Investoři do zlata? Sledujte GoFo!

V několika předešlých komentářích jsem byl ohledně budoucího vývoje ceny zlata pozitivní. Svědčí o tom například články zveřejněné zde a zde. V těchto analýzách jsem nezmínil ještě další tip, který by měli mít ve svém zorném poli investoři do zlata. Sledujte GoFo! GoFo je zkratka používaná pro Gold Forward Offered Rate. Jedná se o sazby, za něž jsou členové London Bullion...

V několika předešlých komentářích jsem byl ohledně budoucího vývoje ceny zlata pozitivní. Svědčí o tom například články zveřejněné zdezde. V těchto analýzách jsem nezmínil ještě další tip, který by měli mít ve svém zorném poli investoři do zlata. Sledujte GoFo!

GoFo je zkratka používaná pro Gold Forward Offered Rate. Jedná se o sazby, za něž jsou členové London Bullion Market Association připraveni půjčovat zlato oproti americkému dolaru. Pokud je hodnota sazby negativní, pak platí, že:

– investoři jsou ochotni platit za to, že mohou zlato oproti hotovosti zapůjčit.  Pokud investor koupil kov v období záporné sazby GoFo a prodal tehdy, kdy se sazba opět vrátila do kladných čísel, zrealizoval zisk.

– velké investiční banky dávají aktuálně přednost držení fyzického kovu před dolarovou hotovostí a jsou v období záporného GoFo s velkou pravděpodobností silnými kupci, kteří mohou mít sílu vytlačit cenu kovu opět vzhůru.

Investori do zlata GoFo obr 1Obr. 1: Vývoj GoFo v posledním měsíci (zdroj: London Bullion Market Association)

Jak ukazuje obrázek, čtyři z pěti sazeb jsou aktuálně v záporných hodnotách a pohybovaly se v nich také v listopadu, kdy jsem články o možném dnu trhu se zlatem psal. Tehdy byla hodnota jedné unce zlata kolem 1150SUD. Dnes jsme na 1205USD, tedy přibližně o pět procent výše a GoFo je stále v záporných hodnotách.

Záporné hodnoty GoFo nejsou nijak obvyklou záležitostí a v minulosti byly v drtivé většině spjaty právě s významnými dny poklesů ceny zlata.

Investori do zlata GoFo obr 2Obr. 2: Vývoj ceny zlata a okamžiky záporného GoFo od roku 1991 (zdroj: London Bullion Market Association a Morningstar)

Hodnoty GoFo jsou zveřejňovány denně za stránkách London Bullion Market Association, a jsou ke shlédnutí  zde.

Související články

Ostatní

Tři příležitosti pro klienty i finanční poradce

Posláním finančních poradců je zlepšovat finanční kondici svých klientů. V tomto ohledu pokulhává často používané přirovnání k rodinnému lékaři. Lékař, alespoň v západní medicíně, většinou řeší až chorobný stav svého…

22. 1. 2021 6 minut čtení minut čtení

Ostatní

Přibývá pojistek pro seniory. Jsou aktivnější a nechtějí zůstat na obtíž

Česká populace stárne a lidí v důchodovém věku přibývá. Starobní penzi u nás nyní pobírá více než 2,4 milionu osob. Pojišťovny si toho jsou vědomy a pro starší ročníky rozšiřují…

23. 12. 2020 6 minut čtení minut čtení

Ostatní

Tři kredity od EFPA. Co dalšího přinese Broker kongres?

Už příští týden, ve čtvrtek 10. prosince pořádáme letošní druhý Broker kongres, znovu kompletně online a s podtitulem Evoluce na druhou. Bude to špičková akce na mezinárodní úrovni, na které…

4. 12. 2020 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje