Pro dostupnější bydlení je třeba vyrazit mimo Prahu a Brno (analýza Golem)

Ceny bytů dál padají. Průměrná nabídková cena bytů klesla v březnu podle dat serveru RealityČechy.cz na 4,27 mil. Kč, přičemž loni touto dobou se byty v průměru prodávaly za 4,7 mil. Kč.

Spolu s cenami bytů klesají i průměrné úrokové sazby hypoték. Index GOFI 70, kterým od roku 2009 monitorujeme napříč celým trhem průměr nabídkových sazeb hypoték s LTV do 70 %, klesl v březnu na 6,14 %.

Index dostupnosti bydlení od července klesl o bezmála 10 procentních bodů

Jak pokles cen bytů, tak pokles sazeb hypoték se pozitivně promítá v míře dosažitelnosti vlastního bydlení. Index dostupnosti bydlení (IDB), kterým od roku 2009 měříme, jak velkou část příjmů průměrné české domácnosti spolkne splátka hypotéky, klesl v uplynulém měsíci o celý procentní bod a skončil na hodnotě 62,5 %.

„V meziročním srovnání klesl index dostupnosti bydlení o 2,2 procentní body. Nicméně oproti historickému maximu z července loňského roku (71,6 %) jsme na tom nyní o téměř 10 procentních bodů lépe. Jde o nejzásadnější obrat od roku 2008, kdy jsme čelili světové finanční krizi,“ říká náš expert Libor Vojta Ostatek.

Jak je to s dostupností bydlení v krajích ČR?

I přesto, že index dostupnosti klesá, jeho úroveň je stále příliš vysoká a signalizuje obecně ne příliš příznivé podmínky pro pořízení vlastního bydlení. Na druhou stranu výše uvedené číslo je statistickým průměrem za celou Českou republiku, který do jisté míry zkreslují vysoké ceny bytů v Praze a Brně, mediánově se nyní index dostupnosti bydlení v ČR pohybuje okolo 57 %, přičemž nejpříznivější podmínky panují v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Pozice kupujících se razantně zlepšila

Kromě indexu dostupnosti bydlení publikujeme také data indexu návratnosti bydlení, který nezohledňuje výši úrokových sazeb a porovnává průměrné ceny bytů s průměrnými čistými ročními příjmy českých domácností. Tento index dosáhl svého maxima už loni v lednu (8,49) a nyní se pohybuje na úrovni 7,18násobku čistého ročního příjmu. Situaci v jednotlivých krajích ČR opět ilustruje připojený graf.

„Situace českých domácností zvažujících pořízení vlastní bydlení není jednoduchá. Nicméně trh se velice rychle mění. Díky poklesu cen nemovitostí je možné v nabídkách realitních kanceláří stále častěji narazit na zajímavou nemovitost a zlepšuje se i samotná pozice kupujících, kteří již nejsou pod takovým časovým tlakem, jako byli v období rychle rostoucích cen,“ říká Libor Vojta Ostatek.

Zdroj: Golem Finance, RealityČechy.cz, ČBA, ČSÚ

Související články

Úvěrování

AKTUÁLNÍ KOMENTÁŘ: Hypotéky budou dostupnější. ČNB od července deaktivuje jeden z limitů pro přidělení úvěru

Česká národní banka rozhodla na svém čtvrtečním zasedání, že od 1. července deaktivuje limit DSTI pro přidělení hypotečního úvěru. Právě parametr DSTI, tedy podíl výdajů na úvěr na příjmech žadatele,…

1. 6. 2023 3 minut čtení minut čtení

Poradenství

Smím tam s dětmi? Do světa financí určitě. A čím dříve, tím lépe

Děti slaví! Přejeme si pro ně, aby byly zdravé a šťastné. Ukazujeme jim svět, vzděláváme je, kupujeme smysluplné hračky. Je zde ale ještě něco, co můžeme udělat pro jejich spokojenost.…

9 minut čtení minut čtení

Podcasty, Poradenství

Martin Kouřil: Poradenství není povolání, ale diagnóza. Nemá smysl házet flintu do žita kvůli úvěrům, potenciál na trhu je obrovský

Miluje fotbalové Teplice a se severem Čech je spojena i jeho víc jak 25 let dlouhá kariéra ve financích. Martin Kouřil tady začínal s vlastní poradenskou praxí, po spojení s…

26. 5. 2023 2 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.