Zvykejme si na vyšší výkyvy (Týden 1)

Prodejní náladu na světových trzích, které jsme byly v na přelomu nového roku svědky, vyhladil pro našince do růžova hrdina loňského roku americký dolar. Jeho prudké posílení, které bylo důsledkem ohlášení mnohem lepšího amerického HDP, než bylo očekáváno, opět převrátilo věci naruby. Ze ztrát jsou pro našince v korunovém přepočtu opět zisky. Příjemné zjištění pro ty, kteří...

Prodejní náladu na světových trzích, které jsme byly v na přelomu nového roku svědky, vyhladil pro našince do růžova hrdina loňského roku americký dolar. Jeho prudké posílení, které bylo důsledkem ohlášení mnohem lepšího amerického HDP, než bylo očekáváno, opět převrátilo věci naruby. Ze ztrát jsou pro našince v korunovém přepočtu opět zisky. Příjemné zjištění pro ty, kteří mají ve svém portfoliu fondy denominované v USD.

Ekonomiky příliš nepotěšily

Ostatní makrodata závěrečného týdne roku 2014 již tak dobrá nebyla a ohlášené údaje se nacházely vesměs pod tržním očekáváním. Průmysl v Číně stagnuje, ten evropský roste téměř neznatelně a níže, než bylo moudrými hlavami odhadováno. V USA je tento sektor stále v expanzi, ale také mnohem nižší, než se čekalo. Spotřebitelská důvěra je tam oproti minulému měsíci také výše, ale také citelně níže, než trhy doufaly. Náklady ve stavebnictví pak za mořem vykázaly záporné hodnoty, místo očekávaného růstu. Poklesu trhů se tedy po silné a tradiční „Santa Claus rallye“ nelze příliš divit.

Evropu zase straší Řecko

Evropa je navíc po nějaké době opět mírně zmatena Řeckem. Řekům se ani na třetí pokus nepodařilo zvolit prezidenta a tak bude čelit parlamentním volbám, jejichž favoritem je trhy obávaná SYRIZA. Z Německa se na druhé straně ozývají hlasy, že Němci už tentokrát nebudou usilovat o to, aby Řecko v eurozóně zůstalo a to i proto, že tentokrát již řecký odchod není spojen se systémovým rizikem, jak tomu bylo v minulosti.  Nejistota ohledně výsledků a důsledků řeckých voleb by ale mohla pozdržet Evropskou centrální banku v jejím očekávaném vyhlášení stimulačních opatření, případně evropské obdoby programu kvantitativního uvolňování. To se očekává na lednovém zasedání. Z této perspektivy bych nebyl překvapen, kdyby ke spuštění evropského QE prozatím nedošlo. Odchod Řecka z eurozóny by mohl evropské centrální bankéře také něco stát. To by mohlo přilít přinejmenším na evropském „válčišti“ olej do ohně a vést ke zvýšené nejistotě. Vždyť přece: jestli si není ECB jistá, že události kolem řeckých voleb a jejich důsledků zvládne, jak si mohu být jistý já jako obyčejný investor?

Výhled nadále spíše optimistický

Rizika zde nepochybně existují, ale i tak nemám dojem, že bychom se již ocitli na konci růstového trendu akcií z posledních pěti let. Krátkodobě jsem spíše pesimista. To bylo zřejmě cítit i z mých minulých komentářů. Z delšího pohledu jsem ale prozatím optimistou. Nepředpokládám, že bychom byli v roce 2015 svědky dalších více jak dvojciferných zisků. Nicméně solidní růst akciových trhů na jejich historicky průměrných hodnotách je poměrně pravděpodobný. Jen si budeme muset zvyknout, že budeme kolísat více, než tomu bylo v posledních letech zvykem.

Tydenni komentar 1 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 1 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.