Výnosům vládnou komodity. Vsadíte na energie, zlato nebo kávu?

Úvodní čtvrtina roku 2014 byla pro komoditní investory úspěšná. Komodity dosáhly po delší době vysokého zhodnocení a na své pouti uplynulými třemi měsíci přidaly jako celek na hodnotě téměř osm procent. Tím s přehledem porazily ostatní skupiny investičních aktiv, když globální státní dluhopisy zhodnotily za stejnou dobu o tři procenta a akciové indexy stagnovaly a přinášejí svým příznivcům dokonce mírnou ztrátu....

Úvodní čtvrtina roku 2014 byla pro komoditní investory úspěšná. Komodity dosáhly po delší době vysokého zhodnocení a na své pouti uplynulými třemi měsíci přidaly jako celek na hodnotě téměř osm procent. Tím s přehledem porazily ostatní skupiny investičních aktiv, když globální státní dluhopisy zhodnotily za stejnou dobu o tři procenta a akciové indexy stagnovaly a přinášejí svým příznivcům dokonce mírnou ztrátu.

komodity obr 1Obr. 1: Zhodnocení hlavních druhů aktiv v 1. kvartálu 2014 (zdroj: Morningstar)

Uvnitř komoditní rodiny hrály jednoznačný prim komodity spojené se zemědělstvím. Ty obsadily v žebříčku zhodnocení první tři příčky. Absolutním vítězem byly díky vepřovému masu masné komodity pronásledované zrninami a měkkými komoditami, kam patří především káva, bavlna, cukr a kakao. Poraženými jsou z tohoto pohledu komodity energetické a zejména pak průmyslové kovy.

komodity obr 2Obr. 2: Zhodnocení komoditních skupin v 1. kvartálu 2014 (zdroj: Morningstar)

Důvodem pro silný růst zemědělských komodit bylo především špatné počasí, které vládlo v hlavních pěstitelských oblastech. Nebývale tvrdá zima vzbudila obavy o budoucí úrodu kukuřice, kde jsou Spojené státy největším světovým vývozcem. Stejně tak tomu bylo u pšenice. Nejhorší brazilská sucha poslední dekády mají naopak na svědomí raketový růst cen kávy, která si v úvodním čtvrtletí polepšila o více jak padesát procent.

Nepokoje na Ukrajině a nejistota ohledně dalšího vývoje světových ekonomik přála typickým „safe havens“ a tudíž také drahým kovům. Tady je ovšem třeba říci, že cenový růst drahých kovů v úvodním kvartálu roku je tradiční sezónní tendencí, která se v posledních letech často od ledna do února až března opakuje a tak jejich pokles na konci kvartálu nebyl pro zasvěcené zase až takovým překvapením.

Nejztrátovější skupinou byly průmyslové kovy. Důvodem je často vzpomínané ekonomické zpomalení v Číně, která je největším světovým spotřebitelem mědi a spotřebovává přibližně čtyřicet procent světové poptávky. Není tedy divu, že právě měď byla v uplynulých třech měsících největším komoditním propadákem.

Zklamáni mohou být také investoři do energetických komodit. Americká lehká ropa rostla oproti ostatním komoditám jen neznatelně (+1,4 %), zatímco severomořská ropa typu Brent zaznamenala dokonce pokles. A to i přes rusko-ukrajinský konflikt, který by měl být pro ceny této suroviny silně podpůrným argumentem. Zde se potvrzuje náš dříve vyslovený názor, že trhy neberou to, co se odehrává na Krymu nijak vážně a celému dění v poklidu přihlížejí. Z tohoto stavu nedostaly ropu a plyn ani sankce vyhlášené vůči Putinovu Rusku.

Aktuální situace a možný vývoj v komoditním sektoru ve 2Q 2014

Ceny komodit budou v následujícím období přímo závislé na dění ve světě. Je tedy těžké v tuto chvíli odhadovat, co se odehraje. Pojďme tedy alespoň naznačit možné směry.

