Pozor! 100% storno u ČSOB Hyba

ČSOB Hypoteční banka od 1. 3. uplatňuje 3leté storno ve výši 100 %. Zaniklo tedy v minulosti aplikované lineární storno a aktuálně je ve výpočtu vratky vynecháno snižování provize v závislosti na době trvání smlouvy. Také je krácena provize u refinancování úvěru od konkurence.

Od 1. 3. 2024 je v případě předčasného splacení obchodu kdykoliv do 3 let od podpisu smlouvy o úvěru uplatněno 100% storno získatelské provize. Stávající znění bohužel znamená, že i při standardním konci 3leté fixace může být bankou naúčtováno storno ve výši 100 %, jelikož konec fixačního období nastává dříve než konec storno období. Pokud tento fakt ČSOB Hypoteční banka nebude řešit, bude 100% storno bohužel aplikováno i v tomto případě.

Výjimky ze storna jsou následují:

  • Částečná mimořádná splátka (MSP) do 25 % během 1 měsíce přede dnem výročí smlouvy o úvěru, 
  • MSP při úmrtí, dlouhodobé nemoci a invaliditě dlužníka, 
  • Pojistná plnění ze zajištění úvěru, 
  • MSP u sazeb PRIBOR, 
  • MSP (úplná) realizovaná při prodeji úvěrované nebo úvěr zajišťující nemovitosti po 2 letech od uzavření úvěru.

Provizní řád ČSOB Hypoteční banky mj. zatím neřeší zákonné možnosti, které se od 1. 9. 2024 rozšíří o další výjimky, např. vypořádání SJM. Po bance požadujeme doplnění.

Tento krok, spolu s nadcházejícím obdobím poklesu úrokových sazeb (spojeným s vyšší pravděpodobností předčasného splacení úvěru), přináší významně vyšší riziko provizních ztrát/nenadálého náporu na cash flow poradce a ohrožuje jeho dlouhodobé podnikání.

ANO, vnímáme riziko se zavedením 100% storna ze strany ČSOB HYPOTEČNÍ BANKY jako velmi vysoké a je potřeba reagovat!

Z tohoto důvodu zavádíme od 1. 4. 2024 fond odložené provize (ODLP), a to pouze na úvěry sjednané po tomto datu v ČSOB Hypoteční bance. Ostatní úvěry se standardními podmínkami storna zůstávají bez ODLP.

Zavedení ODLP na úvěry od ČSOB Hypoteční banky jsme pečlivě zvažovali. V průběhu února jsme sbírali zpětnou vazbu od vybraných smluvních partnerů. Diskutovali jsme rovněž výši ODLP, která nakonec bude ve výši 20 %. Odložená provize bude poradci vyplacena po ukončení storno rizika, tedy po 3 letech od podpisu úvěrové smlouvy. Rezervní fond se nezavádí.

Další nepříjemnou novinkou u ČSOB Hypoteční banky je krácení provize o 50 % v případě refinancování úvěru od konkurence (vč. ČSOBSS nebo ČSOB). Toto pravidlo je uplatněno i v době konce fixace (standardní refinancování). Výjimkou pro neuplatnění snížení provize je navýšení refinancovaného úvěru o 25 % a čerpání 100% úvěru včetně navýšení.

Související články

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Poradenství

Ještě je čas ty rodiče zachránit… Nové video motivuje klienty, aby řešili zajištění na důchod s BT Penzemi

Matěj, Miloš a Sofie. Tak se jmenují tři miminka – hrdinové videa, které Broker Trust připravil pro své partnery. Novorozenci komentují, jak jsou jejich rodiče zajištění na penzi, a zatímco…

9. 4. 2024 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Poznejte naše chytré nástroje

Rádi vás pozveme na kávu . Nechte nám na sebe kontakt.

Bohuslav Černý

ředitel pro prahu

obchod.cerny@brokertrust.cz

+420 602 445 306