4,35 % a snížila také úroveň povinných rezerv bank. Snížení sazeb bylo od počátku roku již páté. Reakce akciových trhů na vyhlášení čínských centrálních bankéřů byla opět pozitivní a růstová rally odstartovaná vyhlášením Maria Draghiho tak našla své pokračování. Pozitivní reakce byla patrná zejména u akcií komoditních producentů, když například akcie společnosti Glencore PLC posílily v reakci na usnesení People Bank of China o téměř deset procent. Dobře se pak dařilo i některým komoditám.

Sečteme-li tedy silnou podporu, kterou akcie i dluhopisy stále dostávají od centrálních bank s aktuálním silným růstovým momentem a příznivými sezónními tendencemi, máme před sebou docela příznivý koktejl, který by měl držet akciové trhy při síle i v dalších týdnech.

Vše ale není tak růžové, jak by mohlo. Tváří v tvář všeobecnému optimismu ženoucímu ceny akcií vzhůru stojí opětovné snížení odhadu ziskovosti společností sdružených v indexu SP500. Růst z posledních týdnů tak jde plně na úkor zvyšování poměrových ukazatelů.

Tydenni komentar 43 2015 obr 1

V příštím týdnu nás čekají zajímavá data z Evropy, kdy se dozvíme nejnovější údaje o zdejší inflaci. Pokud by došlo k jejímu růstu, byla by to zpráva pro ECB, že to s její další silnou podporou pro trhy nemusí být tak horké, jak to nyní vypadá. Hlavní událostí právě započatého týdne v USA pak bude zasedání FEDu. Všeobecně se neočekává, že by na tomto zasedání došlo ke zvýšení úrokových sazeb a tak bude rozhodující rétorika, s jakou centrální bankéři přijdou. Předpokládáme, že i ta bude nadále velice umírněná. Výsledková sezóna a ani makroekonomická data přicházející z USA neukazují na to, že by musel FED americkou ekonomiku brzdit.

Tydenni komentar 43 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 43 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Tydenni komentar 43 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Proč by vyšší firemní daně v USA neměly investory příliš trápit

V loňském supervolebním roce vyhráli v USA demokraté na plné čáře. Mají svého prezidenta v Bílém domě a ovládli rovněž Kongres. Demokraté jsou známí zastánci větších státních zásahů do ekonomiky,…

9. 4. 2021 5 minut čtení minut čtení

Výnosy

Nový rekord (Týden 14)

Akciové trhy v závěrečném týdnu úvodního kvartálu letošního roku silně rostly, aby následně dosáhly na svoje historická maxima. Hlavním důvodem tohoto optimistického vývoje je americkými demokraty prosazené přijetí masivní podpory…

6. 4. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Drahé technologie (Týden 13)

Akciové trhy v předposledním týdnu úvodního kvartálu letošního roku vesměs rostly. Výjimkou z tohoto pravidla byly indexy rozvíjejících se ekonomik, na něž začíná doléhat růst hodnoty amerického dolaru. Uvnitř vyspělých…

30. 3. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje