Analytici jsou optimističtější než firmy (Týden 21)

Akciové trhy v uplynulém týdnu většinou ztrácely. Konkrétně celosvětový index MSCI World poklesl na své hodnotě více jak dvě procenta. Lépe na tom nebyl ani tradiční leader – americký index SP500.

Důvod tohoto vývoje je zřejmě potřeba hledat v rozhovoru šéfa amerického výboru centrálních bankéřů Jeroma Powella. Ten trhům oznámil jednak to, že americký FED nebude následovat ostatní centrální banky a nebude snižovat úrokové sazby do záporného teritoria. Powell zároveň přiznal, že výhled dalšího vývoje v největší světové ekonomice je značně nejistý a vzal tak trhům definitivně vítr z plachet. Ze zmíněného rozhovoru také vyplynulo, že FED již zahájil výkupy korporátních dluhopisů z trhu. Dává tak americkým korporacím jistotu úspěšně upsaného dluhu a investorům navíc záruky, že když se jim nakoupené korporátní dluhopisy přestanou líbit, bude na trhu stále přítomen gigantický kupec. Závěr týdne pak byl ve znamení rychlé růstové korekce pesimismu předchozích dní.

Z hlediska makroekonomických dat minulý týden ve Spojených státech mnoho radosti nepřinesl. Obrovský nárůst nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti z posledních týdnů nadále pokračuje, jen za minulý týden se hovoří o dalších třech milionech Američanů. Zřejmě v návaznosti na negativní vývoj na trhu práce se zvýšila míra nesplácení hypoték z 3,77 procenta na 4,36 procenta. Prudký propad zaznamenaly také maloobchodní tržby a nákupy zboží dlouhodobé spotřeby.

Na našem kontinentu nepotěšil investory údaj o vývoji hrubého domácího produktu eurozóny. Ten mezikvartálně klesl téměř o čtyři procenta, což je nejhorší číslo od roku 1995. Meziroční pokles je na hodnotě 3,2 procenta. Nejhůře je na to z tohoto pohledu Francie (-5,8 %), následovaná Slovenskem (-5,4 %) a Španělskem (-5,2 %). Naopak poměrně dobře si vedlo kritické Německo, které díky volnějším opatřením uplatněným v boji s virem pokleslo „jen“ o 2,2 procenta. Naše domácí ekonomika se ve zmíněném žebříku pohybuje přibližně uprostřed, když mezikvartální pokles má hodnotu -3,6 procenta, což přibližně odpovídalo odhadům trhu.

Ve Spojených státech pozvolna končí výsledková sezóna. Za posledních devět týdnů poklesla letošní očekávání ziskovosti firem sdružených v indexu SP500 o dvacet procent. Míra překročení analytických odhadů na bázi zisku přepočteného na akcii i na bázi tržeb se nachází pod pětiletým průměrem. Pozitivním jevem je to, že míra downgradů budoucích zisků postupně zvolňuje. Samotné akcie také již nereagují tak citlivě na ohlášené výsledky, jako tomu bylo ještě před několika málo týdny. Zdá se tedy, že se situace na trzích a předpovědi dalšího vývoje již pomalu zklidňují. Pohled do budoucnosti říká, že analytická obec počítá s tím, že zotavení, které se dostaví velice rychle, bude mít tvar písmene „V“.

A trh je také se současným vysoce nadprůměrným forward P/E ratio na úrovni 20,3 na takový vývoj nastaven. Přesto přímo „z firemních zákopů“ zní odlišné zprávy. CEO jednotlivých společností se shodují v tom, že pokles jejich tržeb se stabilizoval, nicméně ve velké většině věří, že návrat na původní úroveň bude trvat dlouho. Pro odvětví, která byla zasažena nejvíce, to bude podle jejich managementů trvat roky. Podle jejich názoru se zaměstnanost bude vracet na své úrovně pomaleji, než zbytek ekonomiky.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Jaké tituly preferovat? (Týden 19)

Akciové trhy v uplynulém týdnu pokračovaly v růstu, když ztráty zpočátku týdne hravě vygumovalo čtvrteční a páteční obchodování, které posunulo americké indexy na nová historická maxima.

11. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Čistá energie vydělala investorům víc jak sto procent. Má smysl do ní vložit peníze i nyní?

Kdo v loňském roce investoval své peníze do akcií firem z odvětví čisté energetiky, může si gratulovat. Za posledních 12 měsíců si akcie zařazené do indexu SP Global Clean Energy…

7. 5. 2021 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Krátkodobá korekce možná (Týden 18)

Akciové trhy v uplynulém týdnu stagnovaly a v některých případech mírně klesaly. Důvodem pro tento vývoj je s velkou pravděpodobností nedostatek nových jasných impulsů, a to jak k pokračování v…

4. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje