Zatím žádná recese!

Příchod recese je pro investora vždy nemilou zprávou, které by se zcela určitě rád vyhnul. Recese prudce snižuje ziskovost firem a tím nepřímo tlačí na ceny jednotlivých akciových titulů. Ty následně zpravidla zamíří dolů a zainvestované peníze ztratí na své hodnotě. Nebylo by tedy od věci najít si a sledovat nějaký indikátor, který by nás mohl na blížící...

Příchod recese je pro investora vždy nemilou zprávou, které by se zcela určitě rád vyhnul. Recese prudce snižuje ziskovost firem a tím nepřímo tlačí na ceny jednotlivých akciových titulů. Ty následně zpravidla zamíří dolů a zainvestované peníze ztratí na své hodnotě. Nebylo by tedy od věci najít si a sledovat nějaký indikátor, který by nás mohl na blížící se problémy včas upozornit.

Velice jednoduchým způsobem, jak s dobrou pravděpodobností určit příchod recese, je pohled na situaci na trhu práce. Konkrétně na míru nezaměstnanosti, což je statistika, která je vyhlašována každý měsíc.

zadna recese obr 1Obrázek ukazuje míru nezaměstnanosti ve Spojených státech od roku 1950 až po současnost. Svislé pruhy na grafu vyznačují období recesí. Vidíme, že každá recese prudce zvýší námi sledovaný ukazatel a jeho hodnoty se po odeznění krize opět vrací k normálu.

Čekat ale na to, až se začne zvyšovat nezaměstnanost, nemusí být tím nejlepším, co může investor při vyhlížení recese udělat. Optimální je přece dostat varování přinejmenším relativně včas, tedy v době, kdy má ještě čas uchránit svoje akciové portfolio před většími ztrátami.

Poměrně jednoduchým řešením je porovnávat aktuálně ohlášená čísla s průměrnými údaji za posledních dvanáct měsíců. Pokud do grafu přidáme zmíněný roční průměr, bude vypadat takto.

zadna recese obr 2Z grafu je patrné, že téměř pokaždé, když ve sledovaném období překročila aktuální míra nezaměstnanosti dvanáctiměsíční průměr, následovala recese. Konkrétní data ukazuje tabulka.

Start recese Signál z grafu Počet měsíců předem
Listopad 1948 Červen 1948 5
Červenec 1953 Červenec 1953 0
Srpen 1957 Duben 1957 4
Duben 1960 Březen 1960 1
Prosinec 1969 Červen 1969 6
Listopad 1973 Listopad 1973 0
Leden 1980 Července 1979 6
Červenec 1981 Duben 1981 3
Červenec 1990 Duben 1990 3
Březen 2001 Leden 2001 2
Prosinec 2007 Březen 2007 8

 

Z tabulky vidíme, že varování dostali investoři z trhu práce prakticky vždy včas. To jestli se podle něho zařídili, je už jiná pohádka. Z druhého grafu vidíme, že nám tento ukazatel prozatím nic o blížící se recesi neříká. Je možné, že se v průběhu roku obě hodnoty překříží a varování před tím, k čemu může dojít, přece jenom obdržíme. Prozatím je ale svědectví o stavu americké ekonomiky jasné: NO RECESSION!

Související články

Nezařazené, Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 30)

Investoři přesouvali peníze z technologií do cyklických sektorů (finance, průmysl, energetika), což s sebou přineslo i výraznější pokles hlavního amerického indexu. Technická korekce byla určitě očekávatelná a není známkou výraznějších…

25. 7. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Inflační data potěšila (Videokomentář: Týden 29)

Data o inflaci dopadla v Americe o něco lépe, než se čekalo. Pozitivní zpráva poslala trhy na nové rekordy. I pohled na dluhopisové trhy je optimistický, a tak snad jen…

16. 7. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

K novým rekordům (Videokomentář: Týden 28)

Technologické akcie se opět probudily a vytáhly index k novým historickým maximům. Absolutním rekordmanem minulých týdnů je ovšem Tesla, která za poslední měsíc zhodnotila o polovinu. Dařilo se i dluhopisovému…

9. 7. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.