Žijeme v zajímavé době (Týden 47)

Pohled na sloupce se statistikami hovoří jasně. Ve světě investic nadále panuje dobrá nálada, svítí sluníčko a vše je povinně růžové. Přinejmenším za oceánem. Přesto ale měly v uplynulém týdnu některé regiony k představě štěstí a pohody daleko. Domácí české akcie jsou investory opět zahrnuty do škatulky emerging markets a ty se díky silnému dolaru přece teď prodávají. Co na...

Pohled na sloupce se statistikami hovoří jasně. Ve světě investic nadále panuje dobrá nálada, svítí sluníčko a vše je povinně růžové. Přinejmenším za oceánem. Přesto ale měly v uplynulém týdnu některé regiony k představě štěstí a pohody daleko. Domácí české akcie jsou investory opět zahrnuty do škatulky emerging markets a ty se díky silnému dolaru přece teď prodávají. Co na tom, že před měsícem je kupci nakupovali obouruč a jejich ceny silně rostly. Nyní je stejní kupci zahazují.

Více než tříprocentní pokles zažil také italský index. Itálie sice k rozvíjejícím se trhům nepatří, ale pro změnu ji na počátku prosince čeká referendum, které by podle skeptiků mohlo vést až k nové verzi „Brexitu“. A také tamní banky jsou v problémech. To je jemný název pro pojem, který použil prominentní správce aktiv Steve Eisman ve svém nedávném rozhovoru.

Tématem uplynulých dvou týdnů je raketové posilování amerického dolaru, podle kterého se aktuálně řídí veškeré dění. Všeobecné přesvědčení o rychlém růstu US ekonomiky za prezidenta Trumpa a čtvrteční vystoupení guvernérky Yellen investory o silném americkém dolaru utvrzují. Janet Yellen ve čtvrtek potvrdila, že úrokové sazby ve Spojených státech porostou už velmi brzy a víra v jejich zvýšení na nejbližší prosincové schůzi se mění v jistotu. Aktuálně si 98 procent dotázaných analytiků myslí, že do roku 2017 vstoupí USA s vyššími sazbami.

V souvislosti se silnějším dolarem, perspektivou růstu ekonomiky a s ním spojenou vyšší inflací jsou zatracovány dolarové dluhopisy. Jejich ceny letí strmě dolů a výnosy se zvyšují. Média hovoří o prasknutí dluhopisové bubliny a Wall Street hlasitě aplauduje. O jakém prasknutí bubliny to ale mluví?

Tydenni komentar 47 2016 obr 1Pohled na dlouhodobý graf výnosů US desetiletého dluhopisu ukazuje, že se aktuální výnosy i přes silný nárůst z posledních dnů nachází stále v pásmu dlouholetého sestupného trendu a býčí trh na dluhopisovém trhu stále narušen není. Netvrdím, že k proražení trendu nedojde. Jen říkám, že aktuálně nic neprasklo a mantra, kterou z médií slyšíme, prozatím nemá s realitou nic společného.

Navíc, pokud by byla inflace skutečně za dveřmi, neměly by ceny tradičních zajištění proti jejímu příchodu růst? Je-li budoucí inflace to, co žene akciový trh vzhůru, proč je tedy zlato o pět procent slabší a „inflation protected bonds“ ztratily na hodnotě téměř dvě procenta?  Žijeme v zajímavé době.

Podrobný komentář a jako bonus porovnání fondů zaměřených na technologické akcie najdete zde.

Související články

Výnosy

Jaké tituly preferovat? (Týden 19)

Akciové trhy v uplynulém týdnu pokračovaly v růstu, když ztráty zpočátku týdne hravě vygumovalo čtvrteční a páteční obchodování, které posunulo americké indexy na nová historická maxima.

11. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Čistá energie vydělala investorům víc jak sto procent. Má smysl do ní vložit peníze i nyní?

Kdo v loňském roce investoval své peníze do akcií firem z odvětví čisté energetiky, může si gratulovat. Za posledních 12 měsíců si akcie zařazené do indexu SP Global Clean Energy…

7. 5. 2021 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Krátkodobá korekce možná (Týden 18)

Akciové trhy v uplynulém týdnu stagnovaly a v některých případech mírně klesaly. Důvodem pro tento vývoj je s velkou pravděpodobností nedostatek nových jasných impulsů, a to jak k pokračování v…

4. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje