ČNB drží sazby nahoře. Jak reagují hypotéky? (analýza Golem)

Trend poklesu úrokových sazeb přetrvává, ale klienti by si určitě dokázali představit, že jeho tempo bude mnohem dynamičtější.

Průměrná nabídková sazba hypoték klesla o 2 setiny procentního bodu. Index GOFI 70, kterým od roku 2009 monitorujeme napříč celým trhem průměr nabídkových sazeb hypoték s LTV do 70 %, klesl z únorových 6,16 % na 6,14 %.

Vedle průměrných nabídkových sazeb pravidelně sledujeme také vývoj úrokových sazeb reálně sjednávaných hypoték. Index GOFIREAL klesl v uplynulém měsíci z únorových 5,98 % na 5,93 %. Z aktuálně zveřejněných dat je patrný rozdíl mezi nabídkovými a realizačními sazbami, což jednak odráží určitý časový posun způsobený dobou sjednání hypotéky, ale zároveň tento rozdíl znamená, že v praxi jsou klienti schopni dostat se na nižší sazby, než jaké banky vyhlašují.

„Vzhledem ke slabší poptávce po úvěrech na bydlení vznikl na trhu prostor pro vyjednávání o úrokových sazbách. Pokud zvažujete žádost o hypotéku, konzultujte svou situaci s hypotečním expertem, který má jednak přehled o nabídkových sazbách hypoték jednotlivých bank, ale dokáže s bankou vyjednat příznivější podmínky pro sjednání hypotéky,“ říká Libor Vojta Ostatek, spolumajitel Golem Finance a hypoteční expert Broker Trustu.

Banky čekají na signál z ČNB

Jak se budou vyvíjet sazby v následujících měsících? Při predikci vývoje úrokových sazeb vycházíme především z vývoje ceny peněz na mezibankovním trhu, která je určitým měřítkem, za kolik si banky mohou na trhu půjčit peníze na financování svých úvěrových aktivit. Vzhledem k tomu, že lidé si své hypotéky fixují nejčastěji na 5 let, v grafu níže uvádíme vývoj 5letého korunového úrokového swapu.

Klíčovým prvkem, který z dlouhodobého pohledu určuje trend vývoje sazeb v ekonomice, jsou sazby ČNB a ty od loňského června setrvávají na stále stejných úrovních a nic na tom nezměnilo ani jednání bankovní rady, které se uskutečnilo minulou středu. 2týdenní repo sazba už 10 měsíců zůstává na 7 procentech.

Ačkoliv rozdíl mezi cenou zdrojů a nabídkovou sazbou se oproti předchozímu měsíci opět znatelně navýšil, výraznou korekci sazeb toto nepřineslo. Banky mohou nyní bezpečně zhodnocovat svou volnou likviditu u ČNB za zmíněných 7 % a do snižování sazeb je bohužel nic příliš netlačí. „Hypoteční jaro, které se zpravidla vyznačovalo novou vlnou akčních nabídek jak v podobě snížených poplatků, tak úrokových sazeb, v březnu na český trh nedorazilo. O to víc očekáváme jeho příchod v dubnu,“ uzavírá Libor Vojta Ostatek.

Zdroj: Golem Finance, banky, patria.cz, ČBA

Související články

Úvěrování

Sazby opět klesají. Proč teď neotálet s hypotékou

V BT pro vás sledujeme neustále aktuální dění a přidáváme k němu důležitý kontext. ČNB dnes opět snížila úrokové sazby o 0,5 procentního bodu, nyní je dvoutýdenní repo sazba na…

20. 3. 2024 2 minut čtení minut čtení

Úvěrování

Když klienti nedosáhnou na hypotéku nebo potřebují získat za svou nemovitost férovou částku, pomůže jim MOOY

Na první pohled vypadá název MOOY možná zvláštně, ale když vám řekneme, že výslovnost je [MŮJ], tak budete ohledně smyslu tohoto produktu rázem „doma“. Je to služba, která nabízí v…

9. 2. 2024 8 minut čtení minut čtení

Úvěrování

Kdo si v prvním čtvrtletí vyjedná nemovitost za dobrou cenu, bude vítězem

Domácnosti se postupně dostávají z náročného období vysoké inflace. Řada lidí v uplynulých letech odložila nákup nemovitosti a tato poptávka se začíná na trh vracet. Úrokové sazby míří do hladiny,…

1. 2. 2024 5 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Bohuslav Černý

ředitel pro prahu

obchod.cerny@brokertrust.cz

+420 602 445 306