Láska a peníze? Jak je udržet v harmonii

Jdou láska a finance dohromady? Dnes pro Vás máme na blogu trochu odlehčené téma. Jaké jsou Vaše zkušenosti? Romantické plány mnohých párů částo narazí na tvrdou finanční realitu, peníze jsou podle řady průzkumů jedním z nejčastějších důvodů, proč se partneři pustí do hádky. Studie profesorky Sonyi Brittové z Kansaské státní univerzity dokonce tvrdí, že hádky o peníze v raných fázích...

Jdou láska a finance dohromady? Dnes pro Vás máme na blogu trochu odlehčené téma. Jaké jsou Vaše zkušenosti?

Romantické plány mnohých párů částo narazí na tvrdou finanční realitu, peníze jsou podle řady průzkumů jedním z nejčastějších důvodů, proč se partneři pustí do hádky. Studie profesorky Sonyi Brittové z Kansaské státní univerzity dokonce tvrdí, že hádky o peníze v raných fázích vztahu jsou nejčastějším ukazatelem pozdějšího rozvodu. Sporům lze přitom úspěšně předcházet. Stačí se řídit několika zásadami, podle kterých bude pár se společnými financemi nakládat.

Klíčem k tomu, aby finance přispívaly k harmonickému partnerskému vztahu a nebylo tomu naopak, je otevřená komunikace, tolerance a upřímnost. Lidé se spolu musí o penězích bavit i ve chvílích, kdy je zrovna po finanční stránce nic netrápí. Často totiž začnou peníze řešit teprve tehdy, když se vynoří problémy, a to už může být pozdě,“ říká Dušan Šídlo, analytik společnosti Broker Trust.

Na co se tedy zaměřit, aby to kvůli financím ve vztahu neskřípalo?

Odkryté karty. Klíčové je mít přehled o financích svých i toho druhého. Jen díky upřímnosti a otevřenosti si dokáží dvojice vytvořit pevné základy pro společnou finanční budoucnost. Před problémy by rozhodně neměly páry strkat hlavu do písku, ale aktivně je společně řešit už v počátcích. Časem komplikace jen narostou.

Lidé si mnohdy myslí, že finance jejich partnera jsou příliš osobní záležitost, ale měli by rozhodně vědět, obzvlášť, než se odhodlají ke společným závazkům, jak si jejich protějšek finančně stojí, zda například netají dluhy. Často s překvapením zjistí, že mají výrazně odlišný pohled na to, jak se o finance starat, což v budoucnu může vést k hádkám i rozchodu,“ říká Dušan Šídlo.

Zhodnocení situace. Páry by měly o své finanční situaci mluvit pravidelně a probrat při tom příjmy, výdaje, úspory a ujistit se, že mají stejné finanční plány. Partneři by si měli otevřeně říct, jestli si finančně stačí – zda například náročnější životní styl jednoho nepůsobí finanční potíže druhému.

Podobné vyhodnocení by se nemělo uskutečnit jen jednou, ale ideálně několikrát do roka a také při každé situaci, která je po finanční stránce nějakým způsobem mimořádná,“ dodává Dušan Šídlo.

Přehled o výdajích. Kolik činí společné výdaje? A jak se na nich partneři podílí? A vyhovuje to tak oběma? Zjistit odpovědi na tyto otázky pomůže „domácí účetnictví“, do kterého se zaznamenají všechny utracené peníze.

Páry k tomu mohou využít jednu z mnoha aplikací pro chytré telefony, které dělají z monitorování výdajů a příjmů jednoduchou a přehlednou záležitost. Při společné správě financí pomůže i společný účet, kam oba posílají část svých peněz a platí z něj pravidelné výdaje. K účtu by měl mít rovnocenný přístup každý z partnerů,“ říká Dušan Šídlo.

Společné cíle. Šetří partneři na vybavení kuchyně, nebo na novou motorku? Společné finanční cíle a priority by měly být jasně stanovené, aby o nich každý z dvojice věděl. Není od věci si takový seznam zaznamenat a postupně aktualizovat, jak se plány daří plnit. Slouží to mimochodem také jako dobrá motivace.

Rozdělení rolí. Ideální je, když se partneři podle svých silných stránek domluví, jaké role budou ve správě společných financí mít. Týká se to například včasného placení účtů, nákupů, vedení zmíněného účetnictví nebo vyhledávání výhodných příležitostí k investování či spoření. Důležité je tyto role respektovat a vzájemně se za ně oceňovat.

Zajištění partnera. Málokdo chce myslet na nejhorší, ale partneři by měli být připravení řešit ve financích i krizové situace, obzvlášť pokud mají rodinu nebo společné závazky, jako je hypotéka. Může se stát, že jeden z partnerů zůstane na placení účtů sám a společné plány by s tím měly počítat.

Odbourat nejistotu ohledně partnerova finančního zajištění pomůže například vhodně zvolené životní pojištění. Současná nabídka produktů je velmi pestrá, pojištění se dá mnohdy sestavit na míru, a mohou ho využívat jak manželské, tak nesezdané páry,“ říká Dušan Šídlo.

Důležitá rozhodnutí. Výdaje od určité výše by měli partneři společně konzultovat. Pokud se jeden z dvojice chystá učinit rozsáhlejší nákup či investici, vždy by na to měl partnera upozornit a ideálně se s ním i shodnout, nehledě na to, zda je to on, kdo ve vztahu vydělává více.

O financích by měly páry rozhodovat společně, a ne z pozici síly podle výše částky na bankovním kontě,“ dodává Dušan Šídlo z Broker Trustu.

Související články

Ostatní

Sportu zdar. Podpořme neslyšící sportovce, aby mohli reprezentovat ČR

Nedávno jsme vám psali o naší šikovné kolegyni Oldřišce, která kromě práce s čísly na finančním oddělení Broker Trustu skvěle hraje „beach“. A to dokonce tak, že je českou reprezentantkou…

27. 6. 2022 1 minut čtení minut čtení

Poradenství

Nesedíme s hlavou v dlaních. Situace na trhu nahrává aktivním poradcům

Už 13 let vede Karolína Bedáňová jihočeskou finančně poradenskou společnost EKOMA. Specialisté na životní pojištění v posledních letech podstatně rozšířili svůj záběr. Klíčem, který otevřel nové obchodní příležitosti, byly marketingové…

24. 6. 2022 11 minut čtení minut čtení

Podcasty, Poradenství

„Jak se staví Hypodům“

Martin Kouřil si k mikrofonu našeho podcastu BTčko pozval tentokrát hned dva hosty, kteří oba pracují pod stejnou střechou, a to pod střechou společnosti Hypodům. Pozvání přijali jednatel a spolumajitel…

3. 6. 2022 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.