Zvykejme si na vyšší výkyvy (Týden 1)

Prodejní náladu na světových trzích, které jsme byly v na přelomu nového roku svědky, vyhladil pro našince do růžova hrdina loňského roku americký dolar. Jeho prudké posílení, které bylo důsledkem ohlášení mnohem lepšího amerického HDP, než bylo očekáváno, opět převrátilo věci naruby. Ze ztrát jsou pro našince v korunovém přepočtu opět zisky. Příjemné zjištění pro ty, kteří...

Prodejní náladu na světových trzích, které jsme byly v na přelomu nového roku svědky, vyhladil pro našince do růžova hrdina loňského roku americký dolar. Jeho prudké posílení, které bylo důsledkem ohlášení mnohem lepšího amerického HDP, než bylo očekáváno, opět převrátilo věci naruby. Ze ztrát jsou pro našince v korunovém přepočtu opět zisky. Příjemné zjištění pro ty, kteří mají ve svém portfoliu fondy denominované v USD.

Ekonomiky příliš nepotěšily

Ostatní makrodata závěrečného týdne roku 2014 již tak dobrá nebyla a ohlášené údaje se nacházely vesměs pod tržním očekáváním. Průmysl v Číně stagnuje, ten evropský roste téměř neznatelně a níže, než bylo moudrými hlavami odhadováno. V USA je tento sektor stále v expanzi, ale také mnohem nižší, než se čekalo. Spotřebitelská důvěra je tam oproti minulému měsíci také výše, ale také citelně níže, než trhy doufaly. Náklady ve stavebnictví pak za mořem vykázaly záporné hodnoty, místo očekávaného růstu. Poklesu trhů se tedy po silné a tradiční „Santa Claus rallye“ nelze příliš divit.

Evropu zase straší Řecko

Evropa je navíc po nějaké době opět mírně zmatena Řeckem. Řekům se ani na třetí pokus nepodařilo zvolit prezidenta a tak bude čelit parlamentním volbám, jejichž favoritem je trhy obávaná SYRIZA. Z Německa se na druhé straně ozývají hlasy, že Němci už tentokrát nebudou usilovat o to, aby Řecko v eurozóně zůstalo a to i proto, že tentokrát již řecký odchod není spojen se systémovým rizikem, jak tomu bylo v minulosti.  Nejistota ohledně výsledků a důsledků řeckých voleb by ale mohla pozdržet Evropskou centrální banku v jejím očekávaném vyhlášení stimulačních opatření, případně evropské obdoby programu kvantitativního uvolňování. To se očekává na lednovém zasedání. Z této perspektivy bych nebyl překvapen, kdyby ke spuštění evropského QE prozatím nedošlo. Odchod Řecka z eurozóny by mohl evropské centrální bankéře také něco stát. To by mohlo přilít přinejmenším na evropském „válčišti“ olej do ohně a vést ke zvýšené nejistotě. Vždyť přece: jestli si není ECB jistá, že události kolem řeckých voleb a jejich důsledků zvládne, jak si mohu být jistý já jako obyčejný investor?

Výhled nadále spíše optimistický

Rizika zde nepochybně existují, ale i tak nemám dojem, že bychom se již ocitli na konci růstového trendu akcií z posledních pěti let. Krátkodobě jsem spíše pesimista. To bylo zřejmě cítit i z mých minulých komentářů. Z delšího pohledu jsem ale prozatím optimistou. Nepředpokládám, že bychom byli v roce 2015 svědky dalších více jak dvojciferných zisků. Nicméně solidní růst akciových trhů na jejich historicky průměrných hodnotách je poměrně pravděpodobný. Jen si budeme muset zvyknout, že budeme kolísat více, než tomu bylo v posledních letech zvykem.

Tydenni komentar 1 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 1 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Zatím solidní výsledková sezóna (Týden 4)

Akciové trhy v uplynulém týdnu opět rostly a zapomněly tak na „blbou náladu“, která je ovládla v týdnu předminulém. Důvody růstu jsou stále stejné. Víra v sílu vakcíny, která ukončí…

26. 1. 2021 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přiživují trhy méně zkušení investoři? (Týden 3)

Akciové trhy v uplynulém týdnu klesaly, když celosvětový index MSCI World odepsal ze své hodnoty 1,14 procenta a ztráta hlavního amerického indexu se pohybovala dokonce blízko úrovně půl druhého procenta.…

19. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Máme se bát bubliny? (Týden 2)

Globální akciové trhy si i po úvodních dnech letošního obchodování zachovávají svoji růstovou trajektorii a navyšují dosavadní historická maxima. Příčinou růstu trhů je stejně jako v uplynulém roce příliv nových…

12. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje