Brexit a bezpečné přístavy (Týden 25)
Na globálních trzích panuje nadále značná nervozita. Přetlumočeno do češtiny, rizikově orientovaná aktiva, jakými jsou akcie a dluhopisy s vysokým výnosem, ztrácejí a aktiva bezpečná (státní dluhopisy, korporátní dluhopisy investičního stupně a drahé kovy) zaznamenávají příliv nových peněz. Svědčí o tom statistiky vydané skupinou Blackrock, která uvádí, že za pět dní do 16. června odteklo z evropských akcií 851 miliónů, z high yield dluhopisů téměř dvě miliardy (1,96 je přesné číslo), zatímco miliarda nových peněz se přesunula do zlata.
Brexit: veřejnost pro, banky se smějí
Hlavním důvodem neklidu je samozřejmě hlasování o odchodu Velké Británie z Evropské unie, které proběhne tento týden ve čtvrtek. Výsledky veřejných průzkumů nadále těsně favorizují zastánce britského odchodu, nicméně predikce velkých bank jsou beze změny. A to jasně ve prospěch toho, že se na konci týden žádného velkého odchodu nedočkáme.
Japonský index silně klesá
V Japonsku sice Brexit příliš řešit nemusí, ale to, co trápí tamní akciové trhy, je nestále posilující japonský jen. Jen patřil vždy společně s americkým dolarem a švýcarským frankem k bezpečným měnám, které posilují, pokud je na burzovních trzích kluzko a nebezpečno. Expanzivní politika Bank of Japan to v posledních letech hodně zmírnila, ale i nyní je patrné, že se obchodníci do jenu začínají schovávat. V důsledku toho propadl japonský akciový trh za poslední měsíc více jak o pět procent. Tedy nejsilněji ze všech rozvinutých trhů.
FED nepřekvapil
Hlavním makroúdajem z minulého týdne byl výstup z jednání centrální banky Spojených států amerických. FED již své věrné posluchače začíná svoji neustále stejnou rétorikou nudit a nebylo tom jinak ani ve středu. Sazby zůstávají stejné a jejich další růst je závislý na makroekonomických datech, situaci na trhu práce a uklidnění na akciových burzách. Jednou po takovém závěru trhy prudce posílí, aby do konce týdne své zisky opět ztratily, a podruhé prudce propadnou, aby se za pár dní zase vrátily tam, kde byly. FED stále hovoří o dvou zvýšení sazeb v roce 2016, ale takový vývoj se zdá s každým dalším odložením činů jako méně pravděpodobný. I proto se nadále daří dluhopisům a to i přes to, že se více jak třetina trhu se státními dluhopisy obchoduje se zápornými výnosy.
Co ovlivní tento týden
Jednoznačným hitem právě započatého týdne bude britské hlasování o setrvání země pod křídly Evropské unie. Pro následujících pár dní se jedná o „makro maker“, které bude mít rozhodující úlohu v dalším směřování trhu. Důsledky Brexitu jsou, i přes to, že se moudré hlavy předhánějí v analýzách jeho dopadu na ekonomiky a trhy, neznámé a neodhadnutelné. Nezbývá, než se nechat překvapit. Ve stínu referenda se německý ústavní soud vyjádří ohledně toho, zda není kvantitativní uvolňování prováděné Evropskou centrální bankou náhodou protiústavní. Vsadím se, že nebude.
Další informace a čísla najdete v podrobném komentáři zde.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Dluhopisy v roce 2025: Nudná klasika, nebo investiční hvězda s novým leskem?
Když jste někde v posledních deseti letech zmínili dluhopisy, většina lidí si představila něco krajně nezáživného – asi tak mezi spořicím účtem a přednáškou z makroekonomie. Nuda, šeď a úroky,…
Než vsadíte na zlato. Plusy a minusy investování do žlutého kovu
Zlata je zase všude plno. Není divu, za poslední rok přidalo na své hodnotě téměř 50 % a stále poutá pozornost investorů a spekulantů. Napětí ve světě, nevyzpytatelnost amerického prezidenta…
Co stojí za fenomenálním úspěchem Warrena Buffetta? Je to až překvapivě jednoduché
Největší letošní událost v investicích? Ne, určitě to není celkem běžná dvacetiprocentní korekce na akciových trzích, a dokonce ani zlatá horečka, kterou jsme si prošli v posledních měsících. Z mého…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.