Rostoucí grafy a strmé skály. To jsou vášně Michala Valentíka

Jednou z výrazných tváří Broker Trustu je čtvrtým rokem analytik a člen našeho investičního výboru Michal Valentík. Uplatňuje tak své bohaté zkušenosti z domácího i zahraničního kapitálového trhu. Investice jsou jeho vášní. Věděli jste ale, že kromě sledování burzovních grafů baví Michala přes 20 let i lezení po skalách a můžete ho také potkat, jak se v prosinci koupe ve Vltavě?

Michal působil několik let jako senior makléř a proprietary trader v Patria Finance, dále jako hlavní investiční stratég v Generali Investments (dříve ČP Invest). V zahraničí pak pracoval především jako specialista v úseku fúzí a akvizic ve společnosti Commerzbank. Od roku 2017 tvoří investiční svět jeho hlavní pracovní náplň v Broker Trustu.

Narodil se v Praze, kde dodnes žije, ale domov má i ve Franském Švýcarsku, což je oblast v německém Bavorsku. Mezi oběma místy přejíždí. Jako kluk neměl žádné vysněné povolání, ale už odmala ho lákala matematika a čísla. „Čísla mají jasnou logiku a řád, na rozdíl od humanitních oborů,“ říká. Dnes 42letý analytik vystudoval VŠE v Praze se specializací na finance a ekonomické teorie a Friedrich Alexander University Erlangen-Nürnberg.

Jako partneři Broker Trustu se můžete na Michala obracet, budete-li chtít poradit v podstatě s čímkoliv z oblasti klasických investičních nástrojů. Tím teď nemyslíme náš chytrý nástroj BT Invest (na ten máme jiné odborníky). Chcete-li se ale zeptat na něco ohledně současné makroekonomické situace, akciových trhů, ETF, fondů kvalifikovaných investorů, derivátů nebo dluhopisů, je Michal váš člověk. „Rád finančním poradcům pomohu také se sestavením portfolia pro bonitnější klienty nebo s přípravou na schůzky,“ dodává.

Když je čas na mokrý ručník

Jeden z první článků, které ve spolupráci s Michalem na blogu BT vznikl, byl rozhovor mimo jiné i o úloze finančních poradců, kteří radí klientům s investicemi. Doporučujeme vám se na něj mrknout. Michalovy odpovědi jsou stále v mnoha ohledech aktuální, obzvlášť v době koronavirové. Třeba tato: „Zásadní role poradce je dodávat klientovi poradenství v podobě výběru vhodné investiční strategie, investičního horizontu a cíle. Nejdůležitější částí této služby je být s klientem v dobách, kdy na trhu vládnou turbulence, nejistota a negativní emoce a snažit se s klientem toto období překonat. Mezi klientem a poradcem by měl tedy být dlouhodobý a důvěrný vztah. To je základ. Úkolem poradce není znát do nejmenšího detailu jednotlivé fondy nebo se snažit spolu s klientem chytat dna či vrcholy. V ideálním případě by spolu měli s lehkostí ‚protančit‘ celým investičním horizontem klienta, a kdyby náhodou v tomto období přišla ‚kocovina‘, tak poradce by měl být první, kdo přinese klientovi mokrý ručník a kávu,“ říkal Michal v roce 2017.

Dnes k tomu ještě přidává, že naprosto zásadní je znát klientovy skutečné potřeby. Když tuto znalost doplníte ještě o kvalitní nástroje a spolehlivé zázemí, máte téměř vyhráno. Ale ani to ještě nestačí.

Bez vášně to nejde

Pro úspěch ve finančním poradenství, ale i v jakémkoliv jiném oboru, je podle Michala zásadní mít svou práci rád. „Musí vás bavit, co děláte, a musíte to dělat s vášní. Výsledek vašeho poradenství poté bude diametrálně odlišný od výsledku člověka, který finanční poradenství bere jen jako ‚nutné zlo‘, jak si obstarat živobytí. Je jasné, že klienti toto vidí a cítí,“ je přesvědčený Michal a pokračuje: „Když svou práci máte rádi a děláte ji poctivě a svědomitě, tak je jen otázkou času, kdy budete úspěšný a dospějete k seberealizaci. Jen musíte vytrvat na své cestě k cíli, i když v mezidobí můžete třeba stokrát upadnout.“

Sám má tu výhodu, že investování na akciových trzích je pro něho prací i velkým koníčkem zároveň. Dokonce je i spoluzakladatelem fondu kvalifikovaných investorů 4gimel, který se zaměřuje na obchodování s akciemi. Působí zde jako portfolio manažer.

A jak je na tom jinak s volným časem? „Se dvěma dětmi toho času moc nezbývá. Ale když mám přeci jen volnou chvíli, tak u mě jasně vedou dva koníčky. Prvním je otužování, které každému doporučuji. Taková zimní koupel ve Vltavě je dokonalý antistresový program.“ Už přes 20 let je pak Michalovou velkou vášní sportovní lezení. „Je to i důvod, proč nyní částečně žiji ve Franském Švýcarsku, což je světové lezecké ‚Eldorado‘, kde se psala historie tohoto sportu.“

Lezení s manželkou, která je na skalách také „jako doma“, přizpůsobovali ještě před pár lety i naprostou většinu dovolených. „Aktuálně nás v lezeckých dovolených trochu brzdí děti (2 a 5 let), tudíž lezeckou sezónu či dovolenou trávíme v naší „domovské“ oblasti Franské Švýcarsko. Mimochodem, „domovské“ říkám proto, že za vlády Karla IV. bylo toto území součástí Českého království.“

Asi i kvůli namáhavému sportu je Michal „masožravec“ a při výběru jídla tak ocení hlavně kvalitní porci masa. A aby neztratil koncentraci, zapíjí to club-mate, což je nealkoholický nápoj s kofeinem, vyráběný z lístků cesmíny paraguayské.

Investora v sobě nezapře ani při odpovědi, jakou jedinou finanční radu by dal nejlepšímu příteli: „Ušetři minimálně 10 procent ročního příjmu a zainvestuj na akciovém trhu.“

Související články

Ostatní, Poradenství

2023: Obrat Broker Trustu vzrostl a přesáhl 2,7 miliardy. Tahounem byly investice a pojištění

Loňský rok je dávno za námi, a přestože pro nás byl velmi úspěšný, v Broker Trustu se raději díváme dopředu než do minulosti. Už brzy proto naše partnery seznámíme s…

11. 7. 2024 4 minut čtení minut čtení

Ostatní, Poradenství, Výnosy

Máme se bát další globální finanční krize?

V právě skončeném týdnu se akciové indexy po celém světě poměrně prudce propadly. Důvodem negativního vývoje byl krach tří amerických bank, když jedna z nich byla dokonce dvanáctou největší bankou…

15. 3. 2023 4 minut čtení minut čtení

Ostatní, Poradenství, Úvěrování

Dostupnost bydlení se zlepšuje díky poklesu cen i sazeb hypoték (analýza Golem)

Pokles cen bytů v únoru zpomalil. V meziměsíčním srovnání průměrné nabídkové ceny bytů klesly jen o 8 000 Kč jak vyplývá z aktuálních dat portálu RealityČechy.cz.

14. 3. 2023 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Bohuslav Černý

ředitel pro prahu

obchod.cerny@brokertrust.cz

+420 602 445 306