Brexit a bezpečné přístavy (Týden 25)

Na globálních trzích panuje nadále značná nervozita. Přetlumočeno do češtiny, rizikově orientovaná aktiva, jakými jsou akcie a dluhopisy s vysokým výnosem, ztrácejí a aktiva bezpečná (státní dluhopisy, korporátní dluhopisy investičního stupně a drahé kovy) zaznamenávají příliv nových peněz. Svědčí o tom statistiky vydané skupinou Blackrock, která uvádí, že za pět dní do 16. června odteklo z evropských akcií 851 miliónů, z high yield...

Na globálních trzích panuje nadále značná nervozita. Přetlumočeno do češtiny, rizikově orientovaná aktiva, jakými jsou akcie a dluhopisy s vysokým výnosem, ztrácejí a aktiva bezpečná (státní dluhopisy, korporátní dluhopisy investičního stupně a drahé kovy) zaznamenávají příliv nových peněz. Svědčí o tom statistiky vydané skupinou Blackrock, která uvádí, že za pět dní do 16. června odteklo z evropských akcií 851 miliónů, z high yield dluhopisů téměř dvě miliardy (1,96 je přesné číslo), zatímco miliarda nových peněz se přesunula do zlata.

Brexit: veřejnost pro, banky se  smějí

Hlavním důvodem neklidu je samozřejmě hlasování o odchodu Velké Británie z Evropské unie, které proběhne tento týden ve čtvrtek. Výsledky veřejných průzkumů nadále těsně favorizují zastánce britského odchodu, nicméně predikce velkých bank jsou beze změny. A to jasně ve prospěch toho, že se na konci týden žádného velkého odchodu nedočkáme.

Japonský index silně klesá

V Japonsku sice Brexit příliš řešit nemusí, ale to, co trápí tamní akciové trhy, je nestále posilující japonský jen. Jen patřil vždy společně s americkým dolarem a švýcarským frankem k bezpečným měnám, které posilují, pokud je na burzovních trzích kluzko a nebezpečno. Expanzivní politika Bank of Japan to v posledních letech hodně zmírnila, ale i nyní je patrné, že se obchodníci do jenu začínají schovávat. V důsledku toho propadl japonský akciový trh za poslední měsíc více jak o pět procent. Tedy nejsilněji ze všech rozvinutých trhů.

FED nepřekvapil

Hlavním makroúdajem z minulého týdne byl výstup z jednání centrální banky Spojených států amerických. FED již své věrné posluchače začíná svoji neustále stejnou rétorikou nudit a nebylo tom jinak ani ve středu. Sazby zůstávají stejné a jejich další růst je závislý na makroekonomických datech, situaci na trhu práce a uklidnění na akciových burzách. Jednou po takovém závěru trhy prudce posílí, aby do konce týdne své zisky opět ztratily, a podruhé prudce propadnou, aby se za pár dní zase vrátily tam, kde byly.  FED stále hovoří o dvou zvýšení sazeb v roce 2016, ale takový vývoj se zdá s každým dalším odložením činů jako méně pravděpodobný. I proto se nadále daří dluhopisům a to i přes to, že se více jak třetina trhu se státními dluhopisy obchoduje se zápornými výnosy.

Co ovlivní tento týden

Jednoznačným hitem právě započatého týdne bude britské hlasování o setrvání země pod křídly Evropské unie. Pro následujících pár dní se jedná o „makro maker“, které bude mít rozhodující úlohu v dalším směřování trhu. Důsledky Brexitu jsou, i přes to, že se moudré hlavy předhánějí v analýzách jeho dopadu na ekonomiky a trhy, neznámé a neodhadnutelné. Nezbývá, než se nechat překvapit. Ve stínu referenda se německý ústavní soud vyjádří ohledně toho, zda není kvantitativní uvolňování prováděné Evropskou centrální bankou náhodou protiústavní. Vsadím se, že nebude.

Další informace a čísla najdete v podrobném komentáři zde.

Související články

Výnosy

Zasloužená korekce (Týden 36)

Akciové indexy se v právě skončeném týdnu dočkaly zasloužené korekce. Nejsledovanější indexy zpoza oceánu si připsaly jedno až tříprocentní pokles, který se koncentroval do dvou jeho závěrečných dní – čtvrtka…

9. 9. 2020 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Divoký býčí trh a technologický gambling. Kterým sektorům se může dařit?

Americký akciový trh se propracoval na svá historická maxima a pohybuje se v oblasti, kterou jsme doposud nezmapovali. Před několika měsíci jsme přitom byli svědky prudkého propadu akciových trhů v…

3. 9. 2020 5 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciové trhy v uplynulém týdnu silně rostly (Týden 35)

Počátečním impulsem pro růst byly zprávy ohledně možného pozitivního vývoje léku na nemoci COVID-19.

2. 9. 2020 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje