Jak SKUTEČNĚ dosáhnout na nejlepší úvěr?

V časopise EKONOM z 29. 1. 2015 vyšel redakční „test“ českého hypotečního trhu (Celý článek najdete ZDE). Udeřil hřebíček na hlavičku? Pomineme-li nepřesnost ve výběru testovaných bank, do kterého měla být z hlediska objemu poskytnutých hypoték jistě zahrnuta Equa bank, obsahuje článek řadu praktických informací pro výběr nejlevnějšího financování bydlení formou hypotéky. Např. i málo finančních poradců dnes ví, že některé banky používají...

V časopise EKONOM z 29. 1. 2015 vyšel redakční „test“ českého hypotečního trhu (Celý článek najdete ZDE). Udeřil hřebíček na hlavičku?

Pomineme-li nepřesnost ve výběru testovaných bank, do kterého měla být z hlediska objemu poskytnutých hypoték jistě zahrnuta Equa bank, obsahuje článek řadu praktických informací pro výběr nejlevnějšího financování bydlení formou hypotéky. Např. i málo finančních poradců dnes ví, že některé banky používají odlišný systém úročení. Ten ve svém důsledku znamená o něco málo vyšší náklady na hypotéku při srovnatelné úrokové sazbě. Většina webových hypotečních kalkulaček a srovnávačů tuto odlišnost výpočtu úroků ovšem nezohledňuje. Hypoteční software Broker Trustu ano.

Nižší úroková sazba automaticky neznamená výhodnější nabídku

Redaktoři svým pátráním došli k pravdivému závěru, že na pobočce banky klientovi zpravidla nabídnou nižší úrokovou sazbu, než jakou si sám vypočte na webu. Správně je také uvedeno, že na první pohled výhodná nabídka je obvykle spojena s povinností sjednat si nějakou doplňkovou službu, která již tak výhodná být nemusí. Banky se při tvorbě cenové politiky totiž rády řídí slovy klasika: Nechci slevu zadarmo! A v  tom je jádro SPRÁVNÉHO výběru nejlepší cenové nabídky hypotéky. Nejnižší úroková sazba automaticky neznamená nejlevnější hypotéku a není jen o poplatcích a nákladech na pojištění.

Kvalitní hypoteční poradce si je této skutečnosti dobře vědom. Zároveň má být schopen najít a spočítat nejvýhodnější cenovou nabídku s ohledem na klientovu konkrétní situaci. Ukázkovým příkladem je koupě nemovitosti, na které vázne hypotéka prodávajícího a tuto je nezbytné v rámci koupě vyplatit hypotékou kupujícího. V takovém případě je potřeba co nejdříve zjistit, u které banky prodávající hypotéku má a jakou sankci by měl případně zaplatit za její předčasné splacení mimo termín fixace úrokové sazby. Pokud dotyčná banka slyší na snížení vypočtené sankce pouze za podmínky poskytnutí hypotéky kupujícímu, můžete díky znalosti této informace klientovi-kupujícímu vyjednat okamžitou slevu na kupní ceně. Tato sleva mu uspoří více peněz, než o něco málo nižší úroková sazba od banky, u které prodávající hypotéku nemá.

Co ve zmiňovaném redakčním testu nenajdeme?

Návod na vyhodnocení skutečně nejvýhodnější nabídky. Až na světlé výjimky je pro klienta jedinou reálnou možností, jak se k takovéto nabídce dobrat, využití služeb kvalitního hypotečního poradce. Ten by mu měl zpracovat nezávislé „výběrové řízení“ na míru. Jeho základem je přesná analýza klientových potřeb a možností a výsledkem individuálně vyjednaná cenová nabídka, která bude reálně použitelná. Častou chybou pracovníků bank a méně zkušených hypotečních poradců je zpracování cenové nabídky na základě nedostatečně ověřených vstupních údajů (zástavní hodnota pořizované nemovitosti, výše započitatelných příjmů, způsob provádění výstavby domu atd.) Naopak znalý hypoteční poradce má šanci s klientem úspěšně zrealizovat levnější nabídku, i když tato nebude obsahovat papírově nejnižší úrokovou sazbu.

Jak se můžete stát úspěšným a kvalitním hypotečním poradcem? Čtěte včas nejnovější hypoteční infa, nebojte se s bankami vyjednávat, používejte naše hypoteční nástroje, sledujte pravidelně webináře a pokud si nejste v něčem jisti, tak se nás neváhejte zeptat.

Jiří Augustin, hypoteční analytik Broker Trustu

Související články

Ostatní, Úvěrování

Družstevní bydlení zažívá renesanci. Láká nižšími cenami i stoprocentními úvěry

Mnozí lidé jsou už v podstatě rok nedobrovolně uchýlení ve svých domovech, kde bojují s nedostatkem prostoru, soukromí i klidu na práci. Není divu, že se mnozí poohlíží po novém…

25. 3. 2021 4 minut čtení minut čtení

Úvěrování

Hypotéky 2021. Sazby letos porostou, banky jsou ostražité, poslanci řeší změny

Brzy to bude rok, co se součástí našich životů stala pandemie onemocnění covid-19. Při odhadování jejích ekonomických dopadů mnozí ekonomové předpovídali i pokles cen nemovitostí. Ten ale nenastal, ceny stejně…

3. 2. 2021 3 minut čtení minut čtení

Úvěrování

Jak to bude s odpočty úroků z hypoték? Zákon je nejasný

Zmatek. Tak lze popsat situaci ohledně daňových odpočtů úroků z hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Záměrem zákonodárců bylo, aby roční limit na odpočet úroků byl pro úvěry podepsané po…

25. 9. 2020 4 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje