Pro dostupnější bydlení je třeba vyrazit mimo Prahu a Brno (analýza Golem)
Spolu s cenami bytů klesají i průměrné úrokové sazby hypoték. Index GOFI 70, kterým od roku 2009 monitorujeme napříč celým trhem průměr nabídkových sazeb hypoték s LTV do 70 %, klesl v březnu na 6,14 %.

Index dostupnosti bydlení od července klesl o bezmála 10 procentních bodů
Jak pokles cen bytů, tak pokles sazeb hypoték se pozitivně promítá v míře dosažitelnosti vlastního bydlení. Index dostupnosti bydlení (IDB), kterým od roku 2009 měříme, jak velkou část příjmů průměrné české domácnosti spolkne splátka hypotéky, klesl v uplynulém měsíci o celý procentní bod a skončil na hodnotě 62,5 %.
„V meziročním srovnání klesl index dostupnosti bydlení o 2,2 procentní body. Nicméně oproti historickému maximu z července loňského roku (71,6 %) jsme na tom nyní o téměř 10 procentních bodů lépe. Jde o nejzásadnější obrat od roku 2008, kdy jsme čelili světové finanční krizi,“ říká náš expert Libor Vojta Ostatek.

Jak je to s dostupností bydlení v krajích ČR?
I přesto, že index dostupnosti klesá, jeho úroveň je stále příliš vysoká a signalizuje obecně ne příliš příznivé podmínky pro pořízení vlastního bydlení. Na druhou stranu výše uvedené číslo je statistickým průměrem za celou Českou republiku, který do jisté míry zkreslují vysoké ceny bytů v Praze a Brně, mediánově se nyní index dostupnosti bydlení v ČR pohybuje okolo 57 %, přičemž nejpříznivější podmínky panují v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.
Pozice kupujících se razantně zlepšila
Kromě indexu dostupnosti bydlení publikujeme také data indexu návratnosti bydlení, který nezohledňuje výši úrokových sazeb a porovnává průměrné ceny bytů s průměrnými čistými ročními příjmy českých domácností. Tento index dosáhl svého maxima už loni v lednu (8,49) a nyní se pohybuje na úrovni 7,18násobku čistého ročního příjmu. Situaci v jednotlivých krajích ČR opět ilustruje připojený graf.

„Situace českých domácností zvažujících pořízení vlastní bydlení není jednoduchá. Nicméně trh se velice rychle mění. Díky poklesu cen nemovitostí je možné v nabídkách realitních kanceláří stále častěji narazit na zajímavou nemovitost a zlepšuje se i samotná pozice kupujících, kteří již nejsou pod takovým časovým tlakem, jako byli v období rychle rostoucích cen,“ říká Libor Vojta Ostatek.
Zdroj: Golem Finance, RealityČechy.cz, ČBA, ČSÚ
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
BT Penze: Za pět minut práce můžete s novým nástrojem klientům přinést hodnotu přes milion korun
Společnost Trefoil za posledních 18 let zprostředkovala hypoteční úvěry za více jak 13 miliard korun. I když Blanka Nováková, výkonná ředitelka Trefoil Hyposervice a Trefoil Services, v podcastu BTčko říká,…
BT Kongres NAPLNO: Na 800 finančních profesionálů probere témata, která hýbou trhem
Dvě desítky přednášek i panelových diskusí a 40 produktových partnerů čeká na účastníky BT Kongresu, který pořádá už 8. listopadu největší český broker pool Broker Trust. Tradiční akce pro finanční…
Stavební spoření po konsolidačním balíčku zezelená. V čem bude jeho síla?
Vládní konsolidační balíček prošel sněmovnou a bylo by překvapením, kdyby se na jeho podobě nyní ještě něco výrazněji změnilo. Co to znamená pro stavební spoření, které u nás patří už…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.