Zasloužená korekce (Týden 36)
Vyprodávány byly z portfolií investorů zejména technologické akcie, které trhu kralovaly v posledních několika měsících a táhly indexy až k jejich historickým maximům.

Poklesy z minulého týdne neměly zřejmě žádný speciální důvod. Tedy kromě toho, že lídři trhu byli už opravdu drazí. Skutečně není obvyklé, aby firmy s tržbami dvě miliardy měly podle ceny svých akcií hodnotu 150 miliard. O čtyřmístném P/E ratio ani nemluvě. Rád bych viděl investora, jenž by koupil akcie společnosti, která mu při současné úrovni ziskovosti vrátí jeho investici za několik tisíc let…
Makroekonomické údaje, kterých jsme byli minulý týden svědky, nabídly investorům spíše pozitivní informace. Počet nově vytvořených míst mimo zemědělství překonal ve Spojených státech očekávání analytiků, a i když nevěřím marketingovým titulkům o mimořádně silném reportu z trhu práce, důvodem pro korekci na trzích rozhodně nebyl. Lépe než očekávání dopadl také americký průmysl a sektor služeb na odhady nedosáhl jen těsně. Nad očekávání dobrá byla také čísla o nových žádostech o podporu v nezaměstnanosti.
Mají se investoři bát definitivní změny trendu? Spíše ne, především pro ni nejsou žádné podklady. Podpora centrálních bank je nadále mimořádná a dá se předpokládat, že se to ani v nejbližší budoucnosti nezmění. Výsledky, které americké společnosti oznámily v rámci právě končící sezóny, byly silně nad očekáváním trhu (popravdě očekávání nebylo nikterak vysoké, to je třeba si přiznat). Hlavními riziky tak zůstávají pro nejbližší týdny a měsíce vývoj pandemie a rychle se blížící volby v USA, jejichž výsledek je podle průzkumů poměrně nejistý.
Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu
Související články
Čtyři otázky pro Jirku Pecha: Inflace v hlavní roli
Před pár dny nás z E15 oslovili s dotazy, jak se vyvíjí zájem o spořicí a jiné produkty, s jejichž pomocí se klienti snaží bojovat s inflací. O odpovědi neochudíme…
Zdražování a bod zvratu. Po dvou dekádách stability čelíme inflačním šokům
Z investičního pohledu je nyní téma číslo jedna obecné zdražování, tedy inflace. Globální inflace byla ještě před dvěma lety pod 2 %, v dnešní době přesahuje 6 % a v…
Co a jak ovlivňuje trhy? (Videokomentář: Týden 17)
Amerika reaguje na plánované agresivní zvyšování úrokových sazeb, Evropa je ovlivněna válkou na Ukrajině a Asie covidem. Vše se dozvíte ve videokomentáři od Václava Pecha.
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.