Zvýhodněné úvěry od stavebních spořitelen k dotacím jsou spuštěny

RSTS a Modrá Pyramida spustili zvýhodněné úvěry k dotacím na rekonstrukci, které lze čerpat na zateplení, tepelné čerpadlo či fotovoltaiku. Maximální výše úvěru je dvojnásobek přiznané státní dotace a úroková sazba nesmí překročit sazbu RPSN vyhlašovanou Státním fondem životního prostředí, tj. 3,5 % pro rok 2024.

Spolu se změnou zákona o stavebním spoření na podzim roku 2023 politici slibovali možnost získat od stavebních spořitelen zvýhodněné úvěry k dotačním titulům. Mělo k tomu dojít na začátku roku, ideálně na jaře 2024. A to se podařilo splnit.

Hned od začátku března spustily Raiffeisen stavební spořitelna a Modrá pyramida své zvýhodněné úvěry k dotačnímu titulu Oprav dům po babičce. RSTS pod názvem Zvýhodněný úvěr anuitní splácení a MPSS Půjčka na kofinancování dotací. Názvy jsou různé, ale princip je stejný.

Tyto zvýhodněné úvěry k dotacím vychází ze standardních nezajištěných úvěrů uvedených stavebních spořitelen, jen s upravenými parametry, přísnější účelovostí, a hlavně nižší sazbou.

Výše úvěru a dokládání

Výše zvýhodněného úvěru je maximálně dvojnásobek přiznané státní dotace. Podmínkou je vždy doložení dokumentu Rozhodnutí ministra (doklad o výši přiznané dotace) a rozpočtu, ideálně stejného, na jehož základě byla přiznána dotace. Termín předložení dokumentu se může u jednotlivých stavebních spořitelen lišit (ke schválení nebo k čerpání). Pozor, pokud je podmínka doložení až k čerpání a schválený úvěr bude vyšší než dvojnásobek přiznané dotace, bude nutné schválit úvěr znovu na správnou výši.

Splatnost

Maximální doba splatnosti a doba fixace sazby se u jednotlivých spořitelen liší podle parametrického nastavení jednotlivých SS. Maximální splatnost 20 let, nebo 25 let a fixace 5 let, nebo na celou dobu splatnosti úvěru.

Bonita

Prokazování bonity je standardní jako u jiných nezajištěných úvěrů daných spořitelen.

Účel

Zvýhodněné úvěry jsou určeny na rekonstrukci, kombinace s dalšími účely není možná. Navíc je striktně dáno, co je možné z těchto úvěrů financovat. Položky, které mohou být financovány, musí být způsobilými výdaji z hlediska žádosti o dotace. Jedná se např. o zateplení, tepelné čerpadlo či fotovoltaická elektrárna. Rekonstrukce koupelny naopak není z pohledu dotace zařazena mezi způsobilé výdaje, takže jí úvěrem nelze financovat, a to i přes to, že by byla součástí rekonstrukce objektu, na který je schválena dotace. 

Žadatel

Žadatelem o zvýhodněný úvěr může být pouze žadatel o dotaci (příjemce dotace) v rámci titulu Oprav dům po babičce.

Úroková sazba

Úroková sazba nesmí překročit sazbu RPSN vyhlášenou Státním fondem životního prostředí (SFŽP), který se podílí na dotování těchto úvěrů. Zvýhodněné úvěry budou tedy zpravidla bez poplatků, nebude k nim možné sjednat bankopojištění, nebo bude muset být sazba nižší, aby RPSN nepřesáhlo stanovenou hranici vyhlášenou SFŽP. Pro rok 2024 je maximální RPSN vyhlášená na 3,5 %. Od roku 2025 bude vyhlašována pololetně.

Již odstartovalo

První příjemci dotací z titulu Oprav dům po babičce již mohou o zvýhodněný úvěr na dofinancování dotace žádat.

Související články

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Poradenství

Ještě je čas ty rodiče zachránit… Nové video motivuje klienty, aby řešili zajištění na důchod s BT Penzemi

Matěj, Miloš a Sofie. Tak se jmenují tři miminka – hrdinové videa, které Broker Trust připravil pro své partnery. Novorozenci komentují, jak jsou jejich rodiče zajištění na penzi, a zatímco…

9. 4. 2024 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Poznejte naše chytré nástroje

Rádi vás pozveme na kávu . Nechte nám na sebe kontakt.