Výběr fondu nemusí být o pohádkách
Výběr konkrétních fondů do portfolia je z našeho pohledu záležitost čistě technická. Vymýšlení příběhů o budoucích ziscích není na místě. Pokud chcete příběhy, zajděte na filmový festival. K vyhodnocení nejlepších fondů v jednotlivých kategoriích budete potřebovat čísla.
Čeho si v takovém případě všímat? Pochopitelně, že nás bude zajímat ziskovost fondu, jeho nákladovost a také to, s jakou volatilitou (kolísavostí) bude fond svých výsledků dosahovat. Nezanedbatelnou stránkou věci bude také to, na jakém časovém horizontu budeme tato fakta zkoumat.
Z mého pohledu je, zejména u rizikových podkladů (akcie, a rizikovější typy dluhopisů) dobré vědět, jak se fond choval v době nějaké závažné krize. Pokud bychom chtěli najít tu nejbližší, budeme se muset vrátit do let 2007-2008 a tudíž nás bude zajímat desetiletý a delší horizont. Není-li k dispozici historie například u korunové třídy, hledám podobnou ve třídách v jiných měnách. Všechny fondy, u kterých nenajdu potřebnou historii, vyřadím.
Nákladovost a výnosy porovnáme lehce. Trochu složitější to bude s volatilitou. Zde zvažujeme několik hledisek, ale pro zjednodušení zde uvedu dvě. Směrodatnou odchylku, která nám říká, jak moc se jednotlivé výsledky za kratší období liší od toho průměrného a Sortinův poměr. Ten poměřuje výnosnost investice vůči volatilitě podkladu a bere do úvahy pouze spodní volatilitu, tedy volatilitu poklesů. Čím vyšší hodnota Sortinova poměru, tím je nižší riziko velkých ztrát.
Pojďme na konkrétní porovnání. Vybral jsem pro ně fondy patřící do skupiny evropských high yield dluhopisů. Všechny tyto fondy používají stejný benchmark a všechny jsou denominovány v eurech.
K výše uvedeným kritériím jsem přidal ještě dvě užitečné informace. A to sice jaké riziko ve srovnání s ostatními fondy ve své kategorii fond podstupuje a návazně také, jaký return, opět ve srovnání s fondy své kategorie, svým podílníkům přináší. Oba tyto údaje jsou pro většinu fondů dostupné v Morningstaru.
Tab. 1: Porovnání fondů evropských dluhopisů s vysokým výnosem (zdroj dat: Morningstar)
První pohled půjde pochopitelně k ziskovosti. Tady nás na první pohled zaujmou dva fondy společností HSBC a Raiffeisen, které svoje konkurenty na desetiletém období výrazně překonávají. Oba fondy mají také svorně nejvyšší Sortinův poměr a tudíž odolnost proti případným velkým propadům a svých výsledků dosahují na s ostatními srovnatelné směrodatné odchylce. Snad možná mírně lepší politiku uplatňuje fond HSBC, který dosahuje svých výsledků za nižší míry podstupovaného rizika, než fond Raiffeisen. A jak jsou na tom s poplatky!? Oba fondy patří mezi nejlevnější. Výběr máme hotový. Vybrat dobrý fond na základě faktů a nikoli příběhů nemusí být zase až takový problém. Jen zapomeňte při výběru konkrétních fondů na příběhy.
Související články
Zatím solidní výsledková sezóna (Týden 4)
Akciové trhy v uplynulém týdnu opět rostly a zapomněly tak na „blbou náladu“, která je ovládla v týdnu předminulém. Důvody růstu jsou stále stejné. Víra v sílu vakcíny, která ukončí…
Přiživují trhy méně zkušení investoři? (Týden 3)
Akciové trhy v uplynulém týdnu klesaly, když celosvětový index MSCI World odepsal ze své hodnoty 1,14 procenta a ztráta hlavního amerického indexu se pohybovala dokonce blízko úrovně půl druhého procenta.…
Máme se bát bubliny? (Týden 2)
Globální akciové trhy si i po úvodních dnech letošního obchodování zachovávají svoji růstovou trajektorii a navyšují dosavadní historická maxima. Příčinou růstu trhů je stejně jako v uplynulém roce příliv nových…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.