Ve znamení mírných korekcí (Týden 22)

Stále to není to, co bývalo. V posledních letech jsme byli zvyklí na nezadržitelný let akciových i dluhopisových trhů končící v prosinci silně nadprůměrným zhodnocením. Letošek se tomuto scénáři prozatím vymyká. Zejména u amerických akcií to není žádné překvapení. Vysoké poměrové ohodnocení a snížená očekávání ziskovosti v kombinaci s možným utahováním měnové politiky ze strany FEDu jsou pro americké indexy skutečně nepříjemnou...

Stále to není to, co bývalo. V posledních letech jsme byli zvyklí na nezadržitelný let akciových i dluhopisových trhů končící v prosinci silně nadprůměrným zhodnocením. Letošek se tomuto scénáři prozatím vymyká. Zejména u amerických akcií to není žádné překvapení. Vysoké poměrové ohodnocení a snížená očekávání ziskovosti v kombinaci s možným utahováním měnové politiky ze strany FEDu jsou pro americké indexy skutečně nepříjemnou kombinací.

Další nepříjemnou zprávou fundamentálního charakteru byl páteční druhý odhad hrubého domácího produktu ve Spojených státech. Ten prozatím hovoří o tom, že americká ekonomika v úvodu roku klesla o 0,7 procenta. Tradičním důvodem je podle komentátorů tuhá zima, kterou si Spojené státy letos prošly. Ani odhady růstu pro druhé čtvrtletí však nejsou nijak mimořádně povzbudivé. Údaj FEDu sídlícího v Atlantě hovoří o růstu ve 2Q2015 o 0,8 procenta. Trh ovšem zůstává i přes pokles klidný, bez známek nervozity. Pokračuje růst za nízké volatility.

Tydenní komentar 22 2015 obr 1Americké akcie však nadále nabízejí vyšší zhodnocení než dluhopisy, jak jsme ukázali zde. Odhadovaná odměna, kterou akcioví investoři přijímají za svoji rizikověji orientovanou investici, se však od roku 2011 pravidelně snižuje a snížila se i v minulém týdnu z 3,02 % na 2,73 %.

Vyšší pokles než USA zaznamenaly evropské akciové indexy. Katalyzátorem je zde evidentně tragikomická a neustále se opakující situace kolem řeckého bankrotu. Pokud by k němu došlo, nebude jeho dopad pravděpodobně již tak ničivý, jak by tomu bylo v letech 2011 a 2012. Nedá se ovšem říci, že by byly jeho případné dopady minimální. A cítí to také evropské akciové indexy, které prozatím shodně tvoří „lower high“ a ukazují tak určité obavy.

Tydenní komentar 22 2015 obr 2Největší ránu v uplynulém týdnu dostali investoři do čínských akcií a potažmo také rozvíjejících se trhů jako celku. Čtvrteční obchodní seance zakončila v Číně silným propadem, v němž šanghajský akciový index v průběhu jednoho dne odepsal ze své hodnoty 6,5 procenta. Jedná se o první korekci silného růstu čínských akcií, kterého jsme v letošním roce svědky. Rozbuškou pro tento pokles nebyla horší makroekonomická data, na která si trhy již zvykly a jsou proti nim mimořádně imunní. Důvodem propadu je zřejmě akce čínské centrální banky. Ta podle informací Bloombergu stáhla z trhu likviditu v hodnotě šestnácti miliard dolarů. I přes evidentní květnovou slabost si i emerging markets nadále zachovávají svůj růstový trend.

Tydenní komentar 22 2015 obr 3

Tydenní komentar 22 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenní komentar 22 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Tydenní komentar 22 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Proč by vyšší firemní daně v USA neměly investory příliš trápit

V loňském supervolebním roce vyhráli v USA demokraté na plné čáře. Mají svého prezidenta v Bílém domě a ovládli rovněž Kongres. Demokraté jsou známí zastánci větších státních zásahů do ekonomiky,…

9. 4. 2021 5 minut čtení minut čtení

Výnosy

Nový rekord (Týden 14)

Akciové trhy v závěrečném týdnu úvodního kvartálu letošního roku silně rostly, aby následně dosáhly na svoje historická maxima. Hlavním důvodem tohoto optimistického vývoje je americkými demokraty prosazené přijetí masivní podpory…

6. 4. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Drahé technologie (Týden 13)

Akciové trhy v předposledním týdnu úvodního kvartálu letošního roku vesměs rostly. Výjimkou z tohoto pravidla byly indexy rozvíjejících se ekonomik, na něž začíná doléhat růst hodnoty amerického dolaru. Uvnitř vyspělých…

30. 3. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje