Výběr fondu nemusí být o pohádkách

Výběr konkrétních fondů do portfolia je z našeho pohledu záležitost čistě technická. Vymýšlení příběhů o budoucích ziscích není na místě. Pokud chcete příběhy, zajděte na filmový festival. K vyhodnocení nejlepších fondů v jednotlivých kategoriích budete potřebovat čísla. Čeho si v takovém případě všímat? Pochopitelně, že nás bude zajímat ziskovost fondu, jeho nákladovost a také to, s jakou volatilitou (kolísavostí) bude fond svých...

Výběr konkrétních fondů do portfolia je z našeho pohledu záležitost čistě technická. Vymýšlení příběhů o budoucích ziscích není na místě. Pokud chcete příběhy, zajděte na filmový festival. K vyhodnocení nejlepších fondů v jednotlivých kategoriích budete potřebovat čísla.

Čeho si v takovém případě všímat? Pochopitelně, že nás bude zajímat ziskovost fondu, jeho nákladovost a také to, s jakou volatilitou (kolísavostí) bude fond svých výsledků dosahovat. Nezanedbatelnou stránkou věci bude také to, na jakém časovém horizontu budeme tato fakta zkoumat.

Z mého pohledu je, zejména u rizikových podkladů (akcie, a rizikovější typy dluhopisů) dobré vědět, jak se fond choval v době nějaké závažné krize. Pokud bychom chtěli najít tu nejbližší, budeme se muset vrátit do let 2007-2008 a tudíž nás bude zajímat desetiletý a delší horizont. Není-li k dispozici historie například u korunové třídy, hledám podobnou ve třídách v jiných měnách. Všechny fondy, u kterých nenajdu potřebnou historii, vyřadím.

Nákladovost a výnosy porovnáme lehce. Trochu složitější to bude s volatilitou. Zde zvažujeme několik hledisek, ale pro zjednodušení zde uvedu dvě. Směrodatnou odchylku, která nám říká, jak moc se jednotlivé výsledky za kratší období liší od toho průměrného a Sortinův poměr.  Ten poměřuje výnosnost investice vůči volatilitě podkladu a bere do úvahy pouze spodní volatilitu, tedy volatilitu poklesů. Čím vyšší hodnota Sortinova poměru, tím je nižší riziko velkých ztrát.

Pojďme na konkrétní porovnání. Vybral jsem pro ně fondy patřící do skupiny evropských high yield dluhopisů. Všechny tyto fondy používají stejný benchmark a všechny jsou denominovány v eurech.

K výše uvedeným kritériím jsem přidal ještě dvě užitečné informace. A to sice jaké riziko ve srovnání s ostatními fondy ve své kategorii fond podstupuje a návazně také, jaký return, opět ve srovnání s fondy své kategorie, svým podílníkům přináší. Oba tyto údaje jsou pro většinu fondů dostupné v Morningstaru.

Vyber fondu tab 1Tab. 1: Porovnání fondů evropských dluhopisů s vysokým výnosem (zdroj dat: Morningstar)

První pohled půjde pochopitelně k ziskovosti. Tady nás na první pohled zaujmou dva fondy společností HSBC a Raiffeisen, které svoje konkurenty na desetiletém období výrazně překonávají. Oba fondy mají také svorně nejvyšší Sortinův poměr a tudíž odolnost proti případným velkým propadům a svých výsledků dosahují na s ostatními srovnatelné směrodatné odchylce.  Snad možná mírně lepší politiku uplatňuje fond HSBC, který dosahuje svých výsledků za nižší míry podstupovaného rizika, než fond Raiffeisen. A jak jsou na tom s poplatky!? Oba fondy patří mezi nejlevnější.  Výběr máme hotový. Vybrat dobrý fond na základě faktů a nikoli příběhů nemusí být zase až takový problém.  Jen zapomeňte při výběru konkrétních fondů na příběhy.

 

Související články

Výnosy

Trhy oceňují zotavování ekonomik (Týden 22)

Akciové trhy v právě skončeném týdnu pokračovaly v růstu, přičemž nejsledovanější světový index – americký SP500 – se opět přiblížil na dohled ke svým historickým maximům, kterých dosáhl na počátku…

1. 6. 2021 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Trend odolal (Týden 21)

Globální akciové trhy v uplynulém týdnu vesměs mírně rostly. Celosvětový index MSCI World si na své hodnotě polepšil o necelou desetinu procenta. O něco lépe se dařilo evropským akciím a…

25. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Trhy korigovaly kvůli oznámené inflaci (Týden 20)

Akciové trhy v uplynulém týdnu až na drobné vyjímky, mezi něž patří třeba náš domácí trh, poměrně významně ztrácely. Nadále platí, že vrtochy akciového trhu odnášejí citelněji růstové akcie a…

18. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje