Americký optimismus a dobré zprávy pro řecké banky (Týden 7)

Událostem ve světě kralovala minulý týden politika. Lídři Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie dosáhli dohody, která by měla zklidnit situaci na Ukrajině. Zda se to opravdu podaří (nebo to bude stejné jako posledně), to se teprve uvidí. Trhy ale dohodu uvítaly a napětí se tak zklidnilo. Obr. 1: Index SP500 (zdroj: Stockcharts) Americký akciový index vyrazil v reakci...

Událostem ve světě kralovala minulý týden politika. Lídři Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie dosáhli dohody, která by měla zklidnit situaci na Ukrajině. Zda se to opravdu podaří (nebo to bude stejné jako posledně), to se teprve uvidí. Trhy ale dohodu uvítaly a napětí se tak zklidnilo.

Tydenni komentar 7 2015 obr 1Obr. 1: Index SP500 (zdroj: Stockcharts)

Americký akciový index vyrazil v reakci na dohodu výše a prorazil rezistenci na 2090 bodech, která mu od počátku roku odolávala. Z technického pohledu je to pozitivní signál, a pokud se breakout potvrdí, měly by pro americké akcie nastat lepší časy.  Měly, ale nutně nemusí. Fundamenty totiž nejsou nijak příznivé. Odhady budoucích zisků amerických společností nadále klesají.  Zejména díky energetickému sektoru, na který doléhá levná ropa. Ze společností ohlásivších v minulém týdnu své výsledky jich jedenáct snížilo svoji projekci budoucích zisků a pouze jedna věří, že se její zisky zvýší. Celkové číslo je takové, že z 391 firem, které už výsledky ohlásily, jich svoji projekci snížilo 63 a jen 11 firem věří ve své lepší zítřky.

Tydenni komentar 7 2015 obr 2Obr. 2: Vývoj zisků přepočtených na jednu akcii v porovnání s vývojem hodnoty akciového indexu (zdroj: FactSet)

Rozdílný vývoj mezi předpokládanou ziskovostí amerických firem a cenami tamních akcií v roce 2015 je z grafu zřetelně patrný. Když k tomu připočteme to, že američtí spotřebitelé jsou zřejmě stále v zimním spánku a nízké ceny benzínu a nafty je z něj nemohou probudit (jak jinak si vysvětlit špatná čísla maloobchodních tržeb a spotřebitelské důvěry z minulého týdne), pak je americký akciový optimismus na pováženou.

Druhou politickou událostí bylo jednání evropských představitelů s Řeckem. Výstupy z něj jsou ale víceméně problematické. Delegace se podle agentur prozatím nebyly schopny dohodnout ani o tom, o čem budou později jednat… Výzkumy ukazují, že kroky nové řecké vlády podporuje více jak 70 % Řeků, a studie ekonomických badatelů zase dokládají, že odchod Řecka z eurozóny by neměl být pro euro a jeho uživatele tak tragickým, jako by tomu bylo před několika lety. Pozitivní zprávou, která zanikla, je to, že ECB zase není tak zlá. Sice zakázala Řecku dávat do zástavy za finanční půjčky své dluhopisy, na druhé straně ale zvedla řecký limit ELA a tím řecké centrální bance dovoluje poskytovat domácím komerčním bankám více peněz. Řecké banky tedy nekrachují. Více o tom zde.

Řecká a ukrajinská synergie poslala do průlomu dřívějších maxim také evropské akcie.

Tydenni komentar 7 2015 obr 3Obr. 3: Evropský akciový index (zdroj: Stockcharts)

Výsledky týdne jsou tedy pro majitele akcií veskrze pozitivní. Ti, kteří mají ve svém portfoliu dluhopisy, jsou asi nadšení o něco méně.  O tom vypovídá pohled na tradiční tabulky.

Tydenni komentar 7 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 7 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Trhy oceňují zotavování ekonomik (Týden 22)

Akciové trhy v právě skončeném týdnu pokračovaly v růstu, přičemž nejsledovanější světový index – americký SP500 – se opět přiblížil na dohled ke svým historickým maximům, kterých dosáhl na počátku…

1. 6. 2021 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Trend odolal (Týden 21)

Globální akciové trhy v uplynulém týdnu vesměs mírně rostly. Celosvětový index MSCI World si na své hodnotě polepšil o necelou desetinu procenta. O něco lépe se dařilo evropským akciím a…

25. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Trhy korigovaly kvůli oznámené inflaci (Týden 20)

Akciové trhy v uplynulém týdnu až na drobné vyjímky, mezi něž patří třeba náš domácí trh, poměrně významně ztrácely. Nadále platí, že vrtochy akciového trhu odnášejí citelněji růstové akcie a…

18. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje