Výběr fondu nemusí být o pohádkách

Výběr konkrétních fondů do portfolia je z našeho pohledu záležitost čistě technická. Vymýšlení příběhů o budoucích ziscích není na místě. Pokud chcete příběhy, zajděte na filmový festival. K vyhodnocení nejlepších fondů v jednotlivých kategoriích budete potřebovat čísla. Čeho si v takovém případě všímat? Pochopitelně, že nás bude zajímat ziskovost fondu, jeho nákladovost a také to, s jakou volatilitou (kolísavostí) bude fond svých...

Výběr konkrétních fondů do portfolia je z našeho pohledu záležitost čistě technická. Vymýšlení příběhů o budoucích ziscích není na místě. Pokud chcete příběhy, zajděte na filmový festival. K vyhodnocení nejlepších fondů v jednotlivých kategoriích budete potřebovat čísla.

Čeho si v takovém případě všímat? Pochopitelně, že nás bude zajímat ziskovost fondu, jeho nákladovost a také to, s jakou volatilitou (kolísavostí) bude fond svých výsledků dosahovat. Nezanedbatelnou stránkou věci bude také to, na jakém časovém horizontu budeme tato fakta zkoumat.

Z mého pohledu je, zejména u rizikových podkladů (akcie, a rizikovější typy dluhopisů) dobré vědět, jak se fond choval v době nějaké závažné krize. Pokud bychom chtěli najít tu nejbližší, budeme se muset vrátit do let 2007-2008 a tudíž nás bude zajímat desetiletý a delší horizont. Není-li k dispozici historie například u korunové třídy, hledám podobnou ve třídách v jiných měnách. Všechny fondy, u kterých nenajdu potřebnou historii, vyřadím.

Nákladovost a výnosy porovnáme lehce. Trochu složitější to bude s volatilitou. Zde zvažujeme několik hledisek, ale pro zjednodušení zde uvedu dvě. Směrodatnou odchylku, která nám říká, jak moc se jednotlivé výsledky za kratší období liší od toho průměrného a Sortinův poměr.  Ten poměřuje výnosnost investice vůči volatilitě podkladu a bere do úvahy pouze spodní volatilitu, tedy volatilitu poklesů. Čím vyšší hodnota Sortinova poměru, tím je nižší riziko velkých ztrát.

Pojďme na konkrétní porovnání. Vybral jsem pro ně fondy patřící do skupiny evropských high yield dluhopisů. Všechny tyto fondy používají stejný benchmark a všechny jsou denominovány v eurech.

K výše uvedeným kritériím jsem přidal ještě dvě užitečné informace. A to sice jaké riziko ve srovnání s ostatními fondy ve své kategorii fond podstupuje a návazně také, jaký return, opět ve srovnání s fondy své kategorie, svým podílníkům přináší. Oba tyto údaje jsou pro většinu fondů dostupné v Morningstaru.

Vyber fondu tab 1Tab. 1: Porovnání fondů evropských dluhopisů s vysokým výnosem (zdroj dat: Morningstar)

První pohled půjde pochopitelně k ziskovosti. Tady nás na první pohled zaujmou dva fondy společností HSBC a Raiffeisen, které svoje konkurenty na desetiletém období výrazně překonávají. Oba fondy mají také svorně nejvyšší Sortinův poměr a tudíž odolnost proti případným velkým propadům a svých výsledků dosahují na s ostatními srovnatelné směrodatné odchylce.  Snad možná mírně lepší politiku uplatňuje fond HSBC, který dosahuje svých výsledků za nižší míry podstupovaného rizika, než fond Raiffeisen. A jak jsou na tom s poplatky!? Oba fondy patří mezi nejlevnější.  Výběr máme hotový. Vybrat dobrý fond na základě faktů a nikoli příběhů nemusí být zase až takový problém.  Jen zapomeňte při výběru konkrétních fondů na příběhy.

 

Související články

Výnosy

Indexy tentokrát ztrácely (Týden 37)

Září bývá pro akciové investory z pohledu výkonnosti zpravidla nejhorším měsícem roku a minulý týden naznačil, že by ani letošní rok nemusel být výjimkou. Hlavní akciové indexy v minulém, o…

14. 9. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Vakcinace pomáhá ekonomikám (Týden 36)

Akciové trhy v uplynulém týdnu konsolidovaly svoje v minulých týdnech dosažené zisky a pohybovaly se těsně pod svými historickými maximy.

8. 9. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dobré zprávy z trhů (Týden 35)

Akciové trhy hnané neustálým přílivem likvidity opět prorazily na nová historická maxima. Obavy, kterých jsme byli svědky v předminulém týdnu, zcela vymizely a trhy ovládl opět optimismus. Ke krátkému přerušení…

31. 8. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.