V hlavní roli centrální banky (týden 18)

Po několika týdnech růstu byl uplynulý týden skoro slastnou úlevou. Růstem unavené akciové trhy konečně poklesly a uvolnily napětí, které v nich panovalo.  Hlavní slovo měly centrální bankéři. Nejsledovanějším mítinkem byl ten americký. Tamní centrální banka nijak nepřekvapila. Úrokové sazby zůstaly na místě a FED se neuzavírá možnosti je v dalších měsících zvýšit. Z výstupů nadále plyne, že členové výboru...

Po několika týdnech růstu byl uplynulý týden skoro slastnou úlevou. Růstem unavené akciové trhy konečně poklesly a uvolnily napětí, které v nich panovalo.  Hlavní slovo měly centrální bankéři. Nejsledovanějším mítinkem byl ten americký. Tamní centrální banka nijak nepřekvapila. Úrokové sazby zůstaly na místě a FED se neuzavírá možnosti je v dalších měsících zvýšit. Z výstupů nadále plyne, že členové výboru nejsou ohledně načasování tohoto kroku zdaleka jednotní. Argumentem pro pomalejší postup zvyšování sazeb je také v minulém týdnu zveřejněné číslo o růstu hrubého domácího produktu USA. To říká, že US ekonomika v úvodním kvartálu roku 2016 rostla nejpomaleji za poslední dva roky (+0,5 %). Z přiloženého grafu je patrné, že pravděpodobnost toho, že FED zvýší sazby již na červnové schůzi je stále podle konsensu poměrně nízká.

18_1

Obr.1: Pravděpodobnost zvýšení sazeb na červnovém zasedání FEDu (zdroj: Bloomberg)

Naopak růst HDP v eurozóně byl na počátku roku 2016 překvapivě rychlý. Meziroční růst hrubého domácího produktu zde činí 2,5 %, což je, oproti USA, pětinásobné tempo. Trhy zklamala Bank of Japan, která na svém jednání nenavýšila objem existujících stimulů. Japonský akciový index je v roce 2016 jedním z nejhůře performujících indexů a ztrácí více jak deset procent. Japonské akcie vypadají z dlouhodobého pohledu levně, nicméně dojem panující na trhu, tedy víra v síly Bank of Japan a její možnosti se zdá být podlomena.

18_2

Obr. 2: Porovnání výkonnosti akciových indexů v USA a v Japonsku za poslední rok (zdroj: Stockcharts)

Zajímavá zpráva na pro nás aktuální téma síly české koruny a trvání intervencí přišla z České národní banky. Guvernér Singer minulý týden řekl, že banka měla korunu oslabit razantněji a dříve, než v listopadu 2013. Podle guvernéra ČNB se domácí ekonomika stále netěší takové kondici, aby ji uvolnění kurzu nepoškodilo. Rychlé uvolnění kurzu by podle Miroslava Singera znamenalo opětovný pokles výkonu české ekonomiky, pokles daňových příjmů a zvýšení nezaměstnanosti. Jinými slovy: ukončení intervencí se hned tak nedočkáme.

 

 

Související články

Výnosy

Dluhopisy v roce 2025: Nudná klasika, nebo investiční hvězda s novým leskem?

Když jste někde v posledních deseti letech zmínili dluhopisy, většina lidí si představila něco krajně nezáživného – asi tak mezi spořicím účtem a přednáškou z makroekonomie. Nuda, šeď a úroky,…

25. 6. 2025 8 minut čtení

Výnosy

Než vsadíte na zlato. Plusy a minusy investování do žlutého kovu

Zlata je zase všude plno. Není divu, za poslední rok přidalo na své hodnotě téměř 50 % a stále poutá pozornost investorů a spekulantů. Napětí ve světě, nevyzpytatelnost amerického prezidenta…

23. 5. 2025 6 minut čtení

Výnosy

Co stojí za fenomenálním úspěchem Warrena Buffetta? Je to až překvapivě jednoduché

Největší letošní událost v investicích? Ne, určitě to není celkem běžná dvacetiprocentní korekce na akciových trzích, a dokonce ani zlatá horečka, kterou jsme si prošli v posledních měsících. Z mého…

14. 5. 2025 5 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Bohuslav Černý

ředitel pro prahu

obchod.cerny@brokertrust.cz

+420 602 445 306