Vakcína jako světlo na konci tunelu (Týden 47)

Akciové trhy si v uplynulém týdnu prošly rozdílným vývojem, který potvrzuje to, o čem jsme psali v našich posledních několika komentářích. Zprávy o několika vakcínách proti nemoci covid-19 dávají investorům vidět světlo na konci tunelu a s ním také návrat k normálu. A to i přesto, že aktuálně počet nově nakažených ve Spojených státech překonává všechna rekordní čísla z minulosti. Daří se tak převážně cyklickým sektorům, které trh v letošním roce přehlížel, a naopak dnes již zřejmě bývalé hvězdy z technologického sektoru představující tzv. „Stay home economy“ pozvolna na svém lesku ztrácejí.

Výše zmíněné dokládá „mapa“ výkonnosti jednotlivých sektorů a akcií uvnitř za poslední měsíc. Výrazně se zelená v sektorech financí, energií a v průmyslu, zatímco s výkonností technologií už to tak slavné není.

Hlavní makroekonomická data ve Spojených státech v právě skončeném týdnu spíše zklamala a potvrdila, že opět se vzdouvající vlna nemoci covid-19 má své následky. Předně investory zklamaly maloobchodní tržby, které nedosáhly na odhady a naznačily, že obyvatelé mohou brát výzvu vážně a mohou omezit utrácení a přejít do spořicího módu. To potvrzují i data mapující utrácení Američanů prostřednictvím jejich kreditních karet.

Potěšující nebyla ani data z trhu práce, na němž se objevilo více nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, než se očekávalo. Trhy byly také negativně překvapeny ministrem financí Spojených států, který požádal centrální bankéře, aby s koncem roku 2020 stáhli přebytečné peníze z Kongresem vytvořeného podpůrného balíčku.

Z technického pohledu se hlavní americký akciový index pohybuje nadále v blízkosti svých historických maxim uvnitř obchodního range, který je platný již od letních měsíců a z níž index prozatím nedostaly ani zprávy o vakcínách, ani výsledky prezidentských voleb. 

V právě započatém týdnu se ze Spojených států nedočkáme žádný kritických makroekonomických zpráv. Investory bude zajímat odhad růstu hrubého domácího produktu největší světové ekonomiky a také odhady vývoje uvnitř výrobního sektoru a sektoru služeb. Zajímavá mohou být také čísla mapující spotřebitelskou důvěru. V Evropě budeme svědky stejných odhadů pro průmysl i služby, které mohou naznačit, jak moc se stávající opatření ohledně dalšího šíření coronaviru dotkla ekonomik jednotlivých států.  

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Růst díky Číně(Týden 40)

V uplynulém týdnu prošly globální akciové trhy pozitivním vývojem. Rostl hlavní americký index SP500, ale například i evropský index STOXX si polepšil o 0,4 %.

2. 10. 2024 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Zpátky na vrcholu (Týden 38)

Hlavní americký akciový index S&P 500 se v uplynulém týdnu opět dostal na úroveň historických maxim. Důvodem změny nálady na trhu byly zveřejněné údaje o spotřebitelské inflaci a inflaci na…

18. 9. 2024 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Pauza v riskování, data z hlavních světových ekonomik nepotěšila (Týden 37)

V minulém týdnu se stalo přesně to, co jsem v předchozím komentáři předvídal. Hlavní americký index SP500 ztratil více než čtyři procenta a sesunul se do blízkosti hranice 5400 bodů.

10. 9. 2024 2 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.