Investoři do zlata? Sledujte GoFo!

V několika předešlých komentářích jsem byl ohledně budoucího vývoje ceny zlata pozitivní. Svědčí o tom například články zveřejněné zde a zde. V těchto analýzách jsem nezmínil ještě další tip, který by měli mít ve svém zorném poli investoři do zlata. Sledujte GoFo! GoFo je zkratka používaná pro Gold Forward Offered Rate. Jedná se o sazby, za něž jsou členové London Bullion...

V několika předešlých komentářích jsem byl ohledně budoucího vývoje ceny zlata pozitivní. Svědčí o tom například články zveřejněné zdezde. V těchto analýzách jsem nezmínil ještě další tip, který by měli mít ve svém zorném poli investoři do zlata. Sledujte GoFo!

GoFo je zkratka používaná pro Gold Forward Offered Rate. Jedná se o sazby, za něž jsou členové London Bullion Market Association připraveni půjčovat zlato oproti americkému dolaru. Pokud je hodnota sazby negativní, pak platí, že:

– investoři jsou ochotni platit za to, že mohou zlato oproti hotovosti zapůjčit.  Pokud investor koupil kov v období záporné sazby GoFo a prodal tehdy, kdy se sazba opět vrátila do kladných čísel, zrealizoval zisk.

– velké investiční banky dávají aktuálně přednost držení fyzického kovu před dolarovou hotovostí a jsou v období záporného GoFo s velkou pravděpodobností silnými kupci, kteří mohou mít sílu vytlačit cenu kovu opět vzhůru.

Investori do zlata GoFo obr 1Obr. 1: Vývoj GoFo v posledním měsíci (zdroj: London Bullion Market Association)

Jak ukazuje obrázek, čtyři z pěti sazeb jsou aktuálně v záporných hodnotách a pohybovaly se v nich také v listopadu, kdy jsem články o možném dnu trhu se zlatem psal. Tehdy byla hodnota jedné unce zlata kolem 1150SUD. Dnes jsme na 1205USD, tedy přibližně o pět procent výše a GoFo je stále v záporných hodnotách.

Záporné hodnoty GoFo nejsou nijak obvyklou záležitostí a v minulosti byly v drtivé většině spjaty právě s významnými dny poklesů ceny zlata.

Investori do zlata GoFo obr 2Obr. 2: Vývoj ceny zlata a okamžiky záporného GoFo od roku 1991 (zdroj: London Bullion Market Association a Morningstar)

Hodnoty GoFo jsou zveřejňovány denně za stránkách London Bullion Market Association, a jsou ke shlédnutí  zde.

Související články

Ostatní, Úvěrování

Družstevní bydlení zažívá renesanci. Láká nižšími cenami i stoprocentními úvěry

Mnozí lidé jsou už v podstatě rok nedobrovolně uchýlení ve svých domovech, kde bojují s nedostatkem prostoru, soukromí i klidu na práci. Není divu, že se mnozí poohlíží po novém…

25. 3. 2021 4 minut čtení minut čtení

Ostatní

Podivné výročí s covidem. Obavy střídá optimismus

Covid-19 je v České republice už rok realitou. Je to podivné výročí. Zemřelo přes 20 tisíc lidí. To je neoddiskutovatelná tragédie. Mnozí podnikatelé zavřeli a už neotevřeli. S přáteli se…

18. 3. 2021 6 minut čtení minut čtení

Ostatní

(Ne)Slavíme narozeniny. Broker Trustu je 20 let

Když člověk slaví narozeniny, natož kulatiny, sejde se s přáteli a rodinou, stoly se prohýbají pod chlebíčky, vzduchem létají špunty od šampaňského… Dnes má Broker Trust 20 let. Tak kde…

12. 3. 2021 6 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje