Zamyšlení Dušana Šídla – Mezinárodní den nekupování ničeho (získejte knihu!)

Nákupní Black Friday nám už v sobotu 28. listopadu vystřídá Mezinárodní den nekupování ničeho. Jsou to ale paradoxy, chtělo by se říct. My Vám dnes přinášíme krátké zamyšlení Dušana Šídla. Otevřený dopis všem spotřebitelům, kteří si půjčují Dušan Šídlo Milý spotřebiteli, „listí se barví, pošmourné dny se krátí, ale zase se už můžeme pomalu těšit na Vánoce. Teď, stejně...

Nákupní Black Friday nám už v sobotu 28. listopadu vystřídá Mezinárodní den nekupování ničeho. Jsou to ale paradoxy, chtělo by se říct. My Vám dnes přinášíme krátké zamyšlení Dušana Šídla.

Otevřený dopis všem spotřebitelům, kteří si půjčují

Dušan Šídlo

Milý spotřebiteli,

„listí se barví, pošmourné dny se krátí, ale zase se už můžeme pomalu těšit na Vánoce. Teď, stejně jako jindy, se hodí znát základní ceny krátkodobých půjček.“ I takto na Tvoje emoce působí poskytovatelé půjček, kteří se před vánočními svátky chlubí výhodností svých nabídek v porovnání s ostatními. Pokud si však vezmeš za účelem nákupu vánočních dárků takzvanou mikropůjčku (známé také jako půjčky před výplatou), dáváš tím najevo svoji úroveň finanční gramotnosti…

Je pravda, že z televizní reklamy na Tebe útočí celá řada lákavých půjček. Například hezky vypadající japonská půjčka. Japonská možná proto, že má údajně „malé“ úroky a dostaneš ji rychle jako šinkanzen. Krásné a úslužné Japonky v reklamě úvěrové společnosti se nikdo nebojí, na internetu je Ti k dispozici ve dne v noci, a možná i Ty uvažuješ, že si od ní půjčíš.

I ostatní poskytovatelé půjček se obzvláště v tomto období, které pro ně představují finanční žně, řádně snaží. Lákají Tě na první půjčku na měsíc zdarma, při řádném splacení Ti část úroků nebo dokonce několik splátek „odpustí“, popřípadě dostaneš finanční bonus nebo věcný dárek. Neber to, když je to zdarma!

Pochopitelně není. Vždy se zajímej o to, kolik Tě taková půjčka stojí (jistě jsi již slyšel o RPSN) a o kolik ji ve skutečnosti přeplatíš, tedy kolik budeš muset vrátit, a to včetně všech poplatků. Nechci se Ti vysmívat (omlouvám se také, že Ti tykám), ale pomoci.  Nejsi v tom totiž sám a poskytovatelé půjček umí pěkně klamat. Pozdní uhrazení splátky u nesolidních poskytovatelů znamená nepříjemné pokuty a úroky, které nakonec mohou výši úvěru i zněkolikanásobit. I z malých peněz se v důsledku sankcí a úroků může stát Tvoje velká noční můra.

Když už si potřebuješ půjčit, mnohem levněji Tě vyjde běžný spotřebitelský úvěr, kontokorent, kreditní karta nebo půjčka od známých, popřípadě od jiných lidí na internetu.  Za žádných okolností také nepoužívej mikropůjčky ke splacení ostatních dluhů. Existují férovější nabídky sloučení stávajících půjček, které poskytují zejména menší banky.

Pokud ses již dostal do natolik tíživé životní situace, že žádná z výše uvedených možností již pro Tebe není dostupná, nezoufej. Obrať se na občanská sdružení, která pomáhají lidem, jako jsi Ty. Nenech se již dále dojit od komerčních institucí, které čekají na každé Tvé „klopýtnutí“ a jde jim jen a jen o vlastní zisk. Sniž proto své finanční výdaje. Neplať také za to, co nepotřebuješ nezbytně k životu a nepřeplácej za to, co potřebuješ. Sepíšeš-li si své výdaje, možná uvidíš, kde ušetřit. Existuje řada možností.

A kvůli vánočním dárkům si prosím letos nepůjčuj. Hledáš-li dárky k Vánocům, dostaneš ode mě knihu „Nenech se dojit“ nebo „Jak nás podvádějí“ zdarma*. Mám však ještě jednu podmínku – 28. listopadu je svátek „nenechdojistů“, tedy Mezinárodní den nekupování  ničeho. Slib, že tento den nebudeš nic nakupovat a zamyslíš se nad tím, kolik věcí kupuješ zcela zbytečně nebo za nerozumné ceny.

Děkuji a hezké Vánoce bez půjček Ti přeje,

Dušan Šídlo, analytik Broker Trustu a autor knih o finanční gramotnosti

*O knihu si napiš na email nenechsedojit@seznam.cz, volných knih je celkem 30 a jsou pro nejrychlejší zájemce, kteří si budou moci knihu vyzvednout v Praze 4.

Související články

Ostatní

Role finančních poradců se v období recese nijak nezmenšuje, spíše naopak

Otázky pro Zdeňka Sluku, generálního ředitele, předsedu představenstva a zakladatele společnosti Broker Trust

18. 2. 2021 11 minut čtení minut čtení

Ostatní, Poradenství

Investiční thriller. Co si odnést z raketového růstu i pádu akcií

Všechny hlavní akciové burzy v první polovině ledna posilovaly a dělaly investorům radost. Idyla ale netrvala dlouho. V druhé polovině měsíce už situace tak růžová nebyla. Investoři znervózněli, ceny akcií…

15. 2. 2021 7 minut čtení minut čtení

Ostatní, Poradenství

Tři důvody, proč si poradci chválí Edwarda. Máme tip na webinář

Partneři Broker Trustu mají exkluzivně k dispozici investiční platformu Edward. Tady jsou tři z mnoha důvodů, proč jim dělá tahle chytrá technologie vážně radost, a to obzvlášť teď, když se…

10. 2. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje