Velká nejistota (Týden 19)
Na trhu přesto nadále vládne optimismus a ještě před několika týdny všude omílanou mantru o retestu původního dna vystřídala mantra jiná: FED podporuje ceny, na poměrových ukazatelích nezáleží, ekonomika se zlepší = BUY!!!
Fundamenty přicházející z jednotlivých vyspělých trhů jsou nadále špatné. Prodeje domů v USA se propadly o více jak dvacet procent, o podporu v nezaměstnanosti požádaly další téměř čtyři miliony Američanů a je tak zjevné, že velká část pracovních míst, která byla po krizi z let 2008-2010 vytvořena, se v průběhu posledního měsíce vypařila. Předběžný údaj o vývoji HDP v USA ukazuje téměř pětiprocentní propad srovnatelný jen s rokem 2009 a třeba propad osobních výdajů Američanů je rovný násobku propadu stejné veličiny v průběhu finanční krize.
Odhady ziskovosti amerických firem sdružených v indexu SP500 za posledních sedm týdnů klesly o osmnáct procent a tempo, jakým každý týden klesají, je z historického pohledu mimořádně prudké. Ohledně budoucnosti panuje nadále nejasnost. Skoro padesát firem, které do dnešního dne ohlašovalo výsledky svého hospodaření, odmítlo publikovat svůj výhled do budoucnosti s odůvodněním, že je budoucnost mimořádně nejistá a jakýkoli výhled by byl postaven jen na dohadech a byl by zákonitě nepřesný. Tato nejistota možná brání podnikům v tom, aby se odvážily vyhlásit své odhady budoucího vývoje, nicméně nebrání velké části investorů v tom, aby posílaly své peníze do akciových trhů.
Jsou ale takoví, kterým nejistota vadí. Minulý týden proběhla virtuální valná hromada akcionářů Berkshire Hathaway (BRK), společnosti řízené investičním guru Warrenem Buffetem, v jejímž průběhu také zaznělo:
- BRK pokračovala ve výprodejích ve svém portfoliu a navýšila hodnotu čistého cashe v portfoliu o téměř deset miliard dolarů.
- Když byl Warren Buffett dotazován, proč nic do portfolia nenakoupil tak, jak nakupoval v nejhlubší krizi v roce 2008, Buffett odpověděl: „nekupovali jsme nic, protože jsme nenašli nic tak atraktivně oceněného, jako v roce 2008-2009.“ Management BRK tedy na trhu nenachází jasně levné akcie.
- Na dotaz, proč se zbavili v portfoliu všech akcií aerolinek, odpověděl, že si není jist, jestli budou lidé v příštích třech až čtyřech letech cestovat tak jako v minulém roce. „Letadel je prostě mnoho.“
- O současných podmínkách na trhu pak řekl: „některé ztráty v oblasti tržeb jsou nevratné a nějaká již teď slabá odvětví se na svoji úroveň nikdy nevrátí, stejně tak, jako se nevrátí do ekonomiky všechna místa, která byla v posledních týdnech ztracena.
Podle výroků na konferencích po oznámení výsledků svých firem nevěří na rychlé zotavení ekonomiky a svých firem ani někteří jejich CEO. Pesimistický je k němu třeba i hlava Facebooku Mark Zuckerberg: „jsem velice znepokojen tím, že tento stav ohrožení zdraví a jeho ekonomický dopad bude trvat déle, než lidé v současnosti očekávají.“
Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Rok 2022 jako investiční anomálie za 150 let. Co si z toho odnést?
Co mají společného roky 1941, 1969 a 2022? Za více jak 150 let pouze v těchto třech letech došlo k tomu, že v rámci světově největšího amerického trhu byly záporné…
Kam se pohnou trhy (Videokomentář: Týden 5)
Máme za sebou relativně optimistický týden, ale klíčová čísla nás čekají v nejbližších dnech. Jak hodnotí na základě dat aktuální tržní sentiment náš investiční analytik Václav Pech?
Nálada je optimistická (Videokomentář: Týden 4)
Letošní rok přináší novinky. Inflace zpomaluje, index volatility (strachu) VIX klesá, daří se technologiím i neamerickým akciím. Jak hodnotí na základě dat aktuální tržní sentiment náš investiční analytik Václav Pech?
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.