Američtí centrální bankéři hýbou trhy (Týden 21)

Hlavní událostí právě skončeného týdne bylo zveřejnění zápisu z posledního jednání amerických centrálních bankéřů, které trhy nemile překvapilo. Ze zápisu vyplynulo, že většina členů výboru považuje zvýšení úrokových sazeb v letošním roce za pravděpodobné. V závislosti na datech přicházejících z největší světové ekonomiky výbor nevyloučil, že k dalšímu zvýšení sazeb může dojít už na jeho červnové schůzi. Zatímco před zveřejněním...

Hlavní událostí právě skončeného týdne bylo zveřejnění zápisu z posledního jednání amerických centrálních bankéřů, které trhy nemile překvapilo. Ze zápisu vyplynulo, že většina členů výboru považuje zvýšení úrokových sazeb v letošním roce za pravděpodobné. V závislosti na datech přicházejících z největší světové ekonomiky výbor nevyloučil, že k dalšímu zvýšení sazeb může dojít už na jeho červnové schůzi. Zatímco před zveřejněním zápisu věřilo na červnové zvýšení sazeb jen 12 % dotázaných analytiků, po oznámení výše uvedené skutečnosti se sázky na růst sazeb na nejvyšší schůzi FEDu přiblížily třiceti procentům.

V důsledku zveřejnění zápisu z jednání prudce vzrostla hodnota amerického dolaru a naopak strmě dolů se vydaly ceny dolarových US státních dluhopisů a také komodit. Z této skupiny trpěly nejvíce kovy. Stříbro odepsalo ze své hodnoty více než tři procenta a méně volatilní zlato pak procento a půl.

Naopak vyspělé akciové indexy ukončily uplynulý týden povětšinou s mírnými zisky. Evropské akcie si připsaly 0,63 %, světový index zpevnil o 0,59 % a hlavní americký index se těší 0,3% zhodnocení. Vyjímkou tak zůstaly rozvíjející se trhy a také trhy spojené pod hlavičkou Frontier markets. Tyto země jsou zpravidla velice citlivé na silný americký dolar. A to zejména v situaci, kdy prošly v posledních měsících poměrně silným růstovým obdobím.

Z globálního pohledu na ziskovost firem setrvává nadále spíše opatrný pohled, když stále převažuje počet společností snižujících výhled svých budoucích zisků nad těmi, které svůj výhled naopak zvyšují. Nejvíce negativních revizí ziskovosti pro rok 2016 přichází z Ruska, Indie, Brazílie, Thajska a Číny.

V příštím týdnu budeme s blížícím se koncem měsíce opět svědky několika důležitých markoekonomických dat. V Evropě bude důležitý údaj o ekonomickém sentimentu a obchodním klimatu v Německu. Ve Spojených státech budou pro další dění na trzích hodně napovídající údaje o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, předběžný odhad HDP a také páteční projev guvernérky FEDu Janet Yellen. S komoditním trhem a zejména se stále silnější ropou může „zamávat“ tradiční údaj o jejích zásobách.

Nové detailní statistiky uplynulého týdne najdete zde (pdf soubor). Dejte nám v komentáři vědět, jak se Vám líbí!

Související články

Výnosy

Dluhopisy v roce 2025: Nudná klasika, nebo investiční hvězda s novým leskem?

Když jste někde v posledních deseti letech zmínili dluhopisy, většina lidí si představila něco krajně nezáživného – asi tak mezi spořicím účtem a přednáškou z makroekonomie. Nuda, šeď a úroky,…

25. 6. 2025 8 minut čtení

Výnosy

Než vsadíte na zlato. Plusy a minusy investování do žlutého kovu

Zlata je zase všude plno. Není divu, za poslední rok přidalo na své hodnotě téměř 50 % a stále poutá pozornost investorů a spekulantů. Napětí ve světě, nevyzpytatelnost amerického prezidenta…

23. 5. 2025 6 minut čtení

Výnosy

Co stojí za fenomenálním úspěchem Warrena Buffetta? Je to až překvapivě jednoduché

Největší letošní událost v investicích? Ne, určitě to není celkem běžná dvacetiprocentní korekce na akciových trzích, a dokonce ani zlatá horečka, kterou jsme si prošli v posledních měsících. Z mého…

14. 5. 2025 5 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.