Bitcoin na burze omezeně (Týden 50)

Hlavní zprávou uplynulého týdne je pravděpodobně to, že se na parketech velkých amerických burz začalo obchodovat s bitcoinem. Zde radost končí. Likvidita je mizerná a obchodovatelnost omezená. I proto, že margin, tedy záloha, kterou musí obchodník při otevření obchodu složit, se blíží polovině velikosti celého kontraktu. Burzy považují zkrátka bitcoin za natolik kolísavý a nebezpečný, že nechtějí nic ponechat náhodě....

Hlavní zprávou uplynulého týdne je pravděpodobně to, že se na parketech velkých amerických burz začalo obchodovat s bitcoinem. Zde radost končí. Likvidita je mizerná a obchodovatelnost omezená. I proto, že margin, tedy záloha, kterou musí obchodník při otevření obchodu složit, se blíží polovině velikosti celého kontraktu. Burzy považují zkrátka bitcoin za natolik kolísavý a nebezpečný, že nechtějí nic ponechat náhodě. U běžných komodit postačí margin na hodnotách pár procent velikosti kontraktu. Nenechte se tedy mýlit vyhlazeným a exponenciálně rostoucím grafem této nejznámější kryptoměny. Není to klidné moře bez vln, jak by se mohlo zdát. Burzy to ví, jen veřejnost netuší.Jak je vidět, lidé jsou nepoučitelní a na to, aby se bitcoinového šílenství mohli účastnit, si půjčují jako diví… Ach jo…

Data, na která bývá přelom měsíce poměrně bohatý, dávají důvod k dalšímu optimismu. Růst, kterého jsme svědky je globální povahy, a tak dobré zprávy jako by neměly hranic.

Evropské HDP rostlo mezikvartálně o 0,6 procenta a meziroční růst se pak pohybuje na hranici 2,3 procenta, což je velice solidní hodnota. Dobrá čísla jsou k dispozici také z největších evropských zemí. (Španělsko + 3,1 %, Německo +2,8 %, Francie +2,2 % a Itálie + 1,7 %). Zvyšuje se také spotřeba domácností a jejich investice. Jediným zklamáním tak byly nižší než očekávané maloobchodní tržby.

Ve Spojených státech byla klíčovou oblastí data z trhu práce, která také překonala očekávání analytiků. Oproti predikovaným 195 000 nových pracovních míst mimo zemědělství vytvořili ve Spojených státech ještě o 33 tisíc míst více. Míra nezaměstnanosti se drží na 4,1 procentech. I zde se ovšem dá najít cosi negativního a tím je pomalý růst mezd, kterého jsme svědky.

Ve skvělé kondici jsou podle ohlášených dat také výrobní a nevýrobní sektor největší světové ekonomiky. I přes mírný pokles oproti minulému měsíci je tempo jejich růstu stále poblíž maximálních hodnot z uplynulých několika let.

Silné zůstávají také importy ropy, zemního plynu a mědi do Číny, což svědčí o tom, že i druhé největší ekonomice světa se daří dobře.

Neočekávaně dobré tempo růstu amerického HDP z předminulého týdne a silná data z trhu práce poslaly minulý týden nahoru americký dolar. Silná data dávají FEDu volnou ruku k dalšímu zvyšování úrokových sazeb a tím také zvýšení úrokového diferenciálu dolaru vůči ostatním hlavním měnám.

Růst hodnoty dolaru se podepsal na komoditním trhu, kde silný propad zaznamenal plyn, jehož hodnota se propadla o téměř deset procent. A to i v situaci, kdy jsou na počátku zimního období zásoby této komodity za posledních několik let nejnižší. Tvrdá zima by mohla poslat ceny plynu o několik desítek procent výše. Jenže s tím se nepočítá. O sedm a půl procenta níže se podívalo kakao, kde čelí producenti na Pobřeží slonoviny díky nízkým cenám komodity vidině defaultu. Trh děsí představa, že pokud by nenašli další finanční krytí, na trhu by přistály všechny jejich dosavadní nemalé zásoby, a to prakticky za jakoukoli cenu.

Související články

Výnosy

Čekání na recesi. Dva důvody, proč by nakonec nastat nemusela

Letošní rok zažívají akciové trhy výrazné propady. Hlavním důvodem je vysoká míra inflace a reakce centrálních bank, které zvyšují úrokové sazby. Taková situace zde nebyla přes 30 let, alespoň co…

1. 7. 2022 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dobrý týden (Videokomentář: Týden 25)

Po měsíci poklesu přišla první korekce medvědího trhu. Co bylo příčinou pozitivního vývoje? Zjistíte v pravidelném týdenním komentáři našeho investičního analytika Václava Pecha.

28. 6. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Máme čekat recesi?(Týden 24)

Hlavní americký index prohloubil v uplynulém týdnu svoje ztráty, které od počátku letošního roku činí již více jak pětinu své původní hodnoty.

22. 6. 2022 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.