Brexit a bezpečné přístavy (Týden 25)

Na globálních trzích panuje nadále značná nervozita. Přetlumočeno do češtiny, rizikově orientovaná aktiva, jakými jsou akcie a dluhopisy s vysokým výnosem, ztrácejí a aktiva bezpečná (státní dluhopisy, korporátní dluhopisy investičního stupně a drahé kovy) zaznamenávají příliv nových peněz. Svědčí o tom statistiky vydané skupinou Blackrock, která uvádí, že za pět dní do 16. června odteklo z evropských akcií 851 miliónů, z high yield...

Na globálních trzích panuje nadále značná nervozita. Přetlumočeno do češtiny, rizikově orientovaná aktiva, jakými jsou akcie a dluhopisy s vysokým výnosem, ztrácejí a aktiva bezpečná (státní dluhopisy, korporátní dluhopisy investičního stupně a drahé kovy) zaznamenávají příliv nových peněz. Svědčí o tom statistiky vydané skupinou Blackrock, která uvádí, že za pět dní do 16. června odteklo z evropských akcií 851 miliónů, z high yield dluhopisů téměř dvě miliardy (1,96 je přesné číslo), zatímco miliarda nových peněz se přesunula do zlata.

Brexit: veřejnost pro, banky se  smějí

Hlavním důvodem neklidu je samozřejmě hlasování o odchodu Velké Británie z Evropské unie, které proběhne tento týden ve čtvrtek. Výsledky veřejných průzkumů nadále těsně favorizují zastánce britského odchodu, nicméně predikce velkých bank jsou beze změny. A to jasně ve prospěch toho, že se na konci týden žádného velkého odchodu nedočkáme.

Japonský index silně klesá

V Japonsku sice Brexit příliš řešit nemusí, ale to, co trápí tamní akciové trhy, je nestále posilující japonský jen. Jen patřil vždy společně s americkým dolarem a švýcarským frankem k bezpečným měnám, které posilují, pokud je na burzovních trzích kluzko a nebezpečno. Expanzivní politika Bank of Japan to v posledních letech hodně zmírnila, ale i nyní je patrné, že se obchodníci do jenu začínají schovávat. V důsledku toho propadl japonský akciový trh za poslední měsíc více jak o pět procent. Tedy nejsilněji ze všech rozvinutých trhů.

FED nepřekvapil

Hlavním makroúdajem z minulého týdne byl výstup z jednání centrální banky Spojených států amerických. FED již své věrné posluchače začíná svoji neustále stejnou rétorikou nudit a nebylo tom jinak ani ve středu. Sazby zůstávají stejné a jejich další růst je závislý na makroekonomických datech, situaci na trhu práce a uklidnění na akciových burzách. Jednou po takovém závěru trhy prudce posílí, aby do konce týdne své zisky opět ztratily, a podruhé prudce propadnou, aby se za pár dní zase vrátily tam, kde byly.  FED stále hovoří o dvou zvýšení sazeb v roce 2016, ale takový vývoj se zdá s každým dalším odložením činů jako méně pravděpodobný. I proto se nadále daří dluhopisům a to i přes to, že se více jak třetina trhu se státními dluhopisy obchoduje se zápornými výnosy.

Co ovlivní tento týden

Jednoznačným hitem právě započatého týdne bude britské hlasování o setrvání země pod křídly Evropské unie. Pro následujících pár dní se jedná o „makro maker“, které bude mít rozhodující úlohu v dalším směřování trhu. Důsledky Brexitu jsou, i přes to, že se moudré hlavy předhánějí v analýzách jeho dopadu na ekonomiky a trhy, neznámé a neodhadnutelné. Nezbývá, než se nechat překvapit. Ve stínu referenda se německý ústavní soud vyjádří ohledně toho, zda není kvantitativní uvolňování prováděné Evropskou centrální bankou náhodou protiústavní. Vsadím se, že nebude.

Další informace a čísla najdete v podrobném komentáři zde.

Související články

Výnosy

Dobré výsledky firem, ale v pozadí inflace (Týden 43)

Akciové indexy prorazily v uplynulém týdnu na nové historicky nejvyšší hodnoty a zcela tak vygumovaly zářijovou paniku, v jejímž rámci se hlavní americký index SP500 propadl o dvěstěpadesát bodů.

26. 10. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Obavy z inflace (Týden 42)

Akciové trhy mají za sebou velice volatilní týden, když americké akcie po počátečním propadu našly svoje kupce a vyrazily prudce vzhůru.

19. 10. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Zahajuje další výsledková sezóna (Týden 41)

Akciové trhy zakončily uplynulý týden v kladných hodnotách a vzbudily tak v investorech naději, že korekce započatá s příchodem září nachází pevnou půdu pod nohama a trh je připraven své…

12. 10. 2021 2 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.