Zemědělské komodity

Ceny zemědělských komodit se z dlouhodobějšího pohledu nacházejí v sestupném trendu, který započal v polovině roku 2011. Trh vytváří nová minima, zatímco korekce směrem vzhůru mají nižší vrcholy. Z tohoto pohledu prozatím považujeme růst cen zrnin z uplynulého kvartálu jen za růstovou korekci v sestupném trendu.

komodity obr 3Obrázek 3: Cenový vývoj zemědělských komodit 2009-2014 (zdroj: Morningstar)

Domníváme se tedy, že by i v nadcházejícím čtvrtletí ceny této komoditní skupiny měly klesat. Počasí v USA a ostatních zmíněných regionech se již pozvolna umoudřuje a také situace na trhu hovoří spíše pro korekci růstu z úvodního kvartálu. Tuto možnost vidím reálnou zejména u kukuřice a pšenice.

Pěstitelé a přímí zpracovatelé kukuřice, tedy subjekty mající ze své podstaty přímé informace z trhu s komoditou, v tuto chvíli kukuřici hromadně prodávají. Svědčí o tom objem jejich krátkých pozic zobrazený na následujícím grafu.  Ten se za poslední kvartál téměř zdvojnásobil.

komodity obr 4Obrázek 4: Velikost prodejních pozic pěstitelů a zpracovatelů kukuřice (zdroj: www.cftc.gov)

Měkké komodity

Podobná situace je také na měkkých komoditách, kde je býčí pohyb z uplynulých tří měsíců vedený zejména dramatickým růstem ceny kávy.

komodity obr 5Obrázek 5: Cenový vývoj měkkých komodit 2009-2014 (zdroj: Morningstar)

Nedávný růstový příběh by mohl být pouze epizodou v silném medvědím trendu majícím stejné trvání jak ten již zmíněný trend u zemědělských komodit. Některé naše indikátory již ukazují, že by růst kávy měl být u konce a mohli bychom být svědky opětovného poklesu.

komodity obr 6Obrázek 6: Proxy indikátor pozic komoditních fondů a dalších členů skupiny large traders (zdroj: www.finance.yahoo.com a Broker Trust )

Proxy indikátor pro pozice velkých obchodníků se vyšplhal až k hodnotám, na nichž na jaře 2011 započal současný klesající trend a není tudíž vyloučeno, že subjektům živícím trend již pozvolna docházejí prostředky pro další nákupy. To by mohlo znamenat ochabnutí tohoto trendu a přechod do fáze korekce. Katalyzátorem pro tento vývoj by mohl být příchod příznivějšího počasí provázeného srážkami do hlavních pěstitelských oblastí v Brazílii.

Energetické komodity

Ceny ropy a plynu již delší dobu stagnují v poměrně úzkém pásmu s resistencí na 350 bodech. Budoucí vývoj tak bude podle našeho názoru do velké míry závislý na dění mezi Ruskem a Ukrajinou. Při zhoršení současného stavu a případně ruské vojenské zaangažovanosti i v dalších regionech východní Ukrajiny je možné počítat s růstem jejich hodnoty.

komodity obr 7Obrázek 7: Cenový vývoj energetických komodit 2009-2014 (zdroj: Morningstar)

V tuto chvíli ale neexistuje žádná indikace dalšího směru vývoje. Vnitřní struktura trhu je zcela neutrální a tak bychom v případě vyloučení ostatních vlivů mohli usuzovat pouze podle typického sezónního vývoje. A ten hovoří pro další růst cen energetických komodit.

Drahé kovy  

Růst ceny zlata a stříbra z úvodu kvartálu vystřídala tradiční korekce. Pro další vývoj této investorsky oblíbené skupiny bude důležité chování indexu drahých kovů na 1600 bodech.

komodity obr 8Obrázek 8: Cenový vývoj drahých kovů 2009-2014 (zdroj: Morningstar)

Právě na této hranici by se mohl odehrát klíčový souboj býků s medvědy o to, zda budou ceny zlata a stříbra pokračovat ve dva roky trvajícím sestupném trendu, nebo zda se opět podívají do vyšších pater. Podle současné situace na trhu věříme v následujícím kvartálu na pokles hodnoty drahých kovů k právě naznačené hranici.

Václav Pech, analytik Broker Trustu

Související články

Výnosy

Pokračující korekce (Videokomentář: Týden 17)

Akcie i dluhopisy nadále klesaly, a to i v reakci na komentář guvernéra FEDu ohledně dalšího tempa snižování úrokových sazeb. Drží se komoditní trh, byť i ropa a v pondělí…

24. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.