Bezstarostná jízda končí. Vyšší sazby budou pro investory budíčkem do reality

Od podzimu minulého roku akciové trhy výrazně kolísají. Divokou jízdu předvádějí především růstové akcie technologických firem. Jde o společnosti, které zpravidla nevyplácejí akcionářům podíl na zisku v podobě dividendy, protože často žádný čistý zisk nemají, ale místo toho lákají investory rychlým a výrazným růstem ceny akcií. Zvyšování úrokových sazeb a zdražování peněz je ale podstatnou překážkou v doposud často bezstarostné jízdě a mnozí investoři najetí na tento „retardér“ nepříjemně pocítí.

Graf níže ukazuje vývoj poměru růstových a hodnotových akcií skrze ukazatel tržní kapitalizace (počet akcií vynásobený jejich hodnotou) k hrubému provoznímu zisku (EBITDA). Především od roku 2018 až do současnosti růstové akcie výrazně předčily akcie hodnotové a jejich ceny rostly rychleji. Proto také Elon Musk, který je hlavním akcionářem automobilky Tesla, v žebříčku nejbohatších lidí na světě předčil hodnotového investora Warrena Buffetta, a dokonce pořadí miliardářů nyní kraluje. 

Růstové akcie většinou nabízejí slibné zítřky a důvěřiví investoři ženou akcie těchto firem do nebes, aniž by se zajímali o fundamentální účetní data těchto společností. Proto se velmi často stává, že takové akcie raketově rostou, i když firmy nevykazují zisk několik let, a tedy jejich akcionáři nemohou získat podíl na zisku například formou dividendy. „V rukou“ mají pouze příslib, že jednou bude lépe. Těmto typům akcií se daří především v době levných peněz, kdy se zdá, že financí je všude dostatek a investoři tedy řeší otázku „kam s nimi“. A právě růstové nebo inovativní společnosti bývají jejich volbou.

Vyšší sazby jako zbraň proti inflaci

Jistě jste zaznamenali zvyšování úrokových sazeb v České republice jako nástroj boje proti inflaci. Něco obdobného, i když zatím v menším měřítku, hodlají uskutečnit i další centrální banky v čele s americkým Fedem. Centrální bankéři nyní šlapou na brzdu poté, co v průběhu pandemie centrální banky i vlády chrlily do ekonomik enormní množství peněz, což v důsledku zažehlo nynější inflaci. Zvyšování úrokových sazeb zpomaluje přísun levných peněz. V takovém prostředí tedy méně peněz „honí“ stále stejné množství rizikových aktiv, tedy i akcií. A které akcie přijdou první na ránu? Které akcie jako první investoři prodají ze svého portfolia? Budou to ziskové a stabilní společnosti s dlouhodobou historií a přidanou hodnotou pro spotřebitele a potažmo i svět, firmy se stabilními účetními závěrkami, nebo to budou „naleštěné“ slibotechny, které nezřídka přežívají jenom díky současné situaci ultra levných peněz?

Probuzení do reality

Ať si každý odpoví sám. Anebo se podívejme například na akcie společnosti Spotify nebo Snap, které od podzimu klesly o 50 procent. Může to být i varování, pro ty, kteří si myslí, že padesátiprocentní pokles je zajímavá příležitost k nákupu.  Dalším příkladem předražených růstových firem nabízejících „lepší budoucnost“ je společnost Meta (dříve Facebook), která jenom nyní v únoru po zveřejnění svých výsledků hospodaření klesla o 25 procent v rámci jediného dne.

V prostředí dražších peněz se investoři pomalu ale jistě probouzejí ze snu do reality a ceny akcií firem, jejichž přidaná hodnota pro lidstvo je téměř nulová, ba dokonce záporná, jsou nemilosrdně koseny a vývoj se obrací ve prospěch hodnotových akcií.

Michal Valentík, člen investičního výboru společnosti Broker Trust  

Související články

Výnosy

Inflační data potěšila (Videokomentář: Týden 29)

Data o inflaci dopadla v Americe o něco lépe, než se čekalo. Pozitivní zpráva poslala trhy na nové rekordy. I pohled na dluhopisové trhy je optimistický, a tak snad jen…

16. 7. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

K novým rekordům (Videokomentář: Týden 28)

Technologické akcie se opět probudily a vytáhly index k novým historickým maximům. Absolutním rekordmanem minulých týdnů je ovšem Tesla, která za poslední měsíc zhodnotila o polovinu. Dařilo se i dluhopisovému…

9. 7. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Kdo vsadil v prvním půlroce na technologie, je v investicích vítězem. Které tituly potěšily na domácí burze?

První polovina roku 2024 byla pro akciové trhy příznivá, když se drtivá většina hlavních světových indexů pohybovala v jasně pozitivním teritoriu. Hlavní americký index S&P 500 vykázal dvojnásobné zhodnocení než…

4. 7. 2024 5 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.