Zadlužený čínský obr nebo inflace. Co ovlivní trhy do konce roku?

Nastává poslední čtvrtletí letošního roku. Trhy rostou a ceny akcií mnoha společností se pohybují na historických maximech. Co může mít na vývoj kurzů do konce roku vliv? Na co by si měli investoři dát pozor? Co nahrává dalšímu růstu trhů a jací by mohli být hlavní hybatelé pro závěr roku? Podívejme se na pět nejdůležitějších bodů.

Kdo podpoří růst?

Faktem je, že tempo růstu ekonomik se po celém světě zpomalilo, což může u investorů vyvolat pochybnosti, zda jsou centrální banky či vlády dále ochotny a schopny růst podporovat. Nyní bude záležet hlavně na vládách jednotlivých zemí, jak se k případné další podpoře ekonomik postaví. Guvernéři americké centrální banky na svém posledním zasedání již nastavili více jestřábí tón, což mohou i ostatní centrální bankéři v blízké době následovat. Nemusíme chodit daleko, poslední rozhodnutí ČNB, která zvýšila jednorázově úrokové sazby nejvýrazněji za více jak 20 let, je toho důkazem. Jak bude pandemie stále více okrajovým tématem, tím menší stimuly na podporu ekonomik půjdou. Větší tíha tedy bude ležet na fiskálních balíčcích od vlád. A je otázkou, zda si některé ekonomiky mohou dovolit pokračovat ve financování na dluh.

Vydělávající firmy  

I když z globálního měřítka dochází ke zpomalení růstu ekonomik, mezi velkými hráči na trzích převažuje vůči akciím i nadále pozitivní postoj. Společnostem rostou dvojciferným číslem tržby a jejich marže jsou na historických maximech. To se také odráží na jednom z ukazatelů, kterým je zisk připadající na jednu akcii v rámci indexu S&P 500. Tato hodnota má letos překonat úroveň 200 dolarů. Brzdou, bránící poklesu akciových indexů, je také fakt, že společnosti oznamují rekordní výši zpětných odkupů svých akcií a zvyšují dividendy právě díky rychlejšímu tempu růstu tržeb. To minimálně v krátkodobém horizontu podpoří apetit investorů po dalších nákupech.

Rychlá inflace

Jádrová inflace se v USA zvýšila na tři procenta. Jedná se o nejrychlejší tempo za poslední čtvrtstoletí. Nárůst inflace by navíc mohl přetrvávat déle, než se očekávalo.  Mluví pro to dva důvody. Prvním je nedostatek pracovní síly v oblasti služeb, což může vyvolat zdražování služeb samotných, a opět tak podpořit růst jádrové inflace. Druhým faktorem jsou ceny nájemního bydlení, které mohou v post-pandemické době rovněž přispět ke zvyšování cenové hladiny. Jediným faktorem, který může brzdit inflaci, jsou pružnější dodávky ve výrobním sektoru, které nyní váznou kvůli pandemií narušeným dodavatelským řetězcům. Pak se výroba začne vracet ke svému normálu a sníží se tlaky na růst cen nedostatkového zboží. Dodací lhůty a náklady na dopravu se tak normalizují a nelze očekávat zvýšené tempo růstu cen ve výrobní sféře, jako jsme toho byli svědky v první polovině letošního roku.  

Nejistý nemovitostí trh v Číně

V Číně se zvyšuje riziko na nemovitostním trhu, a to především kvůli dluhovým problémům společnosti Evergrande. Sice se nejedná o systémové riziko pro tamní bankovní nebo nemovitostní sektor, nicméně z krátkodobého pohledu je to v současné době jedno z největších plošných rizik, a to především z důvodu možné zvýšené regulace ze strany čínské vlády. Vyšší regulace v nemovitostním sektoru by ohrozila tempo růstu čínského HDP, na němž se nemovitostní sektor v současné době podílí téměř 30 procenty.

Stabilní dluhopisy

Dluhopisové trhy jako celek zůstaly odolné vůči problémům zadluženého výše zmíněného čínského obra. To je příznivá zpráva. Klidné vody ukazují na robustnost poptávky po dluhopisech a alespoň i dočasnou stabilitu v rámci této třídy aktiv, která s sebou přináší i zastavení zvýšené volatility v rizikověji orientovaných aktivech.

Trhy s cennými papíry už mnohokrát ukázaly, že navzdory prognózám, dokážou v krátkém čase předvést velmi turbulentní vývoj. Ačkoliv pozorujeme v poslední době řadu signálů, které by mohly minimálně utlumit výrazný růst posledního roku a půl, důvodů pro optimismus investorů zůstává, minimálně do konce roku, stále dost.

Michal Valentík, člen investičního výboru společnosti Broker Trust

Související články

Výnosy

Aktuálně s Janem Maňákem (BNP Paribas)

Naši analytici si sedli s Janem Maňákem z BNP Paribas a probrali jeho pohled na aktuální dění na trzích. Co říká na situaci kolem amerických bank nebo vývoj úrokových sazeb?…

22. 3. 2023 1 minut čtení minut čtení

Ostatní, Poradenství, Výnosy

Máme se bát další globální finanční krize?

V právě skončeném týdnu se akciové indexy po celém světě poměrně prudce propadly. Důvodem negativního vývoje byl krach tří amerických bank, když jedna z nich byla dokonce dvanáctou největší bankou…

15. 3. 2023 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Inflace má před sebou ještě divokou jízdu

Při pohledu na inflaci, respektive index spotřebitelských cen v USA vidíme od poloviny loňského roku klesající tendenci. Neočekávejme ale, že pokles zpět k inflačnímu cíli centrálních bankéřů bude plynulý a…

13. 3. 2023 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.