Regulace opět zasahuje!

Jakmile si politici během prázdnin trochu odpočinuli, začíná se opět rozehrávat nové dějství souboje o podobu regulace provizí za životní pojištění. Na konci srpna vláda schválila a do druhého čtení posílá upravený návrh zákona o pojišťovnictví. Ten počítá s tím, že provize nebudou zastropované – nebude tedy omezena jejich výše – ale vyplácení bude povinně rozloženo do doby pěti...

Jakmile si politici během prázdnin trochu odpočinuli, začíná se opět rozehrávat nové dějství souboje o podobu regulace provizí za životní pojištění. Na konci srpna vláda schválila a do druhého čtení posílá upravený návrh zákona o pojišťovnictví. Ten počítá s tím, že provize nebudou zastropované – nebude tedy omezena jejich výše – ale vyplácení bude povinně rozloženo do doby pěti let.

Vláda deklarovala, že na návrhu regulace provizí za životní pojištění panuje shoda celé koalice, dá se proto očekávat, že návrh bude mít v nejbližších krocích legislativního procesu podporu většiny poslanců.

V případě, že by zákon začal v navrhované podobě platit, neměli by finanční poradci a zprostředkovatelé pojištění regulovanou výši provizí, ale na výplatu celé částky by si museli počkat po dobu pěti let. V případě, že by klient mezitím z jakéhokoliv důvodu smlouvu ukončil, výplata peněz by se zastavila.

Regulace nahrává pojišťovnám

Odborníci z poradenského trhu tvrdí, že ačkoliv má regulace oficiálně pomoci klientům, aby dostali vyšší odkupné, ve výsledku nová podoba návrhu nahrává spíše pojišťovnám.

„Z našeho pohledu je i nadále taková regulace nadbytečná a z hlediska ochrany spotřebitele ve svém důsledku může být i kontraproduktivní. Pokračuje tak snaha pojišťoven zasahovat do původní podoby zákona, která prošla řádným legislativním procesem, připomínkovým řízením i Legislativní radou vlády,“ uvádí se například v aktuální tiskové zprávě USF ČR.

Klíčový parametr zatím neodhalen

Otázkou stále zůstává, jestli se bude regulace v této podobě týkat jen rezervotvorného pojištění, nebo ji poslanci vztáhnou i na pojištění rizika.

„Pokud bude zprostředkovatel motivován (rozložením provize v čase) k tomu, aby klienta držel po dobu pěti let ve smlouvě na rizika, nebude to ve prospěch klienta, ale výhradně stávající pojišťovny, která si tak ‚zamkne‘ klienty ve starších, nevýhodných smlouvách. Vývoj cen rizik za poslední roky jasně ukazuje, že držet staré rizikové pojistky je výhodné pouze pro pojišťovny, nikoliv pro klienty, kterým možnost pružně měnit „dodavatele“ přinesla výrazné snížení cen,“ dodává ve svém stanovisku USF ČR.

Efektivnější obrana před nepoctivci

Že se český trh investičního životního pojištění potýká s problémy některých nepoctivých poradců, kteří nevýhodně přetáčejí pojistné smlouvy klientů pouze s vidinou vlastního obohacení, není tajemství. Podle názorů některých poradců by ale byla pro takto podvedené klienty mnohem účinnější obrana, pokud by se domáhali náhrady škody za uvedení v omyl, který není v zájmu spotřebitele. Náhradu škody pak v odůvodněných případech vyplácejí jak pojišťovny, tak poradenské společnosti, pro které daný poradce pracoval. Počet klientů, kteří se rozhodnou jít právě touto cestou v poslední době stoupá.

 

 

Související články

Poradenství

4 menší + 1 velká chyba, kvůli kterým finanční poradci přicházejí o peníze

S finančními poradci se náš regionální ředitel Martin Kouřil potkává prakticky každý den. Vidí, jak se řadě firem i jednotlivcům v posledních letech mimořádně daří, ale pozoruje také časté chyby,…

15. 10. 2021 7 minut čtení minut čtení

Poradenství, Úvěrování

Největší broker pool se spojuje se specialistou na financování bydlení

Jednička na finančně poradenském trhu Broker Trust se spojuje se společnostmi GOLEM FINANCE a GOFIS. Součástí spojení bude rovněž analytická platforma Hypoexpert. Identita všech tří značek zůstane zachována a nadále…

17. 9. 2021 3 minut čtení minut čtení

Ostatní, Poradenství

Miroslav Kraus novým moravským regionálním ředitelem

Máme nového regionála! Od prvního července doplňuje stávající regionální ředitele Bohuslava Černého a Martina Kouřila nová posila pro Moravu a Slezsko Miroslav Kraus.

1. 7. 2021 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.