Zatím solidní výsledková sezóna (Týden 4)
Této víře v lepší zítřky nadále pomáhají centrální bankéři a neustálý příliv likvidity, který vytvářejí. Fed tak táhne, jak ukazuje následující obrázek, akciové indexy tvrdě vzhůru.
Pozitivně vyzněl pro trhy také začátek výsledkové sezóny, v níž čísla svého hospodaření ohlásilo 13 procent firem sdružených v indexu SP500. A zprávy jsou to zatím pozitivní. Osmdesát šest procent firem překonalo očekávání analytiků ohledně dosaženého zisku na akcii a celkový očekávaný meziroční pokles ziskovosti se snížil z lednových 9,2 % (počátek ledna) na současných 4,7 %. Za růstem ziskovosti nadále stojí zejména finanční sektor a sektor technologií.
Na trzích optimismus, máme vakcínu, vlastně několik vakcín, centrální bankéři stráží naše blaho a zisky firem hromadně překračují očekávání. Co by se mohlo pokazit…
Námitky proti scénáři počínajícího nového býčího trhu jsou z větší části teoretické. Ale přesto se na ně pojďme podívat. Předně je to současná valuace trhu, která je opravdu vyhrocená, když je poměr ceny oproti budoucím odhadovaným ziskům nad úrovní 22, přičemž pětiletý průměr se pohybuje na 17,5 a desetiletý průměr ještě o dva body níže pod hranicí šestnáctky. OK, ale přece čekáme v dalších letech silné oživení a zvýšení ziskovosti na úroveň z konce roku 2019. Tím se zvýší zisk na akcii ve jmenovateli a hodnota poměru poklesne na normální úroveň. Ano, to se může stát a zřejmě se to i stane, ale bude to stačit, co myslíte?
Mám dojem, že nejspíš nebude. Budeme muset mít zisky o dost vyšší. Jak je vidět z grafu, nůžky mezi hodnotou indexu a budoucími odhadovanými zisky se rozevíraly mnohem rychleji a z tohoto pohledu by ke „znormálnění“ poměru P/E pouhé dohnání předešlého stavu stačit nemělo. Potřebujeme tedy, hovoříme-li o ziskovosti firem, naplnit heslo: „dohnat a předehnat!“ Když se to nepodaří, budou trhy na současných úrovních zřejmě nadále drahé.
Druhý problém, který vidím a který by mohl mít vliv na optimistický scénář, je aktuální úroveň tržní euforie…
K tomu, co se na trzích odehrává, budeme jenom těžko hledat v historii adekvátní situaci. Zdá se, že v akciích a spekulacích jsou již naloženi opravdu všichni. Facebooková diskusní fóra jsou plná skvělých nápadů na akcie a s videi jak vydělat bez práce na akciích spoustu peněz se roztrhnul pytel. Jeden můj známý, v minulosti portfolio manažér u investiční banky Merril Lynch, nám nedávno psal: „přesně tohle jsem už zažil. Na počátku roku 2000. Jen to nebyla videa na youtube. Tenkrát o tom každý mluvil na různých seminářích. Mladí kluci, patřil jsem mezi ně, všem sdělovali, že koupí nějakou „trendy“ akcii, která rychle roste a drží ji, dokud je na trhu růst. Jak začne klesat, tak ji prodají. A když to náhodou nevyjde jeden den, tak druhý den zdvojnásobí pozici a dělají to samé. Vše je přece jednoduché, dá se to dělat z domova a nese to víc než práce.“
I dnes na trhu jsou „trendy“ akcie, jejichž ohodnocení aktuálně z velké části tvoří retailoví obchodníci. Jsou tam ale také akcie, které se nacházejí zcela mimo zorné pole euforického davu. A tam je podle mého názoru potřeba zaměřit pozornost. Co kdyby se třeba přece jenom něco pokazilo…
Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Optimistický pohled na trhy (Videokomentář: Týden 41)
Zvýšené geopolitické napětí na Blízkém východě se v posledních týdnech propisuje do zvýšené nejistoty na trzích. Akciový index tak spíše přešlapuje na místě, ač jsou závěry roku zpravidla pro akcie…
Růst díky Číně(Týden 40)
V uplynulém týdnu prošly globální akciové trhy pozitivním vývojem. Rostl hlavní americký index SP500, ale například i evropský index STOXX si polepšil o 0,4 %.
Zpátky na vrcholu (Týden 38)
Hlavní americký akciový index S&P 500 se v uplynulém týdnu opět dostal na úroveň historických maxim. Důvodem změny nálady na trhu byly zveřejněné údaje o spotřebitelské inflaci a inflaci na…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.