Velikonoční období investičně slabší (Týden 16)

Velikonočními svátky zkrácený týden nepatřil z pohledu investora k těm nejvydařenějším. Pokračující odliv peněz z rizikovějších aktiv směrem k bezpečným přístavům byl navíc „podpořen“ zprávami, které svědčí o zvyšujících se geopolitických rizicích. Spojené státy zaúřadovaly v neklidné situaci v Sýrii proti vládním jednotkám, když provedly raketový útok na jejich základnu, o které předpokládají, že z ní vyšel nedávných chemický útok v Chán Šajchůnu. Zásah proti...

Velikonočními svátky zkrácený týden nepatřil z pohledu investora k těm nejvydařenějším. Pokračující odliv peněz z rizikovějších aktiv směrem k bezpečným přístavům byl navíc „podpořen“ zprávami, které svědčí o zvyšujících se geopolitických rizicích.

Spojené státy zaúřadovaly v neklidné situaci v Sýrii proti vládním jednotkám, když provedly raketový útok na jejich základnu, o které předpokládají, že z ní vyšel nedávných chemický útok v Chán Šajchůnu. Zásah proti jednotkám Ruskem stále silně podporovaného prezidenta Asada tak vztahy obou velmocí opět zhoršil. Na konci týdne se navíc americká válečná plavidla, v reakci na další testy severokorejských raket, začala přibližovat ke břehům Korejského poloostrova. Napětí roste a s ním i neklid na finančních trzích.

V řinčení zbraní tak zanikla i tradičně hojně sledovaná data z amerického trhu práce. Ani ta ale příliš optimismu nepřinesla. Špatnou zprávou je, že největší světová ekonomika vytvořila v uplynulém měsíci pouze 98 tisíc nových pracovních míst, zatímco medián očekávání analytiků byl bezmála dvakrát vyšší než ohlášené číslo. Míra nezaměstnanosti opět poklesla ze 4,7 na 4,5 %, tady na hladinu, která se již blíží k minimům z předkrizových let 1999 a 2007.

Zřejmě jedinou ryze pozitivní zprávou tak byl bezproblémový průběh schůzky amerického a čínského prezidenta. Donald Trump neoznačil Čínu za zemi, která by manipulovala kurzem své měny a byla tak příčinou měnových válek. Obchodní válka mezi USA a Čínou tak v nejbližší době zřejmě nehrozí.

Na našem kontinentu panuje prozatímní klid a mír, cítit je určitá nervozita přicházející z blížících se voleb ve Francii. Investoři si mohou klást otázky, zda je pro ně lepší vítězství „krajně“ pravicové Marine Le Pen nebo na opačném okraji spektra stojícího extrémního levičáka  J. L. Melenchona. Mimo hru ale pochopitelně není ani centrista Macron či představitel pravice Fillon. Preference jsou nejasné a tak může být dopad voleb na trh mimořádně zajímavý.

Podrobný komentář včetně porovnání akciových fondů zaměřených na Rusko najdete zde.

Související články

Výnosy

Než vsadíte na zlato. Plusy a minusy investování do žlutého kovu

Zlata je zase všude plno. Není divu, za poslední rok přidalo na své hodnotě téměř 50 % a stále poutá pozornost investorů a spekulantů. Napětí ve světě, nevyzpytatelnost amerického prezidenta…

23. 5. 2025 6 minut čtení

Výnosy

Co stojí za fenomenálním úspěchem Warrena Buffetta? Je to až překvapivě jednoduché

Největší letošní událost v investicích? Ne, určitě to není celkem běžná dvacetiprocentní korekce na akciových trzích, a dokonce ani zlatá horečka, kterou jsme si prošli v posledních měsících. Z mého…

14. 5. 2025 5 minut čtení

Výnosy

Malé akcie, velké zisky: Proč by small caps neměly chybět ve vašem portfoliu

Nalijme si čistého vína, kdo z vás to má? Řeč není o botách od Armaniho, obleku či košili. Mluvím o akciích menších firem, které nejsou mezi investory příliš populární. A…

25. 4. 2025 5 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.