Konec zlatého propadu?

Komoditám se v letošním roce nedaří. Mezi ty nejčastěji zmiňované patří v posledních týdnech zlato. To již dávno není tak bezrizikovou investicí, jak se snaží někteří  prodavači svým klientům namluvit. Za posledních deset let svoji hodnotu nejprve téměř zpětinásobilo (což o to, to se konzervativním investorům určitě líbilo), aby se jeho cena po roce 2011 opět o téměř polovinu propadla...

Komoditám se v letošním roce nedaří. Mezi ty nejčastěji zmiňované patří v posledních týdnech zlato. To již dávno není tak bezrizikovou investicí, jak se snaží někteří  prodavači svým klientům namluvit. Za posledních deset let svoji hodnotu nejprve téměř zpětinásobilo (což o to, to se konzervativním investorům určitě líbilo), aby se jeho cena po roce 2011 opět o téměř polovinu propadla a vrátila se na úroveň roku 2010. To už se konzervativnímu investorovi líbí zcela jistě o něco méně.
Cena zlata, jak již bylo zmíněno, čtyři roky klesá. Hlavní vlna poklesu se zastavila na úrovních mezi 1150-1190 USD za jednu unci. Z této důležité úrovně ležící poblíž těžebních nákladů se několikrát odrazila a nadechla se k růstu. Každý následující vrchol takové korekce byl nižší, než ten minulý, což dostávalo cenu žlutého kovu pod tlak. Ten nakonec v uplynulých dvou týdnech vyústil k prolomení silné hranice opory a poklesl k hodnotám 1080 USD za unci.
konec zlateho propadu obr 1
Obr. 1: Vývoj ceny zlata 2011-2015 (zdroj: timingcharts.com)
Pohled na můj oblíbený indikátor odvozený z COT reportu říká, že commercials, tedy obchodníci přímo spojení s byznysem (těžaři, zpracovatelé zlata) aktuálně zlato poměrně silně nakupují. Taková situace byla dříve často spojena s blízkostí dna právě probíhajícího poklesu. Často, ne vždy. Indikátory, které fungují na sto procent, neexistují.  Také je potřeba umět s nimi pracovat, ale to by byl článek příliš dlouhý.
konec zlateho propadu obr 2
Obr. 2: Vývoj ceny zlata 2011-2015 a pozice commercials (zdroj: timingcharts.com)
Zcela opačná je situace u malých spekulantů. Ti jsou naopak vůči zlatu mimořádně skeptičtí a i to bylo v minulosti určité vodítko pro odhadnutí dalšího vývoje. Skuteční insideři mající informace přímo z reality byznysu jsou tedy optimisté, zatímco malí spekulanti zlato prodávají, seč jim síly stačí.
konec zlateho propadu obr 3
Obr. 3: Vývoj ceny zlata 2008-2015 a pozice drobných spekulantů (zdroj: timingcharts.com)
Možné blízké změně na trhu a odpovídající růstové korekci nahrává také indikátor používaný mým učitelem Larry Williamsem k identifikaci obratu trendu. Ten se vrátil opět k úrovni mínus 50.
Ta v nedávné minulosti znamenala vždy obrat aktuálního vývoje na trhu.
konec zlateho propadu obr 4
Obr. 4: Indikátor možné změny trendu
Možnému ukončení poklesu hraje do karet i sezónnost. To ukazuje další ze série grafů.  Z jeho průběhu je vidět, že počátek srpna je obdobím, kdy bývá cena zlata v průběhu roku nejnižší. Další měsíce jsou pak pro investory mnohem příznivější.
konec zlateho propadu obr 5
Obr. 5: Tradiční sezónnost trhu se zlatem (zdroj dat: Morningstar)
Z uvedeného mám dojem, že bychom se mohli nacházet poblíž dna propadu sledovaného trhu a mohl by se tedy přiblížit vhodný okamžik pro jeho spekulativní nákup. Cílovou hodnotou obchodu by mohla být hranice těsně pod úrovní předešlé opory na 1150 dolarech za unci.  Zda se jedná o mnohými očekávaný konec sestupného trendu se tvrdit neodvažuji. Nejspíše nikoli. Můj hodnotový indikátor říká, že zlato a potažmo drahé kovy jsou na současných hodnotách oceněny férově.
Článek našeho analytika Václava Pecha vyšel na serveru akcieatrhy.cz

Související články

Rizika, Výnosy

Trhy nadále padají (Videokomentář: Týden 4)

Náš analytik Václav Pech projde v méně než deseti minutách aktuální dění na trzích.

25. 1. 2022 0 minut čtení minut čtení

Výnosy

Jak se vyvíjí trhy a co čekat v blízké době? (Videokomentář: Týden 3)

Náš analytik Václav Pech prolétne stávající dění na jednotlivých segmentech trhu a poodhalí svá očekávání na další vývoj.

19. 1. 2022 0 minut čtení minut čtení

Ostatní, Poradenství, Rizika

Anketa: Podpojištění jako jasný vítěz mezi pojistnými nešvary

Když jsme se našich partnerů a kolegů zeptali, na jaký nešvar v pojistkách u klientů nejčastěji narážejí, dostali jsme většinou jasnou odpověď – podpojištění majetku i života. Výjimkou nejsou ani…

13. 1. 2022 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.