Vakcína jako světlo na konci tunelu (Týden 47)

Akciové trhy si v uplynulém týdnu prošly rozdílným vývojem, který potvrzuje to, o čem jsme psali v našich posledních několika komentářích. Zprávy o několika vakcínách proti nemoci covid-19 dávají investorům vidět světlo na konci tunelu a s ním také návrat k normálu. A to i přesto, že aktuálně počet nově nakažených ve Spojených státech překonává všechna rekordní čísla z minulosti. Daří se tak převážně cyklickým sektorům, které trh v letošním roce přehlížel, a naopak dnes již zřejmě bývalé hvězdy z technologického sektoru představující tzv. „Stay home economy“ pozvolna na svém lesku ztrácejí.

Výše zmíněné dokládá „mapa“ výkonnosti jednotlivých sektorů a akcií uvnitř za poslední měsíc. Výrazně se zelená v sektorech financí, energií a v průmyslu, zatímco s výkonností technologií už to tak slavné není.

Hlavní makroekonomická data ve Spojených státech v právě skončeném týdnu spíše zklamala a potvrdila, že opět se vzdouvající vlna nemoci covid-19 má své následky. Předně investory zklamaly maloobchodní tržby, které nedosáhly na odhady a naznačily, že obyvatelé mohou brát výzvu vážně a mohou omezit utrácení a přejít do spořicího módu. To potvrzují i data mapující utrácení Američanů prostřednictvím jejich kreditních karet.

Potěšující nebyla ani data z trhu práce, na němž se objevilo více nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, než se očekávalo. Trhy byly také negativně překvapeny ministrem financí Spojených států, který požádal centrální bankéře, aby s koncem roku 2020 stáhli přebytečné peníze z Kongresem vytvořeného podpůrného balíčku.

Z technického pohledu se hlavní americký akciový index pohybuje nadále v blízkosti svých historických maxim uvnitř obchodního range, který je platný již od letních měsíců a z níž index prozatím nedostaly ani zprávy o vakcínách, ani výsledky prezidentských voleb. 

V právě započatém týdnu se ze Spojených států nedočkáme žádný kritických makroekonomických zpráv. Investory bude zajímat odhad růstu hrubého domácího produktu největší světové ekonomiky a také odhady vývoje uvnitř výrobního sektoru a sektoru služeb. Zajímavá mohou být také čísla mapující spotřebitelskou důvěru. V Evropě budeme svědky stejných odhadů pro průmysl i služby, které mohou naznačit, jak moc se stávající opatření ohledně dalšího šíření coronaviru dotkla ekonomik jednotlivých států.  

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.