Americké akcie zřejmě čeká korekce (Týden 17)

Minulý týden proběhl bez významnějších makroekonomických vlivů. Globální akciové trhy posílily s výjimkou Spojených států, kde je patrné, že bezbřehý růst tamních trhů započatý v únoru naráží na svoje hranice. A to jak technické, tak také fundamentální. Výsledková sezóna je prozatím příznivá a společnosti překonávají očekávání. Je však třeba mít na paměti, že tato očekávání jsou velice nízká. Jak ukazuje...

Minulý týden proběhl bez významnějších makroekonomických vlivů. Globální akciové trhy posílily s výjimkou Spojených států, kde je patrné, že bezbřehý růst tamních trhů započatý v únoru naráží na svoje hranice. A to jak technické, tak také fundamentální.

Tydenni komentar 17 2016 obr 1Výsledková sezóna je prozatím příznivá a společnosti překonávají očekávání. Je však třeba mít na paměti, že tato očekávání jsou velice nízká. Jak ukazuje horní graf, pohybuje se hlavní americký index v blízkosti silné technické resistence a u prostředního grafu indikátor ukazuje na možnou změnu trendu. Koneckonců i spodní hodnotový indikátor říká, že trh je blízko k tomu, abychom mohli považovat index SPX za nadhodnocený.

Tydenni komentar 17 2016 obr 2O tom, že s cenami US akcií nemusí být něco v pořádku, vypovídají i transakce lidí považovaných zákonem za insidery. Ti podle grafu uveřejňovaného pravidelně v Barron´s akcie svých firem silně prodávají. I další indikátory sentimentu nejsou dalšímu růstu zrovna příznivé a tak by mě korekce akciového trhu nijak výrazně nepřekvapila. Na druhé straně mluvím stále o korekci. Na definitivní změnu trendu bych si celkem jistě prozatím nevsadil.

Poslední týden v měsíci je zpravidla naplněný důležitými makrodaty, kterým bude zřejmě vládnout zasedání amerických centrálních bankéřů. Neočekává se, že by FED již na tomto zasedání zvýšil úrokové sazby. Na druhé straně relativně dobrá data a ve srovnání s počátkem roku zlepšující se globální výhled by mohly bankéře přimět k náznakům, že nevylučují zvýšení sazeb na schůzích konaných kolem poloviny roku 2016. Pokud FED nenaznačí dostatečný prostor pro zvyšování sazeb na červnové schůzi, pak americký dolar nadále oslabí, což bude příznivé pro ceny komodit a aktiva spojená s emerging markets. Souvislost dolaru, cen komodit a emerging markets (konkrétně čínský průmysl) ukazuje další graf z produkce společnosti Black Rock.

Tydenni komentar 17 2016 obr 3

Na závěr uvádíme tradiční souhrnnou tabulku.

Tydenni komentar 17 2016 tab 1

Související články

Výnosy

Pracuje jen 6 z 10 Američanů. Fed zatím zdražovat peníze nebude

Americká centrální banka po posledním zasedání oznámila, že začne zpomalovat tempo stimulace ekonomiky pomocí kvantitativního uvolňování, tedy tiskem nových peněz. Zároveň ale šéf Fedu naznačil, že zvyšování úrokových sazeb je…

26. 11. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Kde se aktuálně daří? (Videokomentář: Týden 47)

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu, rozebral aktuální dění na trzích. Kterým trhům, segmentům, titulům se aktuálně daří a kde je to naopak?

23. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Výnosy

Když bankovky prší z nebe. Jak zafungovaly helikoptérové peníze?

Jak to vypadá, když se „rozhazují peníze z vrtulníku“? Pandemie covid-19 a kroky mnohých vlád a centrálních bank nám tento ekonomický výraz předvedly v praxi. Ukázaly mimo jiné, že stimulování…

18. 11. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